Ramazan

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir mi

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir mi

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte oruç tutmak isteyenlerin araştırdıkları konularda da bir artış yaşanırken Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir mi ? Sorusu da merak edilenler arasında yerini aldı. Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar dikkate alınırken ezan okunmaya başladığı anda yeme içmenin kesilmesi gerektiği belirtilmektedir. İmsak vakti adı verilen zamanlama orucun başlangıcıdır ve bu saatten sonra bir şey yiyip içilmemelidir. Bundan dolayı da sahura kalkan kişilerin ezan okunduğunda bir şey yememeleri gerekir. Ramazan ayı Müslüman alemi tarafından sabırsızlıkla beklenen aylardandır ve bu ayın kendine özgü manevi bir havası bulunur. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in indirilmiş olması sebebi ile bu ay ibadetlerle geçirilir. Müslümanların Ramazanda genellikle Kur’an okumaya ve oruç tutmaya özen gösterdikleri görülürken hayır işlerinde de artış olur. İftar vakitlerinde orucun açılması ve sahura kadar geçecek olan zamanda yeme içmenin serbest olması söz konusudur Sahurla birlikte ise bir sonraki günün orucunu tutmak için gerekli hazırlıklar yapılır.

İlginizi çekebilir: Bim Ramazan Kolisi 2022 Fiyatları

Ezan Okunurken Sahur Vakti Su İçilir mi ?

Ramazan ayında tutulan oruçlar için iftar ve sahur vakitleri önceden açıklanmaktadır. İmsak vakti ile başlayan oruç iftar vakti ile son bulurken oruç tutmak bir ibadettir. Kişiler Ramazan ayı boyunca oruç tutarak hem ibadet yaparlar hem de Ramazan ayının maneviyatını hissederler. Bu ayda hayır yapmak da adetten olmuştur ve genellikle ihtiyaç sahiplerine de ulaşılmaya çalışılır. İslam dini açısından Ramazan ayı oldukça özeldir ve 30 gün boyunca oruç tutularak ibadetler yerine getirilir. Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir mi ? Sorusu oruç tutmak isteyenler tarafından merak edilirken Diyanetin açıklaması doğrultusunda ezan okunmaya başladıktan sonra yeme içme kesilmelidir. Bundan dolayı da ezan okunurken su içilmez.

Su içilirken ezan okunmaya başlamış ise su yutulduktan sonra içme işlemi sonlandırılır ve oruca niyet edilir. Ramazan ayında oruçla ilgili merak edilen pek çok konu olur. Bunlar arasında orucu bozan davranışların ne olduğu yönünde de sorularla karşılaşılmaktadır. Ramazan ayında tutulan oruçlar imsak vakti ile iftar saati arasında gerçekleştirilir ve bu sürelerde yeme içme yapılmaz.

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir mi ?

Sahur vakti, oruca başlamadan önce yeme içme faaliyetlerinin yapıldığı zaman aralığıdır ve bu sürede ertesi gün tutulacak oruç için kişiler yemeklerini yerler. İmsak vakti adı verilen ve orucun başlangıcı olarak kabul edilen süre ise her yıl Diyanet tarafından açıklanır. İmsak vakti başladığında oruç da başlamış kabul edilir ve bu zamanın gelmesi ile yeme içme eylemlerine son verilir. Sahur sırasında ezan okunmaya başladığı takdirde yeme içme işlemi kesilmesi gerekir. Ezan, imsak vaktinin girişinde okunacağı için bu süre orucun başlangıcı olarak kabul edilir. Ezan okunduğu sırada bir şey yiyip içen kişilerin ağızlarındakini yuttuktan sonra daha bir şey yememesi gerekmektedir. Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir mi ? Sorusu için verilecek yanıtlardan biri de su içilmeyeceği yönünde olmaktadır. Bundan dolayı ezan okunduğunda oruç başlamış olmaktadır.

Ramazan ayı maneviyat yüklü bir aydır ve Kadir Gecesi de Ramazan ayının içinde yer alır. Ramazan ayında tutulan oruçların bozulmasına yönelik olarak da merak edilenler olurken orucu kan almak bozarken kan vermek bozmamaktadır. Ayrıca oruç yeme içme ile bozulur. Bundan dolayı da imsak ile iftar saatleri arasında yeme içme gerçekleştirilmez. Bunun yanı sıra oruçlu iken cinsel birliktelik de hem günah olarak kabul edilir hem de orucu bozan eylemlerden biridir.

İlginizi çekebilir: A101 Ramazan Kolisi 2022 Fiyatları

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*