Ramazan

Ramazanda Davul Çalınacak Mı ?

Ramazanda Davul Çalınacak Mı, Ramazanda Davul Çalınacak Mı ?

Ramazan davulu çalınacak mı 2021 Ramazanda davul çalınacak mı 2021 aramaları ile geldiğiniz yazımızda sizlere bu yıl pandemi durumları nedeni ile ramazan davulu çalınacak mı konusunu araştırdık. İçişleri Bakanlığı Ramazan ayı boyunca uyulması gereken tedbirlerle ilgili valiliklere genelgeler gönderdi. En merak edilen konulardan biri olan ramazanda davul çalınacak mı sorusunun cevabı da bu genelgelerde yer aldı. Genelgelerde Ramazan davulu ile ilgili kısıtlamalar yer alıyor. Ramazan davulcusu ülkemizde yılların eskitemediği geleneklerimiz arasında yer alıyor. Ancak korona virüs tedbirler kapsamında Ramazan ayı ile ilgili yeni tedbirler gündeme geldi. Bu tedbirler kapsamında Ramazan davulcuları ile ilgili de tedbirler yer alıyor. Risk haritasının giderek kırmızıya döndüğü günlerde yeni tedbirler almak oldukça önemli olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Bursa Kebap Evi İftar Menüsü

Ramazan Davulu Çalınacak mı 2021

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge de ramazanda davul çalınacak mı sorusunun cevabı yer alıyor. İl/ ilçe Hıfzıssıhha Kurulları ve kaymakamlar belediyeler dahil olmak üzere yere yöneticiler ile beraber kararlar alınacaktır. Bu kararlara göre Ramazan davulcuları bahşiş almak için kapı zili çalmak ve evleri ziyaret etmeleri gibi durumlarında  bulaş riski oluşturabilecekleri belirtiliyor. Bu nedenle bu davranışları önleyebilmek için ramazan davulcularının çalışmalarında ortaya çıkabilecek bulaş riskinin önüne geçilebilmesi için bahşişlerin toplu olarak yerel imkanlarla sağlamasına karar verilmiştir. Ramazan davulcularının tek tek ev ziyaretleri yaparak bahşiş toplamalarına izin verilmeyecektir. Bu şekilde bulaş riskinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ramazan Genelgesindeki Yasaklar

Ramazan ayı yılın bereketli ayıdır. 2021 yılında Ramazan ayı korona virüs tedbirleri kapsamında bazı yasaklarla geçecektir. Ramazan davulcuları Ramazan ayının simgeleri arasında yer alsa da bulaş riski oluşturma tehlikesine karşılık bu uygulamada da sınırlandırmaya gidilmektedir. Pek çok vatandaş ramazanda davul çalınacak mı soruna yanıt arıyor. Ramazan davulcularının ev ev dolaşarak bahşiş istemesi yasaklanmıştır. Davulcular toplu olarak yerel imkânlar üzerinden bahşişlerini almasına karar verilmiştir. Bu nedenle Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecektir. Davulcular belirlenen şartlarda çalışabileceklerdir. Ramazan ayında toplu katılımlarla sahur ve iftar programları yapılmasına da izin verilmeyecek, iftar çadırları gibi etkinlikler yapılmayacaktır.

Ramazan Davulcuları Tek Tek Bahşiş Toplamayacak

Kovit salgının en önemli tehlike bulaş riskidir. Bu nedenle herkesin kendini bu görünmez tehlikeye karşı koruması büyük önem taşıyor. Bu kapsamda yetkiliklerin de aldığı pek çok tedbir bulunuyor. Bunlardan biri de ramazanda davul çalınacak mı araştırmalarıdır. Ramazan ayının en önemli geleneklerinden olan Ramazan davulcuları, salgın nedeni ile eskisi gibi ev ev dolaşarak bahşiş istemeyeceklerdir. Bu şekilde faaliyetlere izin verilmeyecektir. Bu şekilde hizmetlerin karşılığı yerel yönetimlerce karşılanması kararlaştırılmıştır. Bu da 2021 Ramazan ayında sınırlı sayıda Ramazan davulcusunun hizmet vereceğini göstermektedir. Bulaş riskinin özellikle Ramazan ayında kontrolün sağlanması ile yeni hastalara neden olmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Aşının yaygınlaşmasına kadar geçen sürede maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilmelidir. Bu şekilde yeni normal düzenin başlaması daha erken tarihlerde olabilir.

Ramazan Davulcusu için Kararı Yerel Yönetimler Verecek

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile kararı yerel yönetimlerin uzlaşısına bırakmıştır. Bu da ramazanda davul çalınacak mı sorularının cevapları için gözlerin yerel yöneticilere çevrilmesine neden oldu. Her il ve ilçe yönetimleri kendi imkanları ile Ramazan davulcularının bahşişlerini karşılayacaktır. Bu karara göre 2021 Ramazan ayında davulcuların sayısı ciddi oranlarda azalacak gibi görünüyor. Her il ve ilçe kendi içerisinde değerlendirmeler yapıyor. Koordinasyonu, takibi ve davulcularının bahşişini kendi bütçeleri üzerinden değerlendirecek olan yerel yönetimler bu yıl Ramazan davulcularının nasıl çalışacağını belirleyecektir. Bulaş riskini ortadan kaldırmak amacı ile alınan bu tedbirler, Ramazan ayı sonrasında risk haritası üzerinde pozitif olarak etki etmesi bekleniyor. Risk haritasının güncellenmesi ile vaka sayısının artması durumunda ise daha keskin yasaklarla karşı karşıya kalınabilir.

İlginizi çekebilir: İftar Menüsü Fiyatları

Ramazan davulu çalınacak mı 2021

İl/ ilçe Hıfzıssıhha Kurulları ve kaymakamlar belediyeler dahil olmak üzere yere yöneticiler ile beraber kararlar alınacaktır yazımızın devamında anlatıldığı gibidir.

Ramazanda davul çalınacak mı 2021

Ramazanda davul çalınacak mı 2021 sorusuna cevap olarak yazımızın devamında belirttiğimiz gibi yerel yöneticiler karar vereceklerdir.

Bir Yorum Yap