Maaş

Mühendis Maaşları 2021

Mühendis Maaşları, Mühendis Maaşları 2021

Mühendisler teknik eğitimlere bağlı olarak insanların hizmetinde kullanılan birçok üretimin gerçekleştirilmesi aşamasında yer alan çalışanlardır. Çalışma sahaları oldukça fazla olan mühendislerin inşaat, genetik, maden, elektrik-elektronik, çevre konularında çalışmalar yapmaları mümkün olmaktadır. Mühendis Maaşları 2021 yapılan araştırmalara bağlı olarak değişmiş durumdadır. TUİK’in yıllık enflasyon değerlerine yönelik yaptığı açıklamalara göre çeşitli meslek gruplarında maaşlarda zam uygulamasına gidilmiştir. Buna bağlı olarak da mühendislerin yeni yılda zamlı maaşlar alması söz konusudur. Mühendis maaşları çalışılan alana, üstlenilen sorumluluğa ve hizmet yıllarına göre değişebilmektedir. Bundan dolayı da yeni başlayan bir mühendis ile tecrübeli bir mühendis arasında maaş farkları olmaktadır. En düşük mühendis maaşının 3000 TL olduğu görülürken bu rakam 9500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ankara Kart Bakiye Sorgulama

Devlette Mühendis Maaşları 2021

Mühendisler çalıştıkları alana bağlı olarak pek çok sorumluluklar üstlenirler. Bundan dolayı da birçok konuda yetkin olmalarına gereksinim duyulmaktadır. Teknik bilginin dışında çeşitli yazılım programlarına hakimiyet, yabancı dil bilgisi, iş yaşamında elde edilen deneyimler mühendisler için olması gereken özellikler arasındadır. Mühendis olmak için üniversitelerin Mühendislik Fakülteleri’nden 4 yıllık lisans eğitimi almak zorunluluktur. Mühendis Maaşları 2021 yeni düzenlemeler doğrultusunda şekillenmiştir. Devlette ya da özel sektörde çalışan mühendisler için maaş farkları olabilmektedir. Devlette çalışan mühendisler için yapılan zamla birlikte maaşların 7.452 TL’ye yükseldiği görülmektedir.

Kamu kurumlarında görevlendirilen mühendislerin devlet memuru statüsünde değerlendirilmeleri sebebi ile 657 sayılı devlet memurları kanunundan yaralandıkları görülmektedir. Bundan dolayı da maaşlarına zam yapılacağı zaman bu kanun maddesine istinaden gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Devlet memurlarına yönelik zamların belirlenmesinde yararlanılan yöntemlerde yıllık enflasyon verileri ışığında hareket edilmektedir. Buna bağlı olarak oluşturulan maaşlara zam oranları yansıtılmaktadır. Devlet kurumlarında çalışan ya da özel sektörde görev yapan mühendisler farklı maaşlar almaktadır. Mühendislerin maaşlarındaki artışın en önemli sebeplerinden biri ise hizmet yılları ya da çalıştıkları bölgeler olmaktadır.

Kamu Mühendis Maaşları 2021

Mühendis Maaşları 2021 TUİK verileri ışığında belirlenirken kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan mühendislerin maaşlarında da değişiklikler yapıldı. Kamu kurumlarında çalışan ve devlet memuru statüsünde değerlendirilen mühendislerin yeni yapılan zamlara bağlı olarak 2021 yılında 7.166 TL alması planlanırken bu rakam hizmet yılına bağlı olarak artmaktadır. Rakamların değişmesinde etkili olan unsurlar vardır ve bunlar çalışılan yer, hizmet bölgesi, kurum gibi seçeneklerdir. Bunun yanı sıra toplu sözleşme ikramiyeleri, sendika aidatı, sosyal denge tazminatı gibi unsurlar maaşlara dahil edildiğinde bu rakamlarda artış olması söz konusudur. Yabancı dil tazminatı, akademik geliştirme ödenekleri de maaş hesaplamaları sırasında sonradan ilave edilmektedir. Bundan dolayı da mühendis maaşlarının belirlenmesinde sabit bir ücretten söz etmek pek mümkün olmamaktadır. Özel sektörde çalışan mühendislerin maaşlarında farklılık olması çalışılan şirketlerin maaş politikalarına bağlı olarak değişmektedir. Bundan dolayı da özel sektör ile devlet kurumlarında çalışan mühendisler arasında maaş farkı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Anneler gününde ne alınır

Bir Yorum Yap