Ramazan

Ramazanda Cinsellik

ramazanda cinsellik 7367

Her yıl ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanların kafasında bir takım soru işaretleri yer almaktadır. Cinsellik konusu da en sık araştırılan konular arasında bulunmaktadır. Bu nedenle ramazanda cinsellik her yönüyle ele alınması gereken bir konudur.Özellikle Diyanet sitesinden paylaştığı bilgiler ile sık sorulan konularda sizleri aydınlatmaya çalışıyor. Hatta birçok fıkıh âlimi ve İslami site konuyla ilgili rivayetler paylaşıyor. Gelgelelim konuyla alakalı bu kadar çok bilginin yer alması zaman zaman kafaları da karıştırıyor.

Oruç ibadetini yerine getirirken bazı şeylerden sakınmamız, onlardan uzak durmamız gerekmektedir. Cinselliğin bir parçası olan cinsel ilişki de bunlardan biridir. Özellikle orucu bozan yemek ve içmek gibi insani ihtiyaçlarımızda nefsi kontrol altına almak gerekmektedir. Aynı zamanda cinsel ihtiyaçlar açısından da nefsin kontrol altına alınması söz konusudur.  Ancak iftardan sahura kadarlık süre içerisinde yani oruçlu olmadığımız zamanlar için durum farklıdır. İnanların bu zaman aralığında yemesi ve içmesi gibi cinsel ilişkide bulunmasında da sakınca bulunmaz.  Kur’an ayetleri de oruç gecelerinde müminlerin eşlerine yaklaşmalarının helal olduğunu bildirmektedir.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Çekilecek Tesbihler

Cinsellik Nedir ?

İnsanlar arasında gizemli bir mit gibi görülen ve genellikle alçak sesle konuşulan bir konudur. Özellikle cinsellik denildiğinde ne anlaşılması gerektiği tam olarak bilinmemektedir. Üstelik aileler de bu konuda çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektikleri konusunda şüphe duymaktadır. Aslında cinsellik bireylerin anatomik cinsiyetlerinin bilinmesidir. Aynı zamanda cinsellik konusu farklı parçaların bir araya gelmesi ile doğru değerlendirilebilecektir. Cinsiyet, cinsel organlar ve hormonlar ayrı ayrı bu kavramın temelini oluşturmaktadır. Cinsellik konusunda doğru bilinen yanlışlar çok tehlikelidir. Bu nedenle ramazanda cinsellik konusunda doğru ve net bilgiler edinmek yapılacak ibadetlerin de sıhhatli olmasını sağlayacaktır.

Toplum arasında cinsellik denildiği zaman akla ilk gelen konu cinsel ilişki oluşumudur. İslam dini açısından da cinsel ilişki karı ve kocanın birbirine karşı hakkı ve yükümlülüğü olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle karı koca arasındaki cinsellik helal kılınmıştır. İslam açısından cinsel birliktelik konusunda bazı kısıtlamalar da bulunmaktadır. Bunlar oruç, i’tikaf ve ihram dönemleri olarak sayılabilmektedir. Ramazanda oruç tutan eşler oruç saatlerinde ilişkide bulunamayacaklardır. Yine ramazan ayında i’tikafta bulunulduğu dönemlerde de cinsel münasebet yasaklanmıştır. Cinsellik dediğimiz zaman ne ifade ettiğimizi bilmek ve ramazan ayının özel şartlarını gözden geçirmek önem taşımaktadır.

Ramazanda Cinsellik Günah Mı ?

Müminler oruç ibadetini yerine getirdiği sürede bazı davranışlardan uzak dururlar. Ancak iftar saati ile birlikte oruç ibadeti için uzak durulan helal ihtiyaçların karşılanmasında sakınca bulunmaz.  Oruç tutan kimselerin orucun faziletini de azaltan hususlardan uzak durması gerekmektedir. Oruçlu iken cinsel ilişki kurmak orucu bozacaktır. Üstelik bu durumda kaza ve kefaret gerekmektedir. Ancak oruçlu iken eşlerin birbirlerine sarılmaları ya da öpmeleri orucu bozmayacaktır. Bununla birlikte sarılma veya öpme sırasında cünüplük oluşursa oruç yine bozulacaktır. Bu durumda ise bir günlük kaza orucu tutulması gerekir. 

Anlattığımız hususlar doğrultusunda cinsellik kelimesinin hangi anlamda kullanıldığı önem arz eder. Özellikle cinsellik denildiğinde cinsel münasebetten bahsediliyorsa, içinde bulunulacak davranışlar da bu duruma göre değerlendirilmelidir. Ramazan ayında cinsel yaşam haram kılınmamıştır. Elbette ki helal kılınan münasebet eşler arasındaki oruç dışı zamanlardır. Özellikle ramazanda cinsellik nasıl yaşanmalı konusu kafaları karıştırmaktadır. Ramazan ayında eşler arasında yaşanan cinsellik günah değildir. Ancak bir davranışın günah olup olmaması durumu zamana göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle yazımızda belirtiğimiz üzere orucu bozan davranışlar aynı zamanda günah da olacaktır. Bu nedenle yaptığımız davranışlara ve sarf ettiğimiz sözlere bu kıymetli ayda daha fazla özen göstermeliyiz.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Okunacak Dualar

Bir Yorum Yap