Ramazan

Ramazanda Yapılacak İbadetler

ramazanda yapilacak ibadetler 7314

Ramazan ayı üç aylar arasında yer alırken ayrıca on bir ayın sultanı olarak da adlandırılan bir aydır. Müslümanlar açısından oldukça önemli aylardan biri olan bu ayda çeşitli ibadetler yapmak, oruç tutmak adettir. Ramazanda Yapılacak İbadetler merak edilenler arasında yer alırken bu ay boyunca birçok ibadetin yapılması önerilmektedir. Ramazan ayının Allah katında en kıymetli aylardan biri olduğu söylenmektedir. Müslümanların Ramazan ayı boyunca hem oruç tuttukları hem de çeşitli ibadetlerle bu ayı geçirdikleri görülmektedir. Ramazan ayının özelliklerinden biri de bu ayda Allah’ın rahmet kapıları açılmaktadır. Bundan dolayı da Müslümanların Ramazan ayını oruç tutup ibadet ederek geçirdikleri görülmektedir.

Bu ayda tutulan oruç İslam dininin beş şartından biridir. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı kabul edilmektedir. Bu ayda gündoğumu ile günbatımı arasındaki alaca karanlık oruç tutma süresi olarak belirlenmiş ve bu zaman dilimlerinde bazı davranışlar yasaklanmıştır. Ramazan ayının ibadet ve hayır yaparak geçirilmesi bu ayın özellikleri arasında yer alır ve tüm Müslümanların buna riayet etmeye çalıştığı görülür.

İlginizi çekebilir:

Ramazan Ayının Önemi Nedir ?

Ramazan ayı Müslümanlar için ibadet edilerek ve oruç tutularak geçirilen özel bir aydır. Bu ayda Allah’ın rahmet kapılarının açıldığına inanılırken çeşitli ibadetlerin yapılması önerilmektedir. Ramazan ayında insanların doğru yolu bulması ve hakkın batıldan ayrılması için Kur’an-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır. Bu ayla ilgili hadislerde de çeşitli rivayetler yer alırken oruç tutulduğu zaman aralığında bazı davranışların yasaklandığı görülmektedir. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlanması ve Kadir Gecesi’nin de bu ayın içinde olması Ramazan’ın önemli yanlarından biridir. Ramazan ayı İslam alemi tarafından büyük bir sevgiyle karşılanan bir aydır. Bu ayda insanların hayır yapma konusunda daha istekli olduğu görülürken yardımlaşmanın da artması söz konusudur. Ramazanda Yapılacak İbadetler Müslümanlar tarafından önemsenmektedir. Bundan dolayı da iftardan sonra ya da gün içerisinde çeşitli ibadetlerin yapıldığı görülür. Ramazan ayında hayırlı işler yapmak, yardımlaşmak, ibadet etmek önemli davranışlar arasındadır. Bu ayda insanların Allah’a yakınlaşmak ve günahlarının affedilmesini dilemek için daha fazla ibadet ettiği görülmektedir.

Ramazan Ayında Neler Yapılır ?

Ramazan ayı oruç tutulan ve çeşitli ibadetlerle geçirilen bir ay olurken ayrıca hayır işlerine de ağırlık verildiği görülmektedir. Bu ayda Allah’tan af dilenmesi ve çeşitli ibadetler vasıtası ile hayır elde edilmesi umulmaktadır. Kur’an-ı Kerim insanlara yol göstermek ve öğüt vermek amacı ile indirilmiştir. Kur’an’ın doğru anlaşılması insanların yaşamlarını düzenleyebilmesi ve ahlaki değerler çerçevesinde yaşam sürebilmesi için gereklidir. Toplum düzeni ve sosyal yaşamı da belirleyen kurallar Kur’an-ı Kerim’in içerisinde mevcuttur. Bundan dolayı da Kur’an-ı Kerim’in okunmasının yanı sıra ne anlattığının da anlaşılması oldukça önemlidir. Kutsal kitabın anlaşılması insanların yaşamlarında onu rehber edinebilmeleri açısından önem taşır. Bu ayda yapılan ibadetlerin en önemlilerinin arasında Kur’an okumak ve oruç tutmak gelmektedir. Ramazanda Yapılacak İbadetler merak edilirkenen sık karşılaşılan ibadet Kur’an okumak olur.

Gerek gün içerisinde gerek iftardan sonra camilerde okunan Kur’anlar, kılınan namazlar ve tutulan oruç yapılan ibadetler arasında yer almaktadır. Hz. Muhammed’in belirtiği üzere bu ayda tutulacak oruçlar ve yapılacak ibadetler Allah katında daha değerlidir. Ayrıca bu ayda hayır yapılması, ibadet ve iyiliklerle Ramazan’ın geçirilmesi tavsiye edilir. İftardan sonra Teravih namazı kılmak Ramazan ayında yapılan ibadetler arasında yer alırken bol bol Kur’an okumak da önemli ibadetlerden biridir. Ramazan ayı boyunca Kur’an-ı Kerim’in okunması ve özümsenerek anlaşılması insanların yaşamlarında kendilerine doğru yolu bulabilmeleri için önemli bir ibadettir.

İlginizi çekebilir: Ramazanda İlişkiye Girmek Günahmı

Bir Yorum Yap