Otomobil

Polen Filtresi Nasıl Değişir ?

Polen Filtresi Değiştirme, Polen Filtresi Nasıl Değişir ?

Polen filtresi nasıl değiştirilir yazımız ile websitemize merhaba diyoruz. Bu yazımızda polen filtresi değişimini anlatacağız ancak öncesinde kısaca bir polen filtresi nedir birlikte bakalım.

Polen Filtresi Değiştirme, Polen Filtresi Nasıl Değişir ?

Polen Filtresi Nedir

Polen Filtresi Değiştirme, Polen Filtresi Nasıl Değişir ?

Polen filtresi klimalı araçlarda , klimaya dışarıdan giren havanın temizlenmesi amaçlı yer alan filtredir. Diğer isimleri Kabin filtresi veya klima filtresi olarak bilinir.

Polen filtreleri normal veya karbonlu olabilir, karbonlu polen filtreleri daha iyi bir filtreleme sağlar ve klimadan dışarı verilen havanın temizliğinde daha faydalıdır.

Özellikle toz alerjisi olan veya bebeklerin bulunduğu araçlarda polen filtresi hayati önem taşımaktadır.

Polen filtresinin ortalama 10bin kilometrede veya senede 2 kere değiştirilmesi gerekmektedir. Aracınızın bakımlarını yaptırırken polen filtrelerinizi değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Maddi olarak oldukça uygun fiyatlara sahip olan ancak araç içerisindeki önemi büyük olan polen filtresi oto yedek parça mağazalarında, servislerde hatta tamircilerde de bulunabilir.

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir 

Polen filtresi araçtaki tüm filtreler gibi zamanla ve aracı kullandıkça kirlenir, gözenekleri dolar. Eskiyerek işini daha az performansla yapmaya başlar ve zamanla daha da kötüye gider. Özellikle tozlu yollarda araç içerisine toz giren yollarda kullanımlarından daha erken zamanı tükenir.

Artık görevini yapamayan polen filtresini değiştirmek gerekmektedir. Bazen bize polen filtresi nasıl temizlenir soruları geliyor. Ancak maliyeti çok düşük olan bu parçanın mümkünse değiştirilmesi daha makbuldür. Ancak çok problemli bir durumda kalındıysa, mesela tatile yaylaya çıktınız ve değiştirme imkanınız yok, o zaman polen filtresi temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Polen filtresi nasıl değişir sorusuna gelirsek, adım adım şu şekildedir :

 1. Polen Filtresinin yerinin tespiti
 2. Polen filtre kapağının çıkarılması
 3. Eski filtrenin yerinden sökülmesi
 4. Yeni filtrenin yerine takılması
 5. Kapağın kapatılması

1- Polen Filtresinin Yerinin Tespiti – Polen Filtresi Nerededir ?

Polen filtresi her araçta farklı yerlerde olabilir. Bazı araçlarda yolcu koltuğunun önünde ayak koyma yerinde iken, bazı araçlarda gaz pedalının orada olabilir ve gaz pedalının sökülmesini gerektirir. Bu nedenle aracınızın polen filtresi nerede bilmiyorsanız öncelikle aracın kullanım kılavuzundan polen filtresi yerini öğreniniz.

2. Polen Filtre Kapağı Nasıl Çıkarılır

Polen filtresi kapağı çıkarma işlemleri aşağıdaki görsellerdeki gibidir. Bu görseller, polen filtresi torpido altında olan araçlar içindir. Bu araçlara megane 1 , megane 2 , megane 3 , fluence , kangoo , doblo , fiorino , punto , passat , ford focus , opel corsa c , opel corsa da , opel astra g , opel astra j , opel astra h , renault clio 2 , clio 3 , clio 4, focus 3 , laguna 2 , laguna 3 , golf 4 , golf 5 , golf 5 , golf 7 , hyundai accent örnek verilebilir. Bu araçların dışında yazmadığımız araçlar var ise yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Polen Filtresi Değiştirme, Polen Filtresi Nasıl Değişir ?
Polen Filtresi Değiştirme, Polen Filtresi Nasıl Değişir ?
Polen Filtresi Değiştirme, Polen Filtresi Nasıl Değişir ?

Polen Filtresi Değiştirme Videosu 

Polen filtresi nasıl sökülür , polen filtresi nasıl temizlenir ve polen filtresi nasıl takılır sorularına cevaplar verdiğimiz polen filtresi nasıl değiştirilir yazımız burada sona erdi. Diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayınız.

Site içi arama terimleri :

 • fluence polen filtresi nasıl değiştirilir
 • kango polen filtresi nasıl değiştirebilirim
 • doblo polen filtresi nasıl değişir
 • fiorino polen filtresi nasıl değişir
 • punto polen filtresi nasıl değiştirilir
 • passat polen filtresi nasıl değiştirilir
 • focus polen filtresi nasıl değiştirilir
 • opel corsa c polen filtresi nasıl değiştirilir
 • corsa d polen filtresi nasıl değişir
 • astra g polen filtresi nasıl değiştirilir

Bir Yorum Yap