Ramazan

Ramazanda Çekilecek Zikirler

ramazanda cekilecek zikirler 7460

Ramazan ayı içerisinde bin aydan daha hayırlı bir geceyi barındırması itibari ile ve oruç, teravih gibi ibadetlerin mevsimi olması itibari ile Müslümanlar için çok önemli zaman dilimleridir. Yüce Allah’ın katından sağanak sağanak rahmet yağdığı bu ayı en doğru şekilde değerlendirmek kısacık ömürlere büyük bir bereket katacaktır. Özellikle ramazanda çekilecek zikirler ve tespihler araştırmaları yapanlar zamanlarını daha da bereketlendirmenin yollarını aramaktadır. Ramazan ayının başı rahmet ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluştur. Doğru değerlendirilen bu manevi vakitler Müslümanlar için bir arınma, bir kurtuluşa erme zamanı olabilir.

İlginizi çekebilir: Ramazanda sabah namazı

Ramazan Ayında Hangi Zikirler Çekilebilir ?

Ramazan ayında okunan her dua, her ayet, her tespih bire 10, bire 100 hatta bire 1000 olarak sevap hanenize yazılır. Ramazan ayı aynı zamanda Kur’an ayıdır. Mukabeleler okunabilir, hatimler indirilebilir. Özellikle anlamı ile birlikte okumak, okuduğunuzu anlayarak yaşamınıza katmak bu alışkanlıkların kazanılacağı en bereketli ay olabilir. Bu alanda ramazanda çekilecek zikirler araştırıldığında güne özel tespihler bulabilirsiniz. İlk on gün, ikinci on gün ve son on gün için özel zikirlerle de gününüzü bereketlendirebilirsiniz. İlk on gün güne “ Ya Erhamerrahimin” tespihini günde 100 kere çekerek başlayabilirsiniz. İkinci on gün için ise “ Ya Gaffatez Zünub” tespihini günde 100 kere çekerek devam edebilirsiniz. Son on gün içinde ise Ya Atikkaribab” zikrini günde 100 kere okuyarak Ramazan günlerinizi daha bereketli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ramazan Ayının Günlerine Özel Zikirler

Ramazan ayı Kur’an- ı Kerim’in indirilmeye başlandığı mübarek bir aydır. Müslümanlar içinde af ve mağfiret ayı olarak büyük önem taşır. Bunların dışında hayırların, paylaşımlarım ve yardımlaşmalarında zirve olduğu bu mübarek ayı bir fırsat olarak değerlendirmek isteyen Müslümanlar günahlardan kaçınmalı, daha fazla sevap işlemelidir. Gönlünüzü arındırmak için ramazanda çekilecek zikirler bulunuyor. Her güne ayrı bir zikir not ederek, günlük bir tespih çekme rutini oluşturabilirsiniz. Pazartesi günlerinde “La havle vela kuvvete illa billa hil aleyhil azim” tespihi 30 kez çekilebilir. Salı günlerinde ise “Cezallahü anna Muhammeden sallallahü Teala Aleyhi ve sellem ma hüve ehlül” salavatı 30 kez olmak üzere yapılabilir. Çarşamba günlerinde “Estağfirullahel Aziyme ve etübü leyh” istiğrafı 1000 defa olarak çekilebilir. Perşembe günlerinde “Sübhanallahi vebihamdihi Sübhanellahil Aziym” zikri 1000 defa olarak tekrarlanabilir.

Ramazan Ayında Okunması Gereken Faziletli Zikirler

Ramazan ayının her günün bir fırsat olarak bilmek ve değerlendirmek için Ramazan planları yapmak çok önemlidir. Her gün için ayrı ayrı okunacak ramazanda çekilecek zikirler belirleyebileceğiniz gibi günlük, on günlük, aylık planlamalarda yapılabilir. “La ilahe illallah” zikri en faziletli tespihler arasında yer alır. Bu nedenle her gün 100 defa çekilebilir. “ Estagfirullahel el azim” tespihi de faziletlidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) günahsız olmasına karşılık günde 70 ile 100 defa bu zikri çektiği bilinirdi. Her hali ile ümmetine örnek olan Peygamberimizin bu zikrini sadece Ramazan ayı boyunca değil, diğer günlerde de vird haline getirmek önemlidir.

“Subhanallahi velhamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” ramazanda çekilecek zikirler arasında en faziletliler içerisinde yer alır. Ramazan ayında kulun Yüce Rabbini anması en faziletli zikirler olacaktır. Bu nedenle Esma-ül Hüsna Ramazan zikirleri içerisinde mutlaka yer almalı, Müslümanın günlük virdi olarak alışkanlık haline gelmelidir. Müslümanlar Ramazan ayını en doğru şekilde değerlendirmek için mutlaka plan ve program yapmalıdır. Bu plan programa uymak için vakit ayırmalıdır. Ömrümüzü bereketlendiren bu manevi vakitleri ihmal etmeden değerlendirmeli ve dua dua Yüce Allah’a (c.c) yalvararak af ve bağışlanma dilenmelidir.

İlginizi çekebilir: Tavuk Dünyası İftar Menüsü

Bir Yorum Yap