Polis Maaşları

Yıllık enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından çeşitli meslek mensuplarının maaş oranlarında yapılacak değişiklikler de belli oldu. Buna bağlı olarak öğretmen, hemşire ya da doktor olarak görev yapan kişilerin bu yıl maaşlarında meydana gelecek değişiklikler netleşti. Polis Maaşları 2021 de bu durumdan etkilenen meslek gruplarından biri ve bu yıl polisler için yapılması planlanan zam oranının 7,36 olarak açıklanmasının ardından 2023 yılında zamlı olarak maaşlarını alacaklar. En düşük ve en yüksek polis maaşlarının belirlenmesinde memurun derecesine bağlı olarak fiyatlandırma yapılırken polis memurlarının maaşları 3.579TL’den 3.878 TL’ye yükseldi. Baş komiser maaşları ise 7.296 TL’den 7.833 TL’ye çıktı. TUİK’in yaptığı açıklamalara bağlı olarak en yüksek ve en düşük memur maaşlarında yapılan değişiklik enflasyon oranları baz alınarak gerçekleştirilmiş durumda. TUİK’in verilerine göre 2023 enflasyon oranları 1.25 olduğundan zam oranlarını belirleyen etmenlerden biri de yıllık enflasyon değerleridir.

İlginizi çekebilir: PTT Bakiye Sorgulama

Polis Özel Harekât Maaşları 2023

2022 yılına girildiğinde memur maaşlarına yapılan zamlara bağlı olarak polis özel harekât maaşlarında da bazı değişiklikler söz konusu olduğundan bu konu da merak edilenler arasında yer alıyor. Polis Maaşları 2023 üzerinde gerçekleştirilen zamlar kademelere göre tespit ediliyor. Polis özel harekât olarak adlandırılan birimde görev alan kişilerin maaşları görev yaptıkları yer, medeni halleri ya da görev aldıkları bölümler dikkate alınarak belirlenmektedir. Ortalama olarak bir rakamdan söz etmek gerektiğinde ise 5.500 TL ile 6.700 TL aralığında değişen bir ücretten söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra polis özel harekatta çalışan kişilerin doğu illerinde görev yapmaları durumunda maaşlarında farklılıklar oluşur. Bu birimlerde çalışan polis memurlarının birçok görevle vazifelendirilmesi mümkün olurken polis özel harekât olarak adlandırılan birim Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı ve çeşitli özel eğitimlerden geçirilmiş polis memurlarından oluşturulmuştur. Terör eylemlerine müdahale etme, rehine kurtarma operasyonları ya da banka soygunu gibi olaylarda bu birimin müdahalesi söz konusu olmaktadır.

Yunus Polis Maaşları 2023

Polis olarak görev yapan memurlar çeşitli isimler altında sınıflandırılmaktadır. Bu meslek grubunda vazife yapan memurların özel harekât, yunus polis gibi birimlerde görev yapmasına bağlı olarak da maaşlarında farklılıklar oluşması doğal bir durumdur. Zira memuriyet sırasında görev alınan bölge, hizmet yılı, kişinin medeni hali gibi durumlar göz önünde bulundurulmakta ve değerlendirmeler bazı ölçütlere göre yapılmaktadır. Polis Maaşları 2023 arasında yunus polis memurları için de 2023 yılında zamlı maaşlar uygulanacağından bu yılki zam oranlarına bağlı olarak en düşük yunus polis maaşı 4.800 TL olarak belirlenmiş durumda en yüksek miktar ise 6.500 TL civarında. Yunus polis olarak adlandırılan birimde görev yapan polis memurlarının 2 aylık özel bir eğitime tabi olmaları söz konusudur. Bu görevde yer alan memurlar ayrıca vazifeleri sırasında motosiklet ile devriye gezmektedirler. Genel olarak ilgilendikleri görevler arasında asayişin temin edilmesi yer almaktadır.

Bir Yorum Yap