İlaç Fiyatları

Novaqua Göz Damlası Ne İşe Yarar ? Novaqua Göz Damlası Fiyat 2022

Novaqua Göz Damlası Ne İşe Yarar ? Novaqua Göz Damlası Fiyat 2022

Tek dozluk göz damlası olarak sunulan Novaqua göz damlası içerisinde 0,4 ml 5,60 mg polivinil alkol bulunuyor. Ayrıca 2,40 mg povidon içermektedir. Damla içerisindeki etken maddeler arasında ise Sodyum klorür, sodyum hidroksit ve enjeksiyonluk su bulunuyor. Genel olarak damla renksiz ve berraktır. Hafif sarı renkli bir çözelti olarak ta değerlendirilebilir. Çözelti tek doz şeklinde paketlenmiştir. Kutu içerisinde 30 adet tek kullanımlık paketler yer alır. Etkisi mekanik olmakta ve göz yüzeyinde nemlendirici ve kayganlaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Gözyaşı filmini düzenleyen damla gözyaşı hacmini de artırmaktadır.

İlginizi çekebilir: Antidepresan İlaç İsimleri

Novaqua Damla

Genel olarak Novaqua göz damlası yapıcı bozuk ve eksik gözyaşı tabakalarına bağlı olarak göz kuruluğu oluşturulduğunda göz yüzeyini nemlendirmek amaçlı kullanılır. Damlayı kullanacak bireylerin etken maddeye karşı alerjisi var ise kullanmaması tavsiye edilir. Bazı durumlarda da bu damlanın kullanılması sakıncalı olabilir. Özellikle gözde ağrı, iritasyon ve kızalıklık olduğu durumlarda damla kullanılmamalıdır. Bu durumlar sonrasında görmede değişiklikler olabilir ve görmenin kötüleşmesi de anında doktora danışılması gereken durumlar arasında yer alır. Kontakt lens kullananlar damlayı kullanmadan önce mutlaka lenslerini çıkarmalıdır. Lensler uygulama sonrasında 15 dakika bekletilerek tekrar takılabilir. Novaqua ile birlikte farklı damlalarda kullanıyor iseniz iki ilaç arasında 15 dakika olmalıdır.

İlacın rengi bulanıklaşırsa Novaqua göz damlası kullanılmamalıdır. İlacı uyguladıktan sonra gözünüzde bulanıklaşma var ise araç ve makine kullanımından önce mutlaka gözünüzdeki bulanıklığın gitmesini beklemeniz gereklidir. Bunun haricinde Novaqua herhangi bir ayırt edici özelliği bulunan madde içermez. Reçeteli ilaç kullananlar mutlaka doktoruna danışarak bu damlayı kullanmalıdır. Eczaneden damlayı alırken reçetesizde olsa başka kullandığınız ilaçlar hakkında eczacınızın bilgilendirilmesi önemlidir. Yiyecek ve içecekler ile etkileşmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Paket içerisinde 30 adet tek kullanımlık damla bulunuyor. Kullanım aşamasında bir adet toz flakonun alınır. Üstteki kapak kısmı çekerek açılır. Uygulama aşamasında yukarı doğru bakılır. Alt göz kapağını hafifçe aşağı doğru çekebilir ve bu göz damlasının doğru bir şekilde damlatılmasını sağlayabilirsiniz. Kullanım sonrasında flakon atılır. Kullanımlarda bulaşmanın önlenmesi de çok önemlidir. Bunun için herhangi bir yere flakonun temas ettirilmemelidir.

Novaqua Göz Damlası Fiyatı

Rahatsızlığın yaşandığı göze Novaqua göz damlası bir ya da iki damla olarak damlatılır. Çocuklarda, yaşlıklarda, böbrek ya da karaciğer yetmezliği olanlarda kullanımları ile ilgili herhangi bir bildirim bulunmuyor. Damlayı kullandıktan sonra güçlü ya da tam aksine zayıf etkilerle karşılaşan bireylerin geciktirmeden doktorlarına müracaat etmeleri gereklidir. Kullanılması gerekenden fazla göze NovaQua damlatılmış ise eczacı ya da doktora danışılması gereklidir. Herhangi bir dozu unuttuğunuzda çift doz alarak dengelenmesi tavsiye edilmez. Hamilelik durumlarında gerekli olmadıkça kullanımı önerilmez. Aynı şekilde emzirme döneminde olan anneler içinde hekimler yarar/ risk değerlendirmesi yapar ve ona göre ilacın kullanıp kullanılmayacağına karar verilir.

Doktorun Novaqua göz damlası önermesi ile eczanelerde bu damla bulunabilir. Fiyat olarak makul aralıklarda yer alan fiyatı ile eczanelerden satın alınabilir. Doktor önerisi olmadan kullanımı tavsiye edilmez. Gözde tahriş, ağrı, kızarıklık, bulanık görme, kaşıntı, akıntı, aşırı duyarlılık gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkilerle karşılaşan bireylerin anında doktorları ile iletişime geçmesi önemlidir. Damla 25 derecenin altında oda sıcaklığında saklanabilir. Kullanımlarda eğer flakonun içerisinde kalmış ise atılmalıdır. Bu şeklide tekrar kullanımı sakıncalıdır. En önemli kısımlardan biri de ambalaj üzerindeki son kullanma tarihi baz alınarak damlanın kullanımı gereklidir. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçların kullanılmaması sağlık açısından dikkat edilmesi gereken en önemli tedbirdir.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*