Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Kadınlarda sık görülme özelliği olan ve bir tür hormonal bozukluk olarak tanımlanan rahatsızlık çeşitli belirtiler ile kendisini gösterir. Bu tür bir rahatsızlıkta kanda yer alan androjen hormonunun artışına bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel bazı değişimler dikkate alınması gereken durumlardır. Kişinin kendisini dikkatli bir takibi oluşabilecek belirtilerin anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Polikistik Over Sendromu Nedir ? Araştırılırken bilinmesi gerekenlerden biri de adetlerde oluşacak düzensizlikler bu tür bir durumun habercisi olabilir. Hormonal bozukluklar bu problemin ortaya çıkmasında etkili olurken adet görme süresinin uzun aralıklarla olması, adetlerin aksaması gibi belirtileri vardır. Kadınlarda aşırı tüylenme, sivilce oluşumu veya kısırlık problemleri bu soruna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Rahatsızlığın uzun süre tedavi edilmediği durumlarda farklı hastalıkların oluşmasına etki etmesi mümkün olacağından belirtilerin oluştuğuna dair bir şüphe olması durumunda doktora danışmak gerekir.

Hormonal dengenin bozulması, saçların dökülmesi ya da vücudun çeşitli bölgelerinde aşırı kıllanmaların oluşmasına yol açabilmektedir. Ayrıca cildin aşırı yağlanması, sivilcelerde görülen artış da bu probleme bağlı olarak oluşabilir. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde çeşitli ilaçlar aracılığı ile müdahale yapılırken doktor kontrolünde bunun gerçekleştirilmesi gerekir. Hastanın aynı zamanda fiziksel aktivite ile de tedaviyi desteklemesi oldukça önemlidir. Erken fark edilen durumlarda tedaviye olumlu yanıt alınması mümkündür ve belirtilerin ortaya çıkması durumunda doktora danışmak ihmal edilmemelidir.

İlginizi çekebilir: Work and Travel Nedir

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik Over Sendromu hormonlarda yaşanacak dengesizliklere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır, çeşitli biçimlerde kendisini belli etmesi mümkündür. Polikistik Over Sendromu Nedir ? Sorusuna istinaden verilecek yanıtlardan biri bu rahatsızlığın kandaki androjen hormonunun artışına bağlı olarak oluşma ihtimalinin olduğudur. Rahatsızlığın belirtileri arasında birçok bulgu yer alır ve bunlar şu şekildedir:

  • Kilo artışı
  • Aşırı tüylenme
  • Saç dökülmesi
  • Yüz kısmında ortaya çıkan yağlanma problemi
  • Sivilce
  • İltihap
  • Adet görmede yaşanan düzensizlik
  • Depresyon
  • Baş ağrıları

Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar

Bu rahatsızlık kadınlarda ortaya çıkan bir durum olurken ergenlik döneminde de karşılaşılabilen bir sorundur. Dikkatli bir takip ile belirtilerin anlaşılması mümkündür ve tedavi edilmesi ile belirtiler ortadan kalmaktadır. Rahatsızlığın anlaşılması için yapılacak tetkiklerde tam kan sayımı ve hormon testleri uygulanır. Polikistik Over Sendromu Nedir ? Bilmek isteyenler için hormonal bir sorun olduğunu söylemek doğru olacaktır. Tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır ve erken tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda kısırlık probleminin oluşması mümkündür. İlaç tedavisi uygulanırken hekim kontrolünde bu işlemlerin takip edilmesi gerekmektedir. Tedavi sırasında vücuttaki hormon dengesinin düzenlenmesi mümkündür. Hasta diyet ve fiziksel aktiviteler ile de bu süreçte tedaviye katkı sağlamalıdır. Tüm bu durumlar doktor önerisine uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Bazı hastalar için problemin çözümlenebilmesi adına cerrahi müdahaleler de yapılabilmektedir. Bu durumda kapalı yöntem adı verilen müdahale biçimi ile yumurtalıklara cerrahi girişim yapmak kaçınılmaz olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Aöf Yaz Okulu Nedir

Bir Yorum Yap