Pilot Maaşları

Pilot olarak adlandırılan ve havacılık sektöründe görev yapan kişiler hava araçlarının uçurulmasından sorumlu olan meslek çalışanlarıdır. Hava araçları arasında yolcu uçakları, kargo uçakları, helikopterler yer alırken bu mesleği yapan kişiler çeşitli kurumlarda çalışabilecekleri gibi özel sektörde de görev alabilirler. Pilot Maaşları 2023 merak edilen konular arasındadır ve sivil havacılık ya da askeri havacılık söz konusu olduğunda pilot maaşları da değişebilmektedir. Ayrıca kaptan pilot ile yardımcı pilot arasında da maaş farkları bulunmaktadır. Pilotun sorumlulukları arasında uçuşla ilgili birçok görevi yerine getirmek yer alır. Pilot olmak için kapsamlı bir eğitim alınması gerekmektedir. Lisans eğitimi sayesinde pilotaj eğitimi alınabilirken özel uçuş okullarından da bu tür bir belge almak mümkündür. Tek motorlu uçakların uçurulabilmesi için tamamlanması gereken uçuş süresi 165 saat olmalı ve akabinde 40 saat uçuş gerçekleştirilmelidir. Havayolu nakliye pilotluğu içinse 823 saat ders ve 160 saat uçuş deneyimi gerekli olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Sodexo Bakiye Sorgulama

THY Pilot Maaşları 2023

Pilot olmak için gerekli olan koşulların sağlanması oldukça yoğun bir çalışmanın gerçekleşmesi ile mümkün olurken aynı zamanda iyi derecede İngilizce bilmek de gerekmektedir. Pilot Maaşları 2021yaklaşık 50 bin TL civarındadır. İkinci pilotun maaşı bunun biraz daha altındadır. İkinci pilot yaklaşık olarak 40 bin TL maaş almaktadır. Bunun yanı sıra THY, pilotlara üç ayda bir ikramiye vermektedir. Pilotların aldığı maaşlar çeşitli özel şirketlerin varlığına bağlı olarak değişkenlik gösterirken her şirketin kendine özgü politikalarına bağlı olarak maaşlarda artış olması söz konusudur. Pilotluk birçok kişi açısından hayal edilen mesleklerden biri olurken maaşlarının yüksek olması da kişilerin seçimlerinde etkili olur. Sivil havayolu şirketlerinin yanı sıra askeri pilot olarak da görev yapmak mümkündür ve askeri pilot olmak içinse bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Askeri Pilot Maaşları 2023

Pilot Maaşları 2023 pilotun görev yeri, hizmet süresi gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Askeri pilotlar; savaş pilotu, helikopter pilotu gibi görevler üstlenebilmektedirler. Askeri pilot olmak için gerekli olan koşullardan biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 20 yaşını doldurmamış olmak, bir sağlık problemine sahip olmamak ve belirlenen boy ölçülerine uygun olmak, suç işlememiş olmaktır. Bu kriterlerin dışında da bazı ölçütler vardır ve onlardan biri de göz hastalığına sahip olmamaktır. Askeri pilot olarak görev yapan kişilerin maaşları ise 25-30 bin TL aralığında olmaktadır. Pilotların tecrübesi, hizmet süreleri ya da görev yerleri gibi bazı unsurlar dikkate alındığında maaşlarında değişiklik olması söz konusudur. Askeri pilot olarak orduda görev alanlar mecburi bir hizmet süresini yerine getirmekle yükümlüdür. Zorunlu uçuş süresinin üstüne çıkıldığı durumlarda askeri pilotlara ek ücret ödemesi yapılmaktadır. Maaşlara ayrıca etki eden unsurlar arasında görev tazminatı, havacılık tazminatı, çocuk yardımı yer alır. Bundan dolayı da belirgin standart bir maaştan söz etmek mümkün olmamaktadır.

Bir Yorum Yap