Sağlık

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

sac dokulmesi icin hangi doktora gidilir 5827

Saç dökülmesi herkeste görülebilecek problemlerden biridir ve çeşitli yaş aralıklarında oluşabilir. Saç dökülmesi farklı birçok nedenden ortaya çıkabilecek bir sorundur ve erkeklerde daha sık karşılaşılan bir problem olduğu da bilinmektedir. Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ? Birçok kişinin merak edeceği konular arasındadır. Saç dökülmesinin ortaya çıkma nedeni bazı durumlarda aniden gelişebilirken bazı durumlarda da yıllar içerisinde yavaş yavaş seyreder. Özellikle erkekler söz konusu olduğunda kalıtsal nedenlerin daha yaygın olarak görülmesi söz konusudur. Aşırı strese maruz kalmak da saç dökülmesine yol açan sebepler arasındadır. Saç dökülmesinin erkeklerde genellikle kalıcı sonuçlar ortaya koyduğu görülmektedir. Kadınlarda özellikle gebelik döneminde hormonal değişiklikler sebebi ile saç dökülmesi sorunu ile karşılaşılabilmektedir. Günde belli bir miktar saçın dökülmesi normal bir durumdur ve belirli dönemlerde mevsimsel sebeplere bağlı olarak bu durumda artış da yaşanabilmektedir.  50-100 tel saçın üzerinde bir dökülme söz konusu ise dikkat etmek ve nedenini araştırmak gerekebilir. Normalin dışında seyreden ve uzun süren durumlar için bir dermatoloji uzmanının önerisini almak doğru olan bir davranıştır. Hastanelerde yer alan dermatoloji bölümleri bu tür sorunlarda danışılacak merkezlerdir.

Saç Dökülmesine Hangi Doktor Bakar ?

Bazen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ya da kullanılan ilaçlar sebebi ile de saç dökülmesi problemi yaşanabilir. İlaçların yan etkisi söz konusu olduğunda böyle bir durumla karşılaşılabilmektedir. Genellikle bu tür saç dökülmeleri tedavinin kesilmesinin ardından durabilmektedir. Erkeklerde genetik olarak ortaya çıkan ve bazı durumlarda genç yaşlarda bile kellik problemi ile karşılaşılmasına yol açan saç dökülmesi tedavi edilebilir bir sorundur. Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ? Sorusu için verilecek yanıtlardan biri dermatoloji uzmanına gitmek olacaktır. Dermatoloji cilt problemleri konusunda danışılacak olan bir alandır ve bu bilim dalında cilt problemleri içerisinde değerlendirilen saç dökülmesi sorunları için de bilimsel araştırmalar yapılmakta ve tanı ve tedaviler uygulanmaktadır. Sağlıklı bir saç aynı zamanda kişinin iyi görünmesinde ve kendisini iyi hissetmesinde etkin bir rol oynar. Sık dökülen saçların çeşitli nedenleri olabilir ve bunlar arasında beslenme alışkanlıkları, stres, çeşitli hastalıklar, genetik faktörler yer alabilir. Saç dökülmesinin nedeninin bilinmesi sorunun çözümü açısından yardımcı olacak bir durumdur.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Kadınlarda ve erkeklerde ortaya çıkan saç dökülmesi problemlerinin nedenlerinin de farklı olması söz konusu olmaktadır. Erkeklerde genetik sebepler daha yoğun görülürken kadınlar açısında ailede kellik hikayesi olması durumunda böyle bir risk mümkün olmaktadır. Cilt problemlerine bağlı olarak da saç dökülmesi ortaya çıkabilmektedir. Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ? Sorusu için cilt sorunları ile de ilgilenen dermotoloji bölümünden yardım almak gereklidir demek doğru olacaktır. Cilt hastalıkları birçok şekilde ortaya çıkabilir bunlar arasında çeşitli mantarlar, egzama ya da akne problemleri yalnızca birkaç tip deri hastalığıdır ve farklı sorunlar karşısında da saç dökülmesi sorunu bireylerin yaşayabileceği problemler arasındadır. Kişinin vücudunda eksik olan vitamin ve minerallere bağlı olarak da saç dökülmesi sorunu yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra hormonal nedenler saç dökülmesine yol açar.  Kozmetik ürünler cilt için zararlı bir etki oluşturabileceği için saç dökülmesi problemine de yol açma ihtimalleri olabilmektedir. Çevresel etkiler, genetik faktörler ya da bazı rahatsızlıklar dolayısı ile çeşitli biçimlerde ortaya çıkan saç dökülmesi problemi normalin dışında seyrediyor ve aralıksız devam ediyorsa bir doktora danışmak gerekmektedir. Bu durumda dermotoloji uzmanlarından görüş almak ve gerektiği durumlarda tedavi olmak bir zorunluluktur.

İlginizi çekebilir: Elkart bakiye sorgulama

Bir Yorum Yap