DOLAR

8,4047$%-0.4

EURO

10,1808%-1.11

GRAM ALTIN

506,67%-1,50

ÇEYREK ALTIN

8.117,81%-1,53

BİTCOİN

302548฿%-4.26394

ETHEREUM

20492Ξ%-1.68077

a

Sadaka-i Cariye Nedir ?

Kişiler yaşamları sürerken çeşitli hayırlar yapabilirler. Vefat gerçekleştikten sonra ise kalıcı olarak bırakılmamış olan hayırlar son bulur. Bunun yanı sıra bazı hayır işleri yapılırken arkası kesilmeyecek şekilde planlama yapılır. Kişinin vefatının ardından geride bırakacağı hayırlarının devam etmesi durumunda Sadaka-i Cariye adı verilen uygulama ortaya çıkar. Sadaka-i Cariye Nedir ? Merak edilirken kişinin vefatından sonra devam eden hayırları için bu tanımlama kullanılmaktadır. Hz. Muhammed’in hadisleri arasında yer aldığı düşünülen bilgilere göre kişinin vefatının ardından kendisine ulaşabilecek olan sevapları vardır. Bu sevapların hangi tür işler olduğu ise hadis-i şerif ile açıklanmaya çalışılmıştır. Buna göre kişi hayattayken ilim öğrettiğinde, ardından bıraktığı çeşme gibi su kaynakları ile ya da meyve ağacı diktiğinde bu sevaplar ölümünden sonra da kendisine ulaşmaktadır. Kişi mescit inşa ettiğinde ve hayırlı bir evlat bıraktığında da bu tür sevaplara nail olacağı kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Asgari Geçim İndirimi Nedir ? 

Sadaka-i Cariye ile İlgili Hadis

Bu konu ile ilgili olarak Hz. Muhammed’in hadis-i şeriflerine başvurulmaktadır. Sadaka-i cariye adı verilen ve kişinin Allah yolunda harcadığı her şeyi kapsayan hayır işleri, vefatın ardından da devam etmesi durumunda bu isimle anılacaktır. Sadaka-i Cariye Nedir ? Kişilerin herhangi bir hayır işine küçük de olsa bir katkıları olduğu takdirde bu durum sevap işlemiş olarak kabul edilmektedir. Hayırlı bir evlat bırakan kişilerin de sadaka-i cariye sahibi olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir ibadethanenin yapılmasına katkısı olan maddi ve manevi destek veren kişilerin de sadaka-i cariyesi olduğu düşünülür. Kişinin vefatının ardından hayır için yaptırdığı bir çeşme de sadaka-i cariye kapsamındadır. Bu tür hayır işleri yapılırken insanlara faydalı olmak amaç edinilir. İnsanların iyilik yapmaya yönlendirilmesi ve hayırlı işler yapmaları bu yöntemler kullanılmak sureti ile teşvik edilmektedir.

Sadaka-i Cariye Örnekleri

Kişilerin vefatının ardından hayırlı işler yaptıkları durumlarda sevap kazanmaya devam edecekleri düşünülmektedir. Sadaka-i Cariye Nedir ? Araştırılan bir konudur vebunda etkili olan Hz. Muhammed’in konu ile ilgili bir hadis-i şerifte bundan bahsetmesidir. Günümüzde kaynaklar araştırıldığında bu konu ile ilgili bilgilere ulaşılmakta ve sözlü kültür yolu ile de bu tür bilgiler nesillerden nesillere aktarılmaktadır. İslam geleneğinde kendisine anlamlı bir yer bulan bu tür uygulamalar insanın yalnızca yaşarken değil vefat ettikten sonra da yararlı işleri ile anılmasına ve tüm canlılara bir faydası olmasına yönelik olarak teşvik amacı ile uygulanır. Manevi bir yönü olan bu tür davranışlar Müslümanlıkta kendisine yer bulurken güzel davranışların teşvik edilmesi amaç edinilir. Bundan dolayı da sadaka-i cariye ile ilgili olarak birçok örnek vermek mümkündür. Bunlar arasında yer alan bazı örnekler şu şekildedir:

  • Çeşme, cami, mescit gibi yapılar bırakmak ya da yapılmaları sırasında katkı sağlamak
  • Hayırlı evlat bırakmak
  • Kişinin durumuna göre Allah yolunda harcadıklarının vefatından sonra devam etmesi ile ilgili her tür durum
  • Su kuyusu açmak
  • Ağaç dikmek

İlginizi çekebilir: Microsoft Visual C++ Nedir ?

Sadaka-i Cariye Ne İşe Yarar ?

Sadaka-i Cariye, vefat eden kişinin ardından devam eden hayırları için kullanılan sözdür.

Sadaka-i Cariye Örnekleri Nelerdir ?

Çeşme, cami, mescit yapımı, su kuyusu açmak vb. Sadaka-i Cariye örneği olarak verilebilir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

RDW-CV Nedir ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0