Maaş

Öğretmen Maaşları 2022

Öğretmen Maaşları

2022 yılı için çeşitli meslek mensuplarının maaşlarında yapılan zamlar değişkenlik göstermektedir. Devlet memuru olarak görev yapan meslek çalışanlarına belirli oranlarda zam yapılması söz konusu olurken zam oranları ortaya çıkan koşullara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu yapılacak zamlarda TUİK tarafından açıklanan enflasyon oranları dikkate alınırken her ayın 15’inde yatan öğretmen maaşlarında meydana gelen değişiklikler de öğretmenlerin hizmet yılına, girdikleri ek derslere bağlı olarak değişkenlik gösterir bundan dolayı da maaş miktarlarında  farklılıklar söz konusudur. Öğretmen Maaşları 2022 son günlerde merak edilen konular arasında yer alırken öğretmenlerin kıdem yılı ve dereceleri de maaşlarının belirlenmesi sırasında dikkate alınır. Ayrıca öğretmenler ek derse girmeleri durumunda da bu derslerden saat ücreti aldıklarından bu miktarların da maaşlarına eklenmesi söz konusudur. Bu yıl ek ders ücretleri ise 20, 24 TL olarak belirlenmiş durumda. Sözleşmeli öğretmenlere ödenen ek ders ücretleri ise bunun yanında biraz daha düşük.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Bakiye Sorgulama

Ücretli Öğretmen Maaşları 2022

Ücretli öğretmenler ders saati başına ücret aldıklarından dolayı girdikleri ders miktarına bağlı olarak aldıkları maaşlarda değişiklik olması söz konusudur. Buna bağlı olarak ortalama 16 TL ders saati başına ücret aldıkları düşünüldüğünde tahmini olarak ücretli bir öğretmen maaşının 2000 TL olması mümkün olur. Bunun yanı sıra ne kadar fazla derse girerse bir ücretli öğretmenin maaşının artması mümkündür. Öğretmen Maaşları 2022 için geçerli olan ücretli öğretmenlerin maaş durumu hesaplanırken brüt maaş üzerinden bazı indirimler yapılarak net maaş hesaplanmaktadır. Ücretli öğretmenler Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan kişilerdir ve kadrolu öğretmen açığının oluştuğu okullarda ders saati başına ücretlendirilmek sureti ile görev alırlar. Ücretli öğretmenler görev süreleri sonunda vazifelerini tamamlamış olurlar. Kadroda açık oluştuğunda tekrar göreve çağırılmaları ihtimali söz konusu olabilir.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları 2022

Sözleşmeli öğretmenler de Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlar ve ortaya çıkan öğretmen açığı durumlarında okullarda bir yıl boyunca sözleşme yapılarak görev alan meslek mensuplarıdır. Sözleşmeli öğretmen olarak çalışacak yeni başlayan öğretmen adaylarına ödenen maaş 4.494 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam hizmet yılına bağlı olarak artmaktadır. Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yapan adayların sözlü bir sınava girmeleri gerekmektedir ve bu tarihler Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan kılavuzlar aracılığı ile adaylara duyurulmaktadır. Sözleşmeli öğretmenler için belirlenen maaş miktarları da öğretmenin çalışma sürelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı da 5 yıldan az süre ile görev yapan sözleşmeli öğretmenler 4.089 TL maaş alırken hizmet yılı 20 seneden fazla olan öğretmenlerin maaşları 5.011 TL olarak belirlenmiştir.

Öğretmen Maaşları 2022 için hem sözleşmeli hem de ücretli öğretmenlik için belirlenen maaş miktarları birbiri ile aynı değildir. Her iki türde görev yapmak isteyen öğretmenlerin başvuru işlemleri de farklı olarak gerçekleştirilmektedir. Ücretli öğretmenler İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine dosyalarını bırakırlar ve okul idareleri tarafından kadroda açık olması durumunda yapılan bildirimlere istinaden görevlendirilirler. Sözleşmeli öğretmenler ise sözlü bir mülakatın ardından göreve başlarlar.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*