Maaş

Öğretim Görevlisi Maaşları

ogretim gorevlisi maaslari 6393

Öğretim görevlisi olarak çalışan bireylerin uygulanan zamlara bağlı olarak maaşlarında düzenleme yapılması söz konusu olurken yıllık enflasyon oranları dikkate alınarak ücret artışı gerçekleşmiştir. Öğretim Görevlisi Maaşları 2023 için başlangıç aşamasında 6.686 TL olarak belirlenmiştir. Öğr. görevlisi olarak çalışacak kişilerin bu mesleğe başlayabilmeleri için bazı aşamaları geçmeleri gerekmektedir. 4 yıllık üniversite bitirildikten sonra adayların ALES sınavına girmesi ve yüksek lisans yapmak için yeterli bir puan alması gerekmektedir. Yüksek lisans 2 yıl süren bir eğitim sürecidir ve bu zaman dilimi içerisinde araştırma görevlisi için açılan kadrolara başvuru hakkı vardır. Yüksek lisansını tamamlayan bireylerin bir tez hazırlaması ve tezinin kabul edilmesi gerekmektedir. Ardından doktora sınavlarına girmek ve bu eğitimi tamamladıktan sonra doktora tezi hazırlamak unvan almak için gerekli bir koşuldur. Bu süreçte kişi araştırma görevlisi olarak açılan kadrolara kabul edildiğinde öğretim görevlisi olma yolundaki adımlarını atmış olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ücretsiz netflix hesapları

Özel Üniversite Öğretim Görevlisi Maaşları 2023

Öğretim Görevlisi Maaşları 2023 devlet ya da özel üniversitelerde farklı olmaktadır. Devlet üniversitelerinde hizmet yılına ya da unvana bağlı olarak maaşlar değişmektedir. Özel üniversiteler söz konusu olduğunda da öğretim görevlilerinin maaşlarında sabit bir rakamdan söz etmek mümkün olmamaktadır. Öğretim görevlisinin sahip olduğu unvan profesör ya da doçent olduğunda araştırma görevlisine kıyasla daha fazla bir maaştan söz etmek mümkündür. Özel üniversitelerde öğretim görevlilerine ortalama olarak ödenen maaş 6.000 TL olurken bu miktar karşılığında belli bir ders saati süresince derse girmektedirler. Ayrıca ödenen bu miktar göreve yeni başlayan öğretim görevlileri dikkate alınarak belirtilmiştir. Belirli bir sürenin dışında derse giren öğretim görevlileri ek ders ücretine tabi olmaktadırlar. Bunun yanı sıra üniversiteler göre farklı maaş ödemeleri söz konusu olabilmektedir. Bu durum üniversitenin tercih edilme oranına bağlı olarak değişiklik göstereceğinden her üniversite ayrı bir ücret politikası uygulamaktadır.

Doktor Öğretim Görevlisi Maaşları 2023

Yüksek lisansın 2 yıllık eğitim sürecini tamamlayan adayların ardından doktora sınavlarını kazanmaları durumunda doktora yapması mümkün olmaktadır. Üniversitelerde açılacak kadrolara kabul edilen kişilerin doktora eğitimleri sırasında derslere girmeleri de mümkün olmakta ve doktora tezi hazırlamaları da bu unvanı hak edebilmeleri için mecbur tutulmaktadır. Öğretim Görevlisi Maaşları 2021 bu sebeplerle merak edilen konulardan biridir ve doktor unvanına sahip olan öğretim görevlilerinin maaşı da hizmet yılına ya da üniversiteye göre değişmektedir. Özel üniversite ya da devlet üniversitesi olması maaşlarda oluşan farklılıklarda etkili bir unsurdur. Devlet üniversitelerinde doktor öğretim üyesi olarak görev yapanlar 7.709 TL maaş almaktadır. Maaşlar belirlenirken bazı ilaveler sonradan yapılır. Bunlardan biri de yabancı dil tazminatıdır. Ayrıca ek ders ücretleri ya da akademik teşvik ödenekleri ayrıca maaşa ilave edilen tutarlardır. Devlet üniversitelerinde çalışan öğretim görevlilerinin maaşlarına yapılan zam oranlarında TUIK’in yıllık enflasyon verileri dikkate alınarak hareket edilmektedir.

İlginizi çekebilir: E-Ticaret’in Önemi

Bir Yorum Yap