Posted on

Noter araç satış ücreti 2020 yılı için ne kadar ? 2020 Araç Noter Bedeli ve Noter araç alım satım masrafı 2020 yılında nasıl olacak ?

Noter Araç Satış Ücreti 2020

Noter araç satış ücreti 2020 - Araç noter satış fiyatı - Araç satış noter bedeli - araç alım satım noter ücreti - araç noter satış bedeli hesaplama
Noter araç satış ücreti 2020 – Araç noter satış fiyatı – Araç satış noter bedeli – araç alım satım noter ücreti – araç noter satış bedeli hesaplama

2020 yılından itibaren araç noter satış masrafı zam aldı ve yükseldi. Son zamlarla birlikte 2020 araç noter satış ücreti toplamda 224,07 TL. TL oldu. Peki bu 224,07 TL. TL’nin detayları nelerdir bakalım.

2020 Noter Araç Satış Masrafları Detayları

Noterde araç satış ücreti 3 kalemden oluşmaktadır. Bunlar :

  • Noter Evrak bedeli : 148.50 TL
  • Noter Ücreti : 54 TL
  • Belge Baskı Ücreti : 22 TL

Noter araç satış fiyatları 2020 yılında sonuç olarak toplamda 224,00 TL’dir. Ancak eğer özel plaka almak istiyorsanız notere gitmeden önce emniyet müdürlüğüne giderek özel plaka almak için gereken bedeli ödemeli ve plakanızı adınıza ayırtmalısınız. Sonrasında noterde ayırttığınız plakayı belirterek plaka değişikliği yapabilirsiniz.

Noter Araç Satış Bedelini Kim Öder ?

Noter araç satış bedelini kim öder  ? Noter Araç Satış Ücreti  tüm masrafları alıcıya aittir. Satıcı bu masrafları ödemez. Siz de aldığınız aracınızı satarken bu masrafları ödemeyeceksiniz. Tüm harçlar ve belge masrafları ( 224,00 TL ) alıcıya aittir.

Noterde Araç Satışına Engel Olabilecek Bazı Durumlar :

Yeni aracınızı satın almaya gittiğinizde bazı durumlar araç satışına engel olabilir. Bu durumları önceden bilerek aracı satan kişi/kişilere sormanız daha sonra başınızın ağrımamasına neden olur.

  • Aracın motorlu taşıtlar vergi borcu olması , vergisinin tam olarak ödenmemiş olması
  • Aracın Hgs veya OGS borcu bulunması , hgs ve ogs borçlarının ödenmemiş olması
  • Aracın ödenmemiş tarfik cezası bulunması
  • Aracın son muayene tarihinin geçmiş olması , muayenesinin yapılmamış olması
  • Aracın üzerinde haciz yada rehin bulunması , satışının yasak olması

Bu durumlarda aracın satışı yapılamaz ve aracı satın alamazsınız. Bir araç satın almadan önce aracı satan kişiye yukarıdaki maddelerin hepsini sorun hatta belgelendirin. Sonrasında notere gidin ve noter en sonunda aracın satışına mani yoktur dediği anda parayı satıcının hesabına havale/eft olarka gönderin ve gönderirken de plaka bilgilerini ekleyin. Kesinlikle ve kesinlikle aracın ruhsatındaki yazan isimden başkasına para göndermeyin. Yeğenim satışı verecek, kuzenim verecek, amcamın oğlu parayı alacak gibi muhabbetlere kanmayın elinizdekinden olmayın. Burada bu konu ile ilgili yaşanmış bir hikaye var.  Noter Araç Satış Ücreti 2020 yazımızı sonuna geldik. Son yazdığımız diğer yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Komple Araç Kaplama Fiyatları

Plaka değiştiğinde  noter araç satış vekalet ücreti , noter araç satış bedeli 2020 ,  noter araç satış belgesi , noter araç satış belgesini kaybettim noter araç satış belgeleri noter araç satışlarında bankadan ödeme zorunluluğu noter araç satışı ba bs noter araç satış fiyatı noter araç satış bedeli plaka değişikliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir