Nasıl Yapılır Tatil

Pasaport Nasıl Çıkartılır

pasaport nasil cikartilir 1632

Tüm dünyada ulaşım kolaylaştıkça seyahat etmek daha önemli hale gelmeye başladı. Fakat bilindiği üzere seyahat etmek o kadar da kolay değil. Pasaport ve vize alma süreçleri birçok kişi için uzun ve zorlu bir süreç olabiliyor. Biz de akıllarda oluşabilecek kafa karışıklıklarının önüne geçebilmek için pasaport nasıl çıkartılır, nereye başvuru yapılır anlatmak istedik.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaport nasıl çıkartılır sorusunun yanıtı pasaport türlerine göre değişiklik gösterebildiğinden önce pasaport çeşitlerinin hangileri olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Bazı pasaport çeşitlerinde gösterilecek evraklar farklı olabiliyor ya da pasaport harcı ve defter bedeli konusunda değişiklikler olabiliyor.

Türkiye’de gri, bordo, yeşil ve siyah olmak üzere 4 tür pasaport bulunmaktadır. Bordo pasaport herkesin alabildiği umumi pasaportlardır. Yeşil pasaportlar kamu çalışanlarının alabildiği pasaport türüdür. Fakat kadro derecelerinin 1, 2 ya da 3 olması gerekiyor. Gri pasaport ise yurt dışına belli bir görev amacıyla gönderilen kişilere verilen pasaporttur. Siyah pasaport ise üst kademe devlet çalışanlarının alabildiği diplomatik pasaport türüdür.

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Pasaport türlerini öğrendikten sonra artık pasaport nasıl çıkartılır sorusunu cevaplayabiliriz. Pasaport çıkartabilmeniz için öncelikle internet üzerinden pasaport başvurusu yapmanız gereklidir. Sonrasında, randevu tarihinizi aldıktan sonra randevuya gitmeden önce götürmeniz gereken evrakları hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız evraklar pasaport türünüze göre değişiklik gösterecektir. Sonrasında yine randevudan önce harç ve defter bedelini yatırdıktan sonra randevunuza gidebilirsiniz. Randevu esnasında adresiniz alınacak ve pasaportunuz kargo aracılığıyla adresinize gönderilecektir.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Pasaport başvurusu yapmanın ilk adımı internet üzerinden başvuru için randevu tarihi almaktır. Gerekli bilgileri girerek randevunuzu ayarladıktan sonra randevu tarihine kadar gereken evrakları toplamanız ve harç bedeli ile defter bedelini yatırmanız gerekmektedir. Sonrasında evraklarla birlikte randevu aldığınız yere zamanında giderek başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaport için edinmeniz gereken evraklar pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yeşil pasaportu başvurusu yapacaksanız görevli olduğunuz kamu kurumundan gereken belgeleri edinmeniz gerekiyor.

Bordo pasaport için gerekli belgeler:

 • T.C. kimlik kartı,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Öğrenciler için Öğrenci Belgesi
 • Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi
 • Eski pasaport

Yeşil pasaport için gerekli belgeler:

 • T.C. kimlik kartı,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Kamu görevlileri için hususi damgalı pasaport talep formu,
 • Birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanları için; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığından alınan durumlarını gösterir resmi yazı,
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi”
 • Eski pasaport
 • Başvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi

Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

Pasaport başvurusuna gitmeden önce harç ve defter bedeli olarak bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir. Yine, yapacağınız ödeme pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıntılı bilgi edinmek için Güncel Pasaport Fiyatları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yap