Ramazan

Ramazanda Baş Ağrısı Neden Olur ?

Ramazanda Baş Ağrısı Neden Olur, Ramazanda Baş Ağrısı Neden Olur ?

Ramazan ayı yaz aylarına denk geldiği dönemlerden itibaren uzun süren oruç günleri, beslenme düzeninde hiç ara öğün alışkanlığı olmayan bireyler için bile oldukça uzun olmaktadır. Uzun süren bu açlık ile vücut dengesi değişir. Ve çeşitli tepkiler vermeye başlar. En çok karşılaşılan sorunlardan biri de ramazanda baş ağrısı neden olur sorunlarıdır. Baş ağrısı da uzun süren bu açlık karşısında vücudun verdiği bir tepkidir. Özellikle açlık ve susuzluk ile birleşen bu ağrılar normal dönemlere göre daha fazla zorlayabiliyor. Migren ve sinüzit gibi hastalıkları olanlarda ise ciddi ağrı nöbetleri oluşabiliyor. Hastalığı olmayanlarda da açlık ve susuzluktan kaynaklı olarak bazı değişimler yaşanabilir.

İlginizi çekebilir: İkea İftar Menüsü 2021

Ramazanda Baş Ağrısı Neden Olur ?

Ramazan ayında baş ağrısına zemin oluşturabilecek pek çok etken bulunabiliyor. Bunlar arasında ramazanda baş ağrısı neden olur araştırmalarında ilk akla gelen etken açlık olacaktır. 17 saate varan oruçlu geçirilen süre, migren hastaları içinde tetikleyici bir durumdur. Açlık ile bozulan kan şekeri regülasyonu, ramazan ayında sürekli olarak tekrarlayan baş ağrılarının temel nedenleri arasında yer alır. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına sahurda doğru bir şekilde beslenilmesi önemlidir. Yetersiz sıvı alımı da baş ağrısını tetikleyebiliyor. İftarda bir anda aşırı su tüketmek tavsiye edilmez. Su tüketiminin iftar ve sahur arasına yayılarak yapılması daha sağlıklı bir süreç oluşturacaktır.

Sigara bağımlılığı olan bireyler içinde Ramazan ayı oldukça zor geçer. Özellikle günlük bir paketin üzerinde sigara kullananlar, bu süreçte çok fazla baş ağrısı çekebilir. Bu durum nikotin bağımlılığından kaynaklanır. Nikotine karşı bağımlılık yoksunluğu durumunda insanda sinirlilik hali, depresyon ve baş ağrısı semptomlarına neden olabilir. Uyku düzeninin bozulması da ramazanda baş ağrısı neden olur sorunun yanıtı olabilir. Yetersiz uyuma nedensiz ve zamansız olarak gelişen baş ağrılarına neden olabilir. Baş ağrısının ortaya çıkmasında psikolojik nedenlerde etkilidir. Çeşitli psikolojik etkenlere bağlı sinirlilik ve baş ağrıları ramazan ayında daha sık görülebiliyor. Özellikle açlığa dayanamayan kişilerde bu gibi sorunlar çok sık ortaya çıkabiliyor. Oruç tutan kişilerin keyifli aktivitelere yönelmeleri ve uzun süre kapalı ortamda kalmaması tavsiye edilebilir.

Ramazanda Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Farklı etkenlerden kaynaklı ramazan ayında baş ağrısı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Baş ağrısına neden olan sıvı kaybı, açlık ve psikolojik nedenlere yönelik alınacak tedbirlerle bu sorunu çözebilirsiniz. Özellikle karanlık ve sessiz ortamlarda bir müddet dinlenmek baş ağrısı çekenler için iyileştirici etkisi olan yöntemlerden biridir. Özellikle ramazanda baş ağrısı neden olur araştırmalarında iftar ve sahur sofralarında dengeli beslenmek önemlidir. Oruç süresinde psikolojik ve fizyolojik olarak yorabilecek aktivitelerden uzak kalmakta baş ağrıları için çözüm olabilir.

Fazla tuzlu ve yağlı besinlerde tüketmekte ramazanda baş ağrısı neden olur sorunun yanıtları arasında yer alıyor. Uyku düzeninin sağlanamaması ve uyku düzeninin bozulmasının oluşturduğu stres de ağrılar ortaya çıkarabilir. Uykunun kaçmasına neden olacak kafein içerikli sıvı besinlerde beslenme tablolarında yer almamalıdır. Uyku öncesinde ılık bir duş alınabilir. Hafif ve sağlıklı menüler seçerek uykunun daha kaliteli olması da sağlanabilir. Eğer şiddetli migren atakları var ise bireyler iftar ve sahur vakitlerine göre ilaçlarını alabilir. Bu hekim bilgisinde uygulanabilecek bir koruyucu tedavi olabilir. Ancak hafif ve orta şiddetli baş ağrılarının önüne geçmek için nefes ve gevşeme egzersizleri yapılabilir. Bunun içinde temiz havaya çıkmak önemlidir. Dikkat edilmesi gereken baş ağrıları ise ani ve giderek şiddetlenen ağrılardır. Baş ağrısına bulantı, yüksek ateş, kusma ve görme kaybı elik ediyor ise nöroloji uzmanında destek alınması en doğrusu olacaktır.

İlginizi çekebilir: ramazanda kilo almak

Bir Yorum Yap