DOLAR

8,3486$%-0.97

EURO

10,1171%-1.6

GRAM ALTIN

507,73%-1,30

ÇEYREK ALTIN

8.117,81%-1,53

BİTCOİN

311256฿%-1.91346

ETHEREUM

20602Ξ%-3.28022

a

RDW-CV Nedir ?

Çeşitli hastalıkların tanı ve teşhisinde birçok yöntem kullanılabilmektedir. Bu metotlardan biri de kan testleridir. Kan testleri insan sağlığı için oldukça önemli görevler üstlenirken hekimlerin de doğru tedavi yöntemlerini uygulayabilmesinde onlara yardımcı olmaktadır. RDW-CV Nedir ? Sağlık sorunu yaşayanların merak edeceği konular arasında yer alır. Red Cell Distribution Width olarak adlandırılan ve kısaca RDW olarak tanımlanan kan testi de anemi hastalığının anlaşılmasında yararlanılan bir tetkiktir. Kanda bu maddeye bağlı olarak düşüklük ya da yükseklik olması durumunda uygulanacak tedavi yöntemleri de belirlenmektedir. Bundan dolayı tahlil yapıldığında çıkan sonuca göre hareket edilir. Bu değerin kanda düşük çıkması durumunda anemi, yüksek çıkması durumunda da karaciğer rahatsızlıkları söz konusu olabildiğinden testler önemlidir. Bazı durumlarda değerlerin yüksek çıkması B12 yetersizliği sebebi ile de olabilmektedir. Bu tür kan testleri anemi hastalığının dışında da farklı rahatsızlıkların anlaşılabilmesi için kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: SMA Tip 1 Nedir ?

RDW-CV Yüksekliği

RDW-CV Nedir ? Merak edilenler arasında yer alır ve çeşitli sağlık problemlerinin tespit edilmesinde kan testlerinden yararlanılır. Kan testlerinde araştırılan değerlerden biri de RDW-CV’dir. Kanda yer alan bu değerler düşük veya yüksek çıkabilir. Kırmızı kan hücreleri sağlıklı bir vücut yapısında sürekli üretilir. Bu hücreler sabit bir hıza bağlı olarak da kandan uzaklaştırılmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinde ortaya çıkan hacim değişiklikleri kan tahlilleri sırasında dikkate alınır. RDW-CV yüksek olduğunda alyuvarların boyutları birbirinden farklı olurken sayılarında da artış olur. Alyuvarların boyutları arasındaki fark küçüldüğünde ise RDW-CV düşük çıkar. Tam kan sayımı olarak adlandırılan hemogram testlerinde bu değerler istenir. Anemi teşhisi konması sırasında bu değerler dikkate alınırken tek başına yeterli bir tetkik olarak da kabul edilmemektedir. Bunun yanı sıra uygulanacak başka tetkikler de söz konusu olur. RDW-CV yüksek olduğunda çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak bu durum gelişebilmektedir. B12 eksikliği, folik asit eksikliği, demir eksikliği, kemik iliği hastalıklarına bağlı olarak da bu durumla karşılaşmak mümkündür.

RDW-CV Düşüklüğü

RDW-CV Nedir ? Sorusuna yanıt arandığında bunun bir kan testi olduğunu söylemek mümkündür. Bu test aracılığı ile vücutta ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıkların anlaşılması söz konusu olur. Değerlerin düşük veya yüksek olmasına bağlı olarak da konulacak tanıda değişiklik olmaktadır. RDW-CV düşük olması durumunda çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında nefes darlığı, halsizlik, kalp çarpıntısı, mide bulantısı ya da iştahsızlık görülebilmektedir. Düşüklüğe bağlı olarak da çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler arasında B6 eksikliği, kronik anemi rahatsızlığı, eklem iltihabı gibi durumlar yer alır. Bunun yanı sıra demir eksikliği anemisi de değerler düşük çıktığında karşılaşılabilecek bir durumdur. Değerlerin yüksek çıktığı durumlarda da el ve ayaklarda üşüme hissi, nefes darlığı, saç dökülmesi, unutkanlık gibi durumlarla karşılaşılabilir. Ayrıca ciltte soluk renk, bitkinlik hissi de bu değerler yüksek çıktığında karşılaşılacak problemler arasındadır.

İlginizi çekebilir: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir ?

RDW-CV Düşüklüğünde Ne Olur ?

RDW-CV düşüklüğünde; nefes darlığı, halsizlik, kalp çarpıntısı, mide bulantısı ya da iştahsızlık durumları ortaya çıkabilir.

RDW-CV Yüksekliğinde Ne Olur ?

RDW-CV Yüksekliği durumunda, B-12, folk asit ve demir eksikliği, ayrıca kemik iliği hastalığı ile de karşılaşılabilir.

RDW-CV tetkiki Neden Yapılır ?

Kan testi olan RDW-CV, anemi hastalığının teşhisinde kullanılan bir yöntemdir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Alfa Lipolik Asit Nedir ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0