Nuri Pakdil Kimdir

13.11.2020
Nuri Pakdil Kimdir

Son saatlerde twitterde trend topik olan Ne Mutlu Müslümanım Diyene Nuri Pakdil Kimdir Ne Zaman Vefat Etti – nuri pakdil ölümü nasıl oldu – nuri pakdil atatürk – anneler ve kudüsler kitabı ne hakkındadır ?

Nuri Pakdil Kimdir

Nuri Pakdil, Türk yazar ve hukuk müşaviri. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde Kahramanmaraş’ta, Demokrasiye Hizmet gazetesinde yayımladı. Lisedeyken Hamle adında bir dergi çıkardı. İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi. Vikipedi

  • Doğum tarihi: 1934, İstanbul
  • Ölüm tarihi ve yeri: 18 Ekim 2019, Ankara Şehir Hastanesi
  • Defnedildiği yer: Taceddin Camii Ve Dergahi, Ankara
  • Takma ad: Kudüs şairi
  • Ebeveynler: Hatice Vecihe Pakdil, Ziyaioğlu Emin Pakdil

Anneler ve Kudüsler Kitabı

Anneler ve Kudüsler, şiirsel tad veren denemelerin, oyunların yazarı Nuri Pakdil’in yeni şiir kitabı. Daha önce Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan, ikilikler şeklinde yazılmış Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi gibi şiir kitaplarından biçem olarak farklı. Nuri Pakdil’in bu dördüncü şiir kitabı, Edebiyat dergisinde, 1970–1984 yılları arasında müstear adlarla yayımlanmış şiirlerinden oluşuyor.

Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekan olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs’tür, Kudüs de anne.

Kudüs, ilk ve tek Gök Yolculuğu’nun, Mirâc’ın mekânıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Türkiyedeki İllerin Plaka Kodları Toplamı Nedir

Şiirin tüm has damarlarında, tüm ana duvarlarında, tüm sağlam kolonlarında ideolojinin sarsılmaz biçimde var olduğu bir inşadır Nuri Pakdil şiiri. Bu inşada lirik bir kucaklama, sonsuz bir şefkat olarak sanatın tüm incelikleri vardır. Çok güçlü damarları olan şiirlere imza atmış bu çok yönlü yazarın şiirlerinin dergi sayfalarından çıkarılıp kitaplaştırılmış olmasıyla, “şair” Nuri Pakdil’i de doğru biçimde görmüş oluyoruz.

Nuri Pakdil Ne Mutlu Müslümanım Diyene

2015 Necip Fazıl Ödüllerindeki Nuri Pakdil Ne Mutlu Müslümanım Diyene konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

cerrahi bone
doktor bonesi
tesettür cerrahi bone
hemşire bonesi medwoox cerrahi bone modelleri