Paramedik Maaşları

Paramedik olarak adlandırılan kişilerin yaptığı işler acil durumlarda tıbbi müdahaledir ve ani bir şekilde gelişen çeşitli rahatsızlıklarda ilk müdahale eden kişiler onlardır. Paramedik Maaşları 2023 merak edilen konular arasında yer alırken acil durum çağrılarına cevap veren ve tıbbi hizmetlerde ilk yardım işlemini gerçekleştiren bu meslek mensuplarının maaşlarında da artış söz konusu olmuştur. TUİK verileri çerçevesinde açıklanan yıllık enflasyon oranlarına bağlı olarak maaşlarda yapılan düzenlemelerde paramedik olarak hizmet veren sağlık çalışanları için de çalışmalar yapılmıştır.

Paramedik Özel Hastane Maaşları 2023

  • Mesleğine yeni başlayan acil tıp teknikeri maaşları: 10 bin 500 TL – 11 bin TL
  • 5 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşları: 10 bin 700 TL – 11 bin 300 TL
  • 10 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşları: 10 bin 800 TL – 11 bin 280 TL
  • 15 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşları: 11 bin 650 TL – 12 bin TL
  • 20 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşları: 11 bin 850 TL – 12 bin 650 TL
  • 25 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşları: 11 bin 890 TL – 12 bin 600 TL
  • 30 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşı: 12 bin 170 TL – 13 bin 450 TL

Özel hastanelerin ücret politikalarına bağlı olarak farklı bir maaş almaları mümkün olurken ayrıca döner sermaye üzerinden de ek maaş uygulamasına tabi olmaktadırlar. Maaşları belirlenirken nöbet tuttuklarında aldıkları ilave ücretler, yabancı dil tazminatı, çocuk yardımı gibi ek ödemeler sayesinde paramedikler görünen rakamların dışında farklı maaşlar alabilmektedirler. Paramedik olarak da adlandırılan acil tıp teknisyenleri 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamladıktan sonra görev yapabilmektedirler. Ayrıca 4 yıllık lisans eğitiminin ardından da çalışabildiklerinden maaşlarında da farklılık olması söz konusudur.

Paramedik Bölümü Kaç Yıllık ?

Sağlık meslek liselerinden mezun olan adaylar iki senelik yüksekokul okuduklarında kadrolu olarak çalışma hakkını kazanmaktadırlar. Ayrıca istedikleri takdirde 4 yıllık lisans eğitimini de tamamlayabilmektedirler. Devlet hastanelerinde çalışan paramedikler ile özel hastanelerde çalışanlar arasında maaş farkı olmasının nedenlerinden biri de her hastanenin farklı bir döner sermayeye sahip olmasıdır. Özellikle büyük şehirlerde bulunan hastanelerin döner sermayeleri daha fazla olabilmekte ve bu durumda da çalışanların maaşlarında belirgin farklar ortaya çıkmaktadır. Paramedik Maaşları 2023 yapılan düzenlemeye bağlı olarak ilk giriş için 10500 TL olarak belirlenmiş durumdadır.

Üniversite mezunu olan acil tıp teknisyenleri için de döner sermaye üzerinden maaşlarına yapılan ilaveler söz konusu olmaktadır. Paramedik olarak adlandırılan sağlık çalışanları ilk yardım konusunda uzmanlık sahibidirler ve 112 acil sağlık birimlerinde görev almaktadırlar. Ambulans operatörü ya da acil tıp teknikeri olarak da bilinen paramedikler aniden gelişen çeşitli rahatsızlıklarda ilk müdahaleyi yapan sağlık çalışanlarıdır ve oldukça önemli görevler üstlenmektedirler. Maaşları da çalıştıkları kuruma bağlı olarak değişiklik gösterirken hizmet yıllarına bağlı olarak da farklılıklar oluşabilmektedir.

Bir Yorum Yap