Teknoloji

Plastik Ambalajlar Nedir, Nerelerde Kullanılır?

plastik ambalajlar nedir nerelerde kullanilir 15943

Plastik ambalaj ürünleri pratik yapıları itibariyle günümüzde pek çok ürünün satışında tercih ediliyor. Özellikle başta gıda ürünleri olmak üzere temizlik ürünlerine kadar geniş yelpazede kullanılıyor. İşlevsel ve maliyet açısından da uygunluk sunduğu için tüketiciye yansıyan fiyatlar açısından da fırsat oluşturuyor. 

Plastik Ambalaj Nedir, Nasıl Üretilir?

Plastik ambalaj üretimi açısından petrol rafinelerinden çıkarılan çeşitli ürünlerin petrokimya tesislerinde işlenmesi söz konusudur. Dünya genelinde toplam petrol miktarının sadece yüzde 4-5’lik kısmı plastik üretimi için kullanılır. Plastik üretimi için kullanılan bu oranın ise sadece yüzde 3’ü ambalaj üretimine ayrılmıştır. Plastikler yapıları gereğince hem dayanıklı hem de üretim maliyeti açısından düşüktür. Bu bakımdan çeşitli sektörlerde ambalaj malzemeleri olarak kullanılan en popüler ürünlerdir. 

Plastik ambalajların kullanımı 1950’li yıllara dayanmaktadır. O tarihten günümüze kadar yaygın şekilde kullanılan ve her geçen gün kullanım alanı artan plastik ambalajlar renk seçeneği olarak da geniş kullanım sunduğundan marka kimliğini yansıtması açısından da işlevsellik taşır. 

Plastik Ambalaj Çeşitleri Neler?

Petek Plastik  olarak ürettiğimiz ambalajlar üretim malzemesi ve yöntemine göre farklılık taşımaktadır. Aynı şekilde hangi üründe kullanılacağına bağlı olarak da yapıları değişmektedir.

Pet Ambalajlar 

Plastik ambalaj çeşitleri arasında sıvı ürünlerde kullanılan pet ambalajlar; polietilen teraftalat olarak bilinmektedir. Termoplastik malzeme olan bu malzeme, ısıl işlenmesine dönük olarak şeffaf ve opak olarak bulunabilir. Özellikle tamamen geri dönüşüme uygun olduğu için işletmelerin maliyetlerinin düşürülmesinde de önemli katkılar sağlar. 

Pet kalınlığına bağlı olarak yarı sert veya daha sert formda kullanılabilir. Çok hafif olması ve belirli bir seviyedeki darbelere karşı da dayanıklı olması ürünü sıvı ürünlerin sunulması için ideal seviyelere getirir. Özellikle kesici ve yanıcı etmenler dışında darbelere karşı yüksek mukavemet sağlaması sayesinde tedarik ve depolama konularında da destek sağlar.

PVC Ambalajlar 

Sert ve esnek olarak iki türlü bulunabilen PVC ambalajlar yağ, şampuan, çamaşır suyu, et ürünleri, ketçap şişeleri gibi çeşitli kullanımlara sahiptir. Doğrudan PVC üzerine tasarım ve yazı gibi işlem yapılabildiği gibi genel olarak PVC üzerine etiket ile ambalaj olarak kullanılır. PVC’nin farklı katkı malzemeleri ile karıştırılarak elde edilmesine dayanan bu yöntem esnek ve işlenebilir yapıda olması sayesinde yaygın kullanıma sahiptir.

PP Ambalajlar

Isı, aşırı yorulma ve kimyasal maddelere dayanıklı olan PP özellikle cips, bisküvi, yoğurt, ilaç, margarin gibi ürünlerin sunulmasında kullanılır. Dayanıklı olduğu kadar hafif yapısıyla da öne çıkan PP ambalajlar günümüzde en çok kullanılan plastik ambalaj çeşitleri arasında yer alır. En düşük yoğunluğa sahip olması sebebiyle de üreticiler açısından maliyeti uygundur.

PS Ambalajlar

Çok yönlü ve amaçlı olarak kullanılmaktadır. Sert ancak kırılgan yapı içerir. Özellikle hazır gıda ürünlerinin paketlenmesi için tercih edilir. Yumurta, tepsi, fast food ambalajları gibi kullanım alanlarına sahiptir. Bunun dışında elektronik ve çeşitli eşyaların da paketlenmesinde öncü malzemeler arasındadır.

Kaynakça :  https://www.petekplastik.com/

Bir Yorum Yap