Hukuk

Nafaka Nasıl Belirlenir

Nafaka nasıl belirlenir 2022

Boşanmada nafaka nasıl belirlenir , nafaka miktarı nasıl belirlenir ? Nafaka, boşanma davası ile eşe veya çocuğa ödenen maddi yardımın adıdır. Nafaka yoksulluğa düşmeye yatkın olan eşe verilir. Bir çok ülkede uygulanan nafaka boşandıktan sonra eşin ve çocuğun rahat bir yaşam sürebilmesi sağlanan maddi destektir.

Nafaka nasıl belirlenir 2022

Eski dönemlerde Babiller’den (hamurabi kanunu) bu yana boşanan eşlerin nafaka ödemek zorunda kaldıkları görülmektedir. Peki nafaka miktarı neye göre belirlenir, hangi durumlarda nafaka miktarı artar hangi durumlarda nafaka miktarı azalır? İşte nafaka miktarını belirleyen kriterler.

Nafaka Miktarını Belirlemede Kriter Nedir?

Nafaka miktarı belirlenirken somut bir kriter ortaya konulmamıştır. Medeni kanun çerçevesinde yürütülen nafaka davalarında matematiksel bir kritere yer verilmediği için her davada nafaka miktarı farklı şekilde belirlenmektedir. Kimi davalarda eş az miktarda maaş alır ve nafaka miktarı olabildiğince az olur ancak kimi durumlarda ise alınan maaş fazla olur nafaka miktarı da buna bağlı olarak artar. Peki nafaka ödeme yükümlülüğü bulunan eş nafaka ödeme döneminde işten ayrılırsa veyahut maaşı kesilirse yine aynı şekilde nafaka alınabilir mi? Bu konu sıkıntılı bir süreci kapsamakla beraber nafaka ödeme yükümlülüğü kalkmaz. Kişinin nafaka ödemesine karar verildiyse kişi özel koşullar olmadığı müddetçe (iş göremez raporunun alınması durumu) nafakasını ödemek zorundadır. Nafaka ödenmediği zamanlarda birikir ve toplu şekilde icra memurları yardımıyla alınır. Ayrıca nafaka ödemeyi geciktiren kişi faizli şekilde nafakayı ödemek zorundadır.

Bazı ülkelerde nafaka miktarı belirlenmiştir (ABD’nin bazı eyaletlerinde) ancak ülkemizde böyle bir durum söz konusu dahi değildir. Hakim nafaka miktarını belirlerken eşlerin ekonomik durumlarını göz önüne alarak nafaka miktarını belirler. Nafaka alacak kişinin yoksul duruma düşmemesi ve hayatını idame ettirebilmesi için nafaka ödenir. Ayrıca çocuk varsa nafaka miktarı biraz daha artar. Çünkü çocuğa verilen iştirak nafakasıda çocuğun menfaatleri göz önünde bulundurularak nafaka miktarı belirlenir. Bu nedenle çocuğun olması nafaka miktarını belirlemede önemli bir husustur.

Nafaka Alabilmek İçin Kaç Yıl Evli Kalmak Gerekir?

Nafaka alabilmek için resmi nikahlı olmak yeterli sayılmaktadır. Belli bir süre evli kalma koşulu aranmamaktadır. 1 gün dahi evli olmak nafaka alabilmek için yeterlidir. Ülkemizde nafaka almak için belli bir süre evli kalma konusunda herhangi bir kriter aranmamaktadır. Kimi ülkelerde nafaka alabilmek için en az 3 yıl evli kalmak şartı aranırken ülkemizde böyle bir durum söz konusu değildir.

Nafaka eşin vefat etmesi veya evlenmesi durumunda nafaka davası açılarak ve söz konusu durumlar ispatlanarak ortadan kalkar. Nafaka verilmesine hükmedilen eşin ahlak dışı bir hayat sürmesi veya resmi nikah olmadan evlilik hayatı yaşaması nafakanın iptal edilmesine veya azaltılmasına neden olur.Bu nedenle eşin nafaka alabilmesi için belli kriterler taşıması gerektiğini bilmesi gerekir. Aksi söz konusu olduğunda nafaka miktarında düşüş veya nafakanın ortadan kaldırılmasına karar verilir. Ayrıca nafaka almak sadece bayanlara özgü bir durum sayılmamakta ve erkekler de nafaka alabilme hakkına sahiptir.

Bazı eşler nafaka ödememe konusunda oldukça inatçı davranmakta ve nafakayı ödemek istememektedir. Böyle bir durumda yapmanız gereken en önemli şey nafaka takibi başlatmak ve eşinizden davacı olarak ayrı bir dava açmaktır. Boşanmada nafaka nasıl belirlenir , nafaka miktarı nasıl belirlenir ?

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*