Ramazan

Ramazanda Diyet

ramazanda diyet 7371

Ramazan ayı geldiğinde beslenme alışkanlıklarımız değişmektedir. Özellikle değişen öğünlerimiz ve yemek saatlerimi, vücudumuza karşı daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir. Kilo problemleri yaşayan ya da sağlıklı bir bünye için kilosuna dikkat edenler diyet programları uygulayabilmektedir. Bu yüzden ramazanda diyet konusu sıkça zihinlerimizi meşgul etmektedir. Sizler de ramazan ayında sağlıklı beslenme listesi oluşturmak istiyorsanız yazımızda sizler için ipuçları hazırladık.

Günümüzde sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarının ardında kilo problemlerinin yattığı görülmektedir. Bu nedenle kilo problemini önlemeye çalışmak çoğu zaman sorunun çözümünden daha kolay olmaktadır. Ancak her zaman ideal kilomuza dikkat etme konusunda tutarlı davranamıyoruz. Özellikle çağımızda uzun süreler hareketsiz kalmak kilo ile savaşta en büyük sorundur. Üstelik bilgisayarlarımızın başında vaktimizin ne kadar hızlı geçtiğini de fark etmiyoruz.  Oysa oturarak geçirdiğimiz her dakika bize sağlık sorunları olarak dönme potansiyeline sahiptir.  Ne yazık ki hareketsiz yaşamın yanında bir de yanlış beslenme ciddi sorun teşkil etmektedir.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Niyet Nasıl Edilir

Ramazan Diyeti

Yanlış beslenme alışkanlıkları obeziteye varan hastalıklara sebep olabilecektir. Başka bir deyişle beslenmemize dikkat etmediğimiz zaman sağlık sorunları baş gösterir. Şeker hastalığı, kolesterol, mide rahatsızlıkları, kalp ve damar rahatsızlıkları, insülin direnci gibi bir dizi rahatsızlıkla karşılaşmak mümkündür. Yüksek kilo bu hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle diyet programı uygulamak bizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Birçok ramazan menüsü ve diyet listesi paylaşılmaktadır. Gelgelelim hangisi bizler için daha faydalıdır bilmek zordur. Bu konuda size yardımcı olacak bazı bilgiler derledik.

Ramazan ayı geldiğinde beslenme şeklimizde bir dizi değişiklik yaşarız. Bu ayda açlık sürelerimiz uzar. Özellikle bu açlık süresi sonunda iftarda yapılan yanlışlar size kilo aldırabilecektir. Bu nedenle ramazanda diyet oruç tutanların dikkat etmesi gereken konular arasındadır. Bir aylık ramazan döneminde ibadetlerini yerine getirirken kilo vermek isteyenler diyet listesi uygulayacaktır. Peki, 1 ayda 10 kilo vermek mümkün müdür? Sağlıklı beslenme konusunda aranılan isimlerin başında gelen Ender Saraç’ tan 1 ayda 10 kilo vermenizi hedefleyen diyet listesi geldi. Öncelikle sağlıklı beslenme listesi hangi besinleri içeriyor birlikte bakalım.

Ramazanda Diyet Nasıl Yapılmalı ?

Sahur, tuttuğumuz oruç için manevi bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda ramazan ayında sağlığımız açısından da önemli bir öğün olacaktır. Sahurda çay içmek isterseniz şekersiz ve açık çay tercih edin. Bir tane yumurta haşlaması, üç dilim peynir ve üç ila dört dilim ekmek tüketebilirsiniz. İki adet ceviz tüketmek oldukça önemlidir. Sahur menünüze salatalık ve domatesi de eklemenizde sakınca bulunmamaktadır.

İftar menüsü için Saraç üç farklı seçenek sunmuştur. Bu üç seçenekte de bir ya da iki hurma ile orucunuzu açtıktan sonra bir kepçe çorba içmeniz yer alır. Çorba sonrası ise on veya yirmi dakika dinlenmeniz gerekmektedir. İlk seçenekte beş kaşık sebze yemeği, büyük kase cacık ve iki dilim ekmek ile salata yer almaktadır. İkinci seçenekte ise beş kaşık zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurtlu salata, iki küçük dilim ekmek ile salata mevcuttur. Son olarak üçüncü seçenekte ise üç adet ızgara köfte ya da ızgara tavuk tercih edebilirsiniz. Izgaranızın yanında közlenmiş sebze salatası size eşlik edebilir. İki dilim ekmek ve bir bardak ayran diğer besinlerinizi oluşturacaktır. 

Yemekten sonra ise yeşil çay tüketmelisiniz. İftarınızdan yarım saat sonra ise bir porsiyon meyve, haftada bir olmak üzere bir porsiyon sütlü tatlı tüketebileceksiniz. Meyve saatinizden yarım saat sonrasında ise bir bardak ayran ya da şekersiz limonata içmelisiniz. Ayran veya limonata yerine komposto da tüketebileceksiniz. Son olarak haftada ikiyi aşmamak üzere iki top dondurma da tercihiniz olabilecektir. Aktardığımız diyet listesi ile ramazanda diyet yapmanız mümkün olacak.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Çekilecek Tesbihler

Bir Yorum Yap