Ramazan

Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır mı ?

Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır mı

Ramazan ayı Müslümanlar için oruç tutularak ve çeşitli ibadetler yapılarak geçirilen bir aydır. Bu ayda insanlar daha fazla hayır yapmak ve ibadetlerini yerine getirmek için çabalarlar. Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ay olması nedeni ile de özeldir. Kadir Gecesi Ramazan ayının içerisinde yer alır ve kesin olarak hangi gün olduğu bilinmez. Buna rağmen Ramazan’ın son 10 günü içerisinde olduğu rivayet edilir. Oruç tutmak bir ibadet şeklidir ve bu ibadetin birçok yararı vardır. Manevi faydalarının yanı sıra oruç tutmak sağlık açısından da önerilir. Oruç tutulacağı zaman bazı kaidelere göre hareket edilir. Bu kurallar belirlidir ve uyulmaması durumunda orucun bozulduğu söylenir. Bundan dolayı da merak edilen birçok soru vardır. Bu sorular arasında Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır mı ? Suali de yer alır.

Abdest almak namaz kılmaz için farz kılınmıştır. Abdest ayrıca ruhun ve bedenin temizliği için gereklidir. Gusül abdesti de tüm vücudun yıkanması ile alınan ve belirli kurallarla gerçekleştirilen bir işlemdir. Oruçluyken gusül abdesti alınması orucu bozmaz fakat ağza alınan suyun yutulmaması gerekir. Bundan dolayı da ağız çalkalanır ama gargara yapılmaması önerilir.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Yapılacak İbadetler

Gusül Abdesti Orucu Bozar mı ?

Namaz kılmak için Müslümanlar abdest alırlar. Abdest alınacağı zaman vücudun belirli bölgeleri temizlenir. Bu temizlik hem fiziksel anlamda hem de ruhi açıdan insana bir rahatlama verir. Gün içinde birçok davranış sergileyen insan namaz kılacağı zaman temiz olmak zorundadır. Temizlik dini açıdan uyulması gereken kurallar arasındadır ve İslamiyet bu konuya oldukça önem verir. Bundan dolayı da gün içinde 5 vakit namazlarda abdest alınması zorunludur. Gusül abdesti de vücutta iğne ucu kalmayacak kadar her yerin temizlenmesi demektir. İslami kaidelerde hem kişinin temizliği hem de namaz kılınacak yerin temizliği oldukça önemlidir. Bundan dolayı da Ramazan ayında merak edilenlerden biri Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır mı ? Şeklinde olmaktadır. Oruçlu kişiler için yapılmaması gereken bazı kurallar vardır ve oruç süresince bunlara uyulması gerekir. Aksi takdirde orucun bozulacağı ve kişinin günaha gireceği düşünülür. Gusül abdesti oruçluyken alınabilmekte ve bu abdestin orucu bozmayacağı düşünülmektedir. Buna rağmen gusül abdesti alınırken tedbirli olmak ve su yutmamak gerekir.

Orucu Bozan Davranışlar Nelerdir ?

Oruç sahur vakti başlayan ve iftar saati ile sona eren kişilerin yeme içmeyi kestikleri bir ibadet türüdür. Yeme içmenin yanı sıra bazı davranışlar da bu süre içerisinde yapılmaz. Orucun amacı kişinin nefsini terbiye etmesi ve maneviyatını arttırmasıdır. Aynı zamanda oruç insan sağlığına da yararı olan bir dini kuraldır. Müslümanlar sağlıklı oldukları sürece oruç tutmakla yükümlü tutulurlar. Kişinin kendi iradesine teslim edilen bu ibadet dileyen Müslümanlar tarafından yapılır. Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilen bu ibadet hem insanların maneviyatını arttırır hem de hayır işlemelerine vesile olur. Yardımlaşma ve birlik duygusu bu ayda artar.  Bundan dolayı da tüm İslam alemi Ramazan ayını büyük bir sevinçle beklerOruçluyken Gusül Abdesti Alınır mı ? Sorusu da oruç tutanların yanıt aradığı sorulardan biridir. Çünkü oruç tutarken belirli kurallara uygun davranmak gerekir.

Gün içinde namaz kılacak olan Müslümanlar abdest almak zorundadır. Tüm vücut yıkanarak alınan gusül abdesti namaz abdestinden biraz daha ayrıntılıdır. Gusül abdestinde tüm vücut yıkanır. Bundan dolayı da orucu bozup bozmayacağı merek edilir. Gusül abdesti alınırken ağza alınan su yutulmadığı sürece oruç bozulmaz. Bu yüzden oruçlu iken gusül abdesti alınabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı

Bir Yorum Yap