Ramazan

Ramazanda Niyet Nasıl Edilir ?

ramazanda niyet nasil edilir 7373

Ramazan ayında Müslüman âlemi için en önemli ibadetlerin başında oruç tutmak gelmektedir. Özellikle bu ayda oruç nasıl tutulur ya da oruç niyeti nasıl olur şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır. Oruç ibadeti ramazan ayında her Müslüman için farz kılınmıştır. Bununla birlikte ramazan orucunun kazası ve kefaret orucu da farz kılınmıştır. İslam dünyasında oruç altı kısımdan oluşur. Bu oruçların detaylarına burada yer vermeyeceğiz. Ancak orucun türüne göre geceden niyet etmek zaruri olabilir. Peki ramazanda niyet nasıl edilir ?

Ramazan ayında tuttuğumuz oruçlar için geceden niyet etmek şart değildir. Başka bir deyişle ramazan orucu için geceden ya da akşam yatmadan evvel niyet edebileceksiniz. Bununla birlikte gündüz kaba kuşluğa kadar da niyet etme imkânınız vardır. O halde bu vaktin doğru hesaplanması oldukça önemlidir. Kuşluk vakti Hanefi mezhebine göre kabaca öğle namazına bir saat kalaya kadar olan zaman dilimidir. Kısacası ramazanda sahuru kaçırdınız ya da uyuyakaldığınızı varsayalım. Uyandığınızda eğer kuşluk vaktini geçirmemiş iseniz niyet ederek orucunuzu tutabilirsiniz. Özellikle ramazan günlerinde hangi niyetle oruca başlanırsa başlansın bu oruç ramazan orucu sayılır.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Diyet

Niyet Ne Demek ?

Niyet kelimesini gün içerisinde sıklıkla kullanırız. Birçoğumuz bu kelimenin ne anlama geldiğini biliyoruz. Ancak biz bilmeyenler için kısa ve anlaşılır bilgiler hazırladık. Türkçe sözlükte birden fazla açıklaması bulunmaktadır. İlk olarak niyet sözcüğünün Arapça kökenli olduğunu bilmeliyiz. Bununla birlikte dilimizde de sıkça kullanılan kelimeler arasındadır. Bir şey yapmadan önce onu istemek ve düşünmek niyet etmek anlamına gelmektedir. Aynı zamanda fal benzeri amaçlarla kâğıtlara yazılarak katlanılan manilere de niyet denir. İslami açıdan ise niyet; namaz kılmak, oruç tutmak ve abdest almak gibi eylemlerin evvelinde zihinde ve kalpte olan düşünceyi ifade eder.

İslam âleminde de niyet bir fıkıh terimidir. Kesinlik kazanan ve eyleme yönelen irade olarak değerlendirilir. Aynı zamanda İslam âlimleri amel ile niyet arasında sıkı bir bağ bulunduğunu ifade etmişlerdir. Özellikle niyetin Allah’ a kulluk noktasında amellerin özü olduğu hususu aktarılmaktadır. Üstelik bireylerinin niyetinin, ortaya koydukları fiillerin hem Allah katında hem de dünyevi açıdan sonuçları için önemli olduğu kanaatindedirler. Birçok İslam eserinde niyet, insan amellerinin derecelerinde temel kıstas olarak dikkate alındığı görülmektedir. Son olarak niyet kelimesinin anlam ve önemini aktardığımıza göre ramazanda niyet nasıl edilir ? Konusuna daha detayı bakalım. Ramazanda niyet özellikle oruç ibadeti açısından sorgulanmaktadır.

Oruca Nasıl Niyet Edilir ?

Koca bir yılı geride bıraktık ve ramazan ayına yeniden eriştik. Ramazana kavuşmanın sevincini yaşayan Müslümanlar farz kılınan oruç ibadetini de eksiksiz yerine getirmek arzusundadırlar. Özellikle oruç niyeti, ne zaman edilebileceği ya da orucun hangi vakitte başladığı gibi konular her yıl yeniden gündeme gelmektedir. Ancak oruç ibadetinin farzları vardır. Ve bu farzları bilmek sıhhatli ibadet etmeniz açısından önem arz eder. Öncelikle niyet etmek orucun ilk farzıdır. Daha sonra niyet edilebilecek zaman aralıklarını yani niyet için ilk ve son vakti bilmek gereklidir. Bu vakitlerin ne olduğunu yazımızın başında sizlere anlatmıştık.

Son olarak ise imsak vaktinden güneş batımına kadar kendimizi orucu bozan durumlardan uzak tutmamız gereklidir. Niyet etmenin farz olduğundan yani bu ibadeti yerine getirme şartları arasında olduğunu belirttik. Oruç ibadeti için ramazanda niyet nasıl edilir ? Öncelikle niyet etmeden oruç tutmak sahih olmaz.Bununa birlikte niyeti kalpten yapmak yeterli olmaktadır. Gelgelelim dil ile ifade edilen niyet ise menduptur. Son olarak bir kimsenin sahura kalkması da oruç için niyet sayılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Sabah Namazı

Bir Yorum Yap