Nasıl Yapılır

OGS Bakiye Sorgulama

OGS Bakiye Sorgulama, OGS Bakiye Sorgulama

Otomatik Geçiş Sistemi adıyla yürürlükte olan bir uygulama OGS şeklinde adlandırılmakta ve bu yöntem sayesinde gişelerden araç geçişi sırasında herhangi bir trafik yoğunluğunun yaşanması mümkün olmamaktadır. OGS Bakiye Sorgulama araç sahiplerinin OGS gişelerini kullandıkları durumlarda cihazlarında kalan bakiyeyi bilmek istedikleri için oluşan bir durumdur. Çeşitli yollar ya da köprüler kullanıldığında bunlara belirli bir ücret ödemesi yapmak gerektiğinde OGS üzerinden bu ödemeler tahsil edilir. Köprü çıkışlarında ya da otoyolların bazı noktalarında oluşturulan OGS gişelerinden kullanıcılar araçları ile geçtiği sırada bu gişelerde duraksama yaşanmaması için bir otomatik geçiş sistemi düzenlenmiştir ve elektronik olarak bu ödemeler kişi hesabından tahsil edilir. OGS bakiyesinin öğrenilmesi için en güvenilir yollardan biri e-Devlet uygulamasıdır. Bu sisteme giriş yapıldığında OGS sorgulama bölümünden araç plakasına herhangi bir ceza olup olmadığı ya da OGS borcunun bulunup bulunmadığı öğrenilebilmektedir. Trafik akışında verimlilik sağlayan OGS yöntemi ile özellikle şehir içi köprü ulaşımlarında yaşanan yoğunluklar önlenmektedir.

İlginizi çekebilir: Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir ?

OGS Bakiye Öğrenme

OGS Bakiye Sorgulama yapılacağı zaman en kesin bilgi alınacak merci e-devlet sitesidir. Bu işlemler banka şubeleri ya da PTT şubeleri üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Bankacılık yöntemi biraz daha zahmetli olduğundan online mecralardan sorgulama işlemi yapmak daha kestirme bir çözümdür. Bankalar üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde de plaka üzerinden hizmet alınması gerekirken bankalara OGS bakiyesi yükleme talimatı verildiğinde bu işlemin otomatik olarak yapılması mümkün olmaktadır. OGS bakiyesi bittiğinde hesaptan ya da kredi kartından otomatik olarak OGS cihazına ödeme gerçekleştirmek mümkündür. Ziraat Bankası ile yapılacak ödeme işlemlerinde mesaj yolu ile de bakiye yüklemesi yapılabilmektedir ve bundan dolayı 4747’ye mesaj atılması yeterli olmaktadır. Bu numaraya OGSYUK yazarak plaka girilmekte ve bu sayede yükleme yapılabilmektedir. Cihazda para olmadığı durumlarda cezalı geçiş uygulamasına takılmamak için bakiyenin yeterli olması gerekirken cihazda para olmadığı durumlarda 15 gün içinde ödeme yapılırsa ceza uygulanmamakta fakat bu sürenin geçmesi durumunda ödeme cezalı olarak alınmaktadır.

OGS Bakiye Yükleme

OGS Bakiye Sorgulama yapmak cezaya maruz kalmadan önce tedbir almak açısından önemlidir. Otomatik ödeme talimatı vermek sürekli bakiye sorgulama işlemlerini takip etmekten daha kolay bir yöntemdir. Ödeme talimatı verildiğinde araçla her geçiş yapılan ödeme noktalarında bakiye düşüldükten sonra belirli bir limitin altına inildiğinde kredi kartından ya da hesaptan bakiye ödemesi yapılarak kartın limiti sürekli açık tutulmaktadır. Bu sayede herhangi bir cezaya maruz kalınmadığı gibi endişe duymaya da gerek kalmaz. OGS uygulaması sayesinde köprülerde oluşan uzun ödeme kuyrukları ya da otoyollarda meydana gelen araç yığılmaları olmamakta ve ulaşım daha seri bir şekilde sağlanabilmektedir. Trafik akışının rahatlamasında önemli bir katkısı olan bu tür uygulamalar sürücüler açısından çeşitli avantajlar yaratmaktadır. Özellikle şehir içinde trafik yoğunluğunun iş çıkış saatlerinde köprülerde arttığı düşünüldüğünde bu tür bir uygulamanın trafiğe katkısı göz ardı edilemeyecek derecede önemlidir.

OGS cihazlarında kişilerin bakiyelerinin olmadığı durumlarda da geçiş yapmalarında bir engel olmamakla beraber bu tür bir geçişin cezaya tabi olmaması için bakiyelerin önceden sorgulanması ve aksama yaşanmaması kullanıcılar açısından önemli bir ayrıntıdır. Bakiye öğrenme işlemleri açısından da e-devlet uygulaması ya da banka şubeleri başvurulacak yerlerdir. E-devlet uygulaması ya da banka şubesine gidilmesi zaman alabilecek işlemlerdir ve bu tür ayrıntılarla uğraşmak istemeyen sürücüler açısından ise en kestirme yöntem otomatik ödeme talimatı vermek sureti ile ceza yeme riskini ortadan kaldırmaktır. Bu sayede araç sürücüleri seyahatlerini daha konforlu bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Youtube 1 milyon izlenme kaç para kazandırır ?

Bir Yorum Yap