Ramazanda Nasıl Kilo Verilir ?

İnsanların günlük yaşamda alışageldikleri bir beslenme düzeni vardır. Her birey yaşam koşullarına ve yaptığı işe göre farklı beslenme tarzları oluşturmaktadır. Ancak ramazan ayı ile birlikte hepimiz beslenme alışkanlıklarımızda değişikliğe gitmekteyiz. Özellikle öğün saatlerinin değişmesi ve aç kalınan sürelerin farklılaşması bizleri zaman zaman zorlamaktadır. Üstelik kilo problemi yaşayanlar için bu süreç daha fazla önem kazanır. Bundan dolayı ramazanda nasıl kilo verilir Konusu hakkındabilmeniz gereken bazı hususları bir araya getirmeye çalıştık.

Kilo vermek birçoğumuz için meşakkatli bir süreç anlamını taşımaktadır. Özellikle metabolizması istediği gibi çalışmayan bireyler bir şey yememesine karşın kilo veremediklerinden yakınırlar. Ancak nasıl zayıflarım diyen kişilerin kilo verebilmek için öncelikle beslenme alışkanlıklarını ve uyguladıkları yöntemleri gözden geçirmeleri gerekmektedir. Ramazan ayında da yapılması gerekenler asında farklı değildir. Sadece uygulanan yöntemlerin bu ay içerisinde farklılaşan öğünlere ve beslenme saatlerine uygun olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bunu yaparken konu hakkında uzman kişilere başvurmak vücudunuza uygun davranışların belirlenmesi bakımından önem taşımaktadır.

İlginizi çekebilir: Cankurtaran Sosyal Tesisleri İftar Menüsü

Nasıl Kilo Verilir ?

Kilo vermenin birden fazla yolu olduğu gibiher birey için farklı yolların uygulanması zaruri de olabilmektedir. Özellikle ramazanda nasıl kilo verilir ? Konusu oruç ibadetini yerine getirirken kilo sorunlarını kontrol altında tutmak isteyenler için dikkatle incelenmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve bunu yaparken de ibadetinizi yerine getirmek istemektesiniz. O halde işe yediklerinizi ve öğün seçimlerinizi kontrol ederek başlayın.

Başka bir deyişle uzun süre susuz kalmak ve yanlış besin tercihleri sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle su ihtiyacının giderilmesi için iftar sonrası düzenli olarak su tüketilmelidir. Ramazan ayında oruç tutulmayan saatlere özel olarak ara öğünler oluşturmak konusuna dikkat etmelisiniz. Bu ara öğünlerde ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak kalmak faydalı olacaktır.

Özellikle vücudun mineral dengesini korumak adına her gün zengin mineralli maden suları tüketilmelidir. Sahur yemeğinizde meyveleri eksik etmemelisiniz. Bunun yanında yumurta tüketimi de ihmal etmemelidir. Yumurta yüksek protein değerleri ve sağladığı tokluk hissi ile işinizi kolaylaştıracaktır. İftar sonrası yeşil çay tüketmek yağ yakımınız için faydalı olacaktır. Kilo vermek için en önemli unsurlardan biri lifli gıdalardır. Lif içeren gıdalara öğünlerinizde mutlaka yer vermeye özen gösterin. Son olarak sağlıklı kilo vermenin zamanla gerçekleşeceğini unutmamak gerekir.

Kilo Verme Yöntemleri

Hemen hemen her insan hayatının bir döneminde kilo sorunları ile mücadele eder. Üstelik herkesin de kilolarını hızlı bir şekilde vermek istediğini görürsünüz. Gelgelelim her zaman kilo vermek umulduğu kadar hızlı olmamaktadır. Bununla birlikte hızlı kilo vermek kadar sağlıklı kilo vermek de büyük önem taşır. Ancak kilonuzdan şikayet etmeden önce mutlaka ideal kilonuzu hesaplamalısınız. Eğer sizin de kilonuz ideal sınırların üzerinde ise kilo verme yöntemlerine başvurabilirsiniz. Sağlıklı şekilde kilo vermek için ramazan ayında da uygulayabileceğiniz bazı bilimsel yöntemleri sizler için derledik.

İlk olarak kilo vermek istiyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz. Kalori hesabı yapmak önemlidir. Özellikle çok düşük kalorili öğünlerle beslenmek size kilo verdirmeyecektir. Benzer şekilde yağ alımının kilo yapacağı endişesi ile yağ alımınızı da çok düşük tutmamalısınız. Dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle ramazan ayı için sahur öğününüzü biraz daha erken yapmaya özen gösterin. Yemek yedikten hemen sonra uyumamaya çalışın. Yaptığınız diyetlerde yeşil sebzelerin yer aldığına emin olun. Su içmek vücudunuz açısından çok önemlidir. Oruç olmadığınız süre içerisinde su dengenizi korumaya çalışmalısınız. Sizler de ramazanda nasıl kilo verilir ? Merak ediyor iseniz bilimsel kilo verme yöntemlerini ramazan ayı boyunca dikkatle uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Sabah Namazı Kaçta Kılınır

Ramazanda Nasıl Zayıflarım

Orucun metabolizmaya çok fazla faydası bulunur. Özellikle hareketsiz kalan sindirim sistemi ciddi bir detoks sürecine girmiş olur. Ramazan ayında dengeli beslenme programları tercih edildiğinde sağlıklı bir şekilde zayıflamakta mümkün olacaktır. Ancak menü seçimlerinde yağlı, tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı besinler seçmek çoğu zaman kilo aldırır. Hatta pek çok mide şikayetlerini de beraberinde getirir. Pek çok insan ramazanda nasıl zayıflarım araştırmaları yapar. Çünkü iftar ve sahur saatleri normal dönemlerde yemek yendiğinde çok çabuk kilo alınmasına neden olabilir. Tüm günün açlığı ile çok fazla yemek yenmesi, sahur sofralarında abartılan hamur işleri çok çabuk kilo aldırır. Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerekliliğini üzerinde araştırmalar yaparak belli başlı kurallara dikkat ederek kilo vermek mümkün olabilir.

Ramazanda Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Zayıflanır?

Ramazan ayında tutulan oruç, vücudun sıhhati açısından önemli olsa da temelde bir ibadettir. İbadetlerinizde hem ruhu hem de bedeni arındırmak gereklidir. Ancak bu şekilde Ramazan ayı nefsi ve bedeni terbiye eden, temizleyen ve arındıran bir manevi atmosfere dönüşür. Genel olarak ramazanda nasıl zayıflarım araştırmaları yapanlar için en önemli tavsiye öğünlerin tek seferde bitirilmemesidir. İftar yemeğini iki kısımda tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır. Eski geleneklere bakıldığında da iftara çorba ile başlanır. Akşam namazı arasından sonra ana yemekler yenirdi. Ana yemeğin orucu açtıktan en az 20 dakika sonra yenmesi ile mide sakince uyandırılır. Bu şekilde iftar menülerinden sonra şişkinlik gibi sorunlar yaşanmaz.

İftar sonrasında yürüyüş yapılması da ramazanda nasıl zayıflarım araştırmaları yapanlar için önemli bir tavsiyedir. İftar sonrasında 20- 30 dakikalık bir yürüyüş hem midenin rahatlaması hem de kilo kontrolü sağlanması için önemlidir. Bunun yanında bol su tüketimi gereklidir. Özellikle sıcak günlerde 16- 17 saat tutulan oruçta her zamankinden daha fazla vücut su harcar. İftar menüsü dışında sahur vaktine kadar ortalama 2 lt su içilmesi uzman önerileri arasında yer alır. Bol içmek mide asidinin seyreltilmesinde de etkilidir. Bu da hazmı kolaylaştıracaktır.

İftar ile sahur arasında gece öğünü tercih edilmelidir. İftardan iki saat sonra yapılabilecek bu öğün metabolizmanın aktif olmasını sağlar. Bir kase tarçınlı yoğurt bu öğün için idealdir. İftar ve sahurda metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tercih edilmesi de önemlidir. Ispanak, yumurta, yoğurt, salatalık, yeşil çay gibi yiyecekler metabolizmanızı hızlandıracak besinlerdir. Bu alanda ramazanda nasıl zayıflarım sorunun en kritik aşaması sahur vakitleridir. Sahur Ramazan ayının en önemli vaktidir. Sahurda susatmayacak besinler tercih edilmelidir. Özellikle asidik peynirler, fazla baharat kullanımı, hamur işleri, makarnalar yerine lifli ve tok tutan gıdalar tercih edilmelidir. Sahura kalkmadan oruç tutmak aç kalma süresini uzatır. Bu da metabolizmanın hızının düşmesine neden olabilir. Kan şekerinizin düşmesi, başa ağrısı ve halsizlik oluşturabilir.

Ramazanda Kilo Vermek İsteyenlere Öneriler

Beslenme uzmanları Ramazan ayı öncesinde pek çok tavsiyeler verirler. Oruç tutarken sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları ramazanda nasıl zayıflarım araştırmaları yapanlar için altın değerinde öneriler olacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sık aralıklarla sıvı tüketimine önem verin.
  • Beslenme tablonuzda baharatları azaltın.
  • Çorba tüketimine önem verin.
  • İftar ve sahur menülerinde kabuklu meyvelere yer verin.
  • Omega 3 deposu olan cevizi beslenme tablolarınızda ihmal etmeyin.
  • Hafta bir fosfor deposu olan balığa yer verin.

Bu önerileri baz alarak beslenme tabloları oluşturmak oruç tutarken sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayacaktır. Ramazan ayını maneviyatına uygun bir şekilde geçirmeniz içinde sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Bir Yorum Yap