Ramazanda İlişkiye Girmek Günahmı ?

Ramazan ayı oruç ve ibadetle geçirilen aynı zamanda da Müslümanlar açısından kutsal sayılan bir aydır. On bir ayın sultanı olarak adlandırılması Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmesinden kaynaklanır. Aynı zamanda Kadir Gecesi de Ramazan ayı içerinde yer alan mübarek günlerden biridir. Bundan dolayı Ramazan ayı Müslümanlar açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu ayda oruç tutmak ve ibadet etmek gerekirken çeşitli hayır işlerinde de artış görülür. Ramazan ayında Allah’ın rahmet ve bereketinin arttığına inanılırken günahlardan arınmak için ibadetler yapılır. Oruç tutulurken bazı kurallara riayet etmek gerekmektedir. Çeşitli davranışların orucu bozması mümkündür ve bundan dolayı da oruç sırasında kurallara uyulur. Ramazanda İlişkiye Girmek Günahmı ? Merak edilen sorulardan biridir.

Orucu bozan davranışların bilinmesi gerekirken aynı zamanda günah olan eylemlerin de doğru anlaşılması ve yapılmaması gerekir. Orucu bozan şeyler yemek yemek, su içmek ya da sigara ve benzeri ürünleri tüketmektir. Bunun yanı sıra bazı davranışlar da oruçluyken yapılmaz. Bu konuda uzmanların görüşleri doğrultusunda hareket etmek daha sağlıklıdır.

İlginizi çekebilir: Oruçluyken Diş Fırçalanırmı

Ramazanda Orucu Bozan Şeyler

Oruç belirli bir zaman aralığında tutulan ve yeme içme eylemlerinin sonlandırıldığı bir ibadet şeklidir. Nefsin terbiye edilmesi amacı ile uygulanan oruç tutulurken bazı davranışlar orucu bozar. Oruç genel anlamda nefsi terbiye etmek için yapılırken yeme, içme ve cinsel ilişki bu süreçte yapılmamaktadır. Orucun başladığı ve bittiği zaman dilimleri arasında yeme eylemi sonlandırılmaktadır. Bu süreçte su içilmesi, ilaç içilmesi ya da sigara ve benzeri keyif verici şeylerin tüketilmesi yasaktır. Oruç gün içerisinde tutulmaktadır. Sahurla iftar arasında geçen sürede her tür beslenme eylemi kesilir. İftarın yapılmasının ardından ise istenilen şeyler yenilip içilebilmektedir. 

Ramazanda İlişkiye Girmek Günahmı ? Sorusu içinse iftardan sahura kadar olan sürede günah olmadığı söylenmektedir. Oruç yeme içmeden kesilerek ve cinsel yaşamın da sonlandırılması ile yapılan bir ibadettir. İmsak vakti ile iftar saatleri arasında olan süre gündüz vakitlerini kapsamaktadır. Bu zaman dilimlerinde yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler vardır. Oruç tutulurken yeme ve içme davranışları terk edilir. İftarın geleceği saate kadar bu tür davranışlardan kaçınılması gerekmektedir. İftarla sahur arasında ise serbest olunmakta ve bu zaman dilimlerinde yeme içme yapılabilmektedir.

Ramazanda Yapılması Gerekenler

Ramazan ayında oruç tutmak ve ibadet etmek Müslümanlar tarafından yapılan davranışlar arasındadır. Bu ayda hayırlı işler yapmak ve zamanın çoğunu ibadet ile geçirmek gerekmektedir. Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmesine bağlı olarak Ramazan ayı kutsal kabul edilmektedir. Bu ayda yapılması gerekenler arasında bol bol ibadet etmek, oruç tutmak ve Kur’an okumak gelmektedir. Ramazanda İlişkiye Girmek Günahmı ? Birçok kişinin yanıtını aradığı bir sorudur. Ramazan ayında oruçlu olunan saatlerde eşlerin cinsel ilişkiye girmesi yasaktır. Bu zaman dilimlerinin dışında kalan sürede ise bu durum için bir sakınca görülmemektedir. İftarın ardından sahur vaktine kadar geçen süre içerisinde eşlerin birlikte olması günah olarak kabul edilmez.

Ramazan ayı hayırların arttığı ve insanların maneviyatı daha fazla hissettiği bir aydır. Bu ayda oruç tutulurken aynı zamanda ibadet edilir. Ramazan ayı on bir ayın sultanı olarak da anılan bir aydır. Bu ayda gerçekleştirilen ibadetler ruhen bir arınmaya aracılık eder. Allah ile yakınlaşmak, kötülüklerden uzak durmak ve zamanın çoğunu ibadetle geçirmek bu ayda yapılan genel davranışlar arasındadır. Bundan dolayı da Ramazan ayında maneviyat artışından söz edilmektedir. Müslümanlar açısından oldukça önemli kabul edilen bu ay insanları birbirine yaklaştıran bir yapıya sahiptir.

İlginizi çekebilir: Ramazanda İzlenecek Filmler 2023

Bir Yorum Yap