Advertorial

Sanal Özel Ağ: VPN

Sanal Özel Ağ

İnternet, artık öylesine olağan ve alışıldık bir hale geldi ki bazı şeyleri internetten yapmayı dahi ayrıca internet kelimesini kullanarak söylemiyoruz. Bana para gönder, trendyol’dan gömlek aldım, yemeksepeti’nden lahmacun söyledim, cambly’den fransızca öğreniyorum, youtube’dan film izledim, ödevi wikipedia’dan araştırdım gibi cümlelerde bunları internetten yaptığımıza dair ayrıca bir açıklama yapmaya ihtiyaç duymuyoruz. Yani sanal ortamı o derece benimsedik ve kullanıyoruz.

Tabi sanal alemde işler her zaman böyle tıkırında yürümüyor. Yeri geliyor, girmek istediğimiz siteye bulunduğumuz ülkeden erişim sağlanamıyor; yeri geliyor, bu siteler veya kullandığımız ağlar yeterince güvenli olmuyor. Elbette bu da bizi, bağlantı ve güvenlik sorunlarıyla netice itibarıyla da istediğimiz verilere ulaşamama problemiyle karşı karşıya getiriyor.

İşte, böyle bir durumda ne gibi sorunlar yaşayabileceğinizi ve bu sorunları nasıl aşabileceğinizi sizler için araştırdık ve VPN Nedir: Tanım, Kullanım Alanı, Sanal Özel Ağ Ne İşe Yarar gibi sorulara sizler için cevap aradık. Hatırlayacağınız üzere 2007 yılından itibaren ülkemizde çok yoğun kullanıcı kitlesi bulunan YouTube, Twitter, Wikipedia gibi birçok internet sitesine çeşitli sebeplerle sansür uygulandı ve erişim yasağı getirildi. Hatta bu yasakların bazıları yıllarca sürdü. İşte bu tür engellemelerin olduğu dönemlerde sizlere alternatif bir uygulama olan VPN’den bahsetmek istiyoruz. Haydi, şimdi VPN’ye biraz daha yakından göz atalım ve VPN’nin çalışma sistemini yakından inceleyelim.

VPN Nedir Ne İşe Yarar?

VPN, Virtual Private Network kelimelerinin kısa hali ve Türkçe anlamı Sanal Özel Ağ. Aslında bunun yerine “sana özel ağ” da desek çok yanlış bir şey söylemiş olmayız. Çünkü VPN uygulamaları genellikle kullanıcılarına özel ağlar kullandırmak ya da sadece kendilerinin kullanabileceği yollar açmak yöntemiyle çalışıyorlar. Sansür uygulamalarının bulunduğu ülkelerde erişim yasağı bulunan sitelere veya bulunduğunuz ülkede henüz kullanıma sunulmayan sitelere ulaşabilmek için VPN oldukça etkili bir teknoloji.

VPN kullanmaksızın herhangi bir zamanda bir siteyi açmaya çalıştığınızda internet servis sağlayıcısı tıkladığınız link ile ilgili adres kontrolü yapar ve çıkan sonuca göre size ya sayfayı gösterir ya da sizi erişim engeli ile ilgili mahkeme kararına ilişkin bilgilerin yer aldığı sayfaya yönlendirir. Peki aynı işlemi bir VPN uygulaması kullanarak, yani bir VPN bağlantısı üzerinden gerçekleştirirseniz ne olur, haydi hep birlikte bir de bunu irdeleyelim. VPN uygulaması üzerinden erişim yasağı olan siteyi açmaya çalıştığınızda, uygulama sizin internete başka ülkelerden bağlanıyor gibi görünmenizi ve sonuçta servis sağlayıcı denetimi ile ilgili basamağı atlayıp doğrudan siteye ulaşmanızı sağlıyor.

VPN uygulaması nedir ve bu uygulamayla neler yapılabilir?

VPN ve VPN bağlantısı nedir, çalışma yöntemi nasıldır sorularına cevap verdikten sonra şimdi de biraz VPN uygulamalarından ve bu uygulamalarla erişim yasağını aşmaktan başka neler yapabileceğinizden bahsedelim.

VPN uygulamalarını, size özel sanal ağlar oluşturan web teknolojisi olarak tanımlamak mümkün. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu uygulamalardan ücretsiz olanların hızları ücretli olanlara göre genellikle oldukça yavaş. Ve bazı ücretli uygulamalarda da hızınız normalden daha hızlı olabiliyor. Bu uygulamaların birçoğu bilgisayar, telefon ve tabletlerle uyumlu olarak çalışıyorlar. Özellikle internetteki güvenliğiniz ile ilgili detaylı taahhütleri bulunan uygulamalar kullanıcılarına çok geniş imkanlar da sunuyor. Şimdi gelelim bu uygulamalarla neler yapabileceğinize.

VPN ile dizi izleyin

VPN uygulamaları, başlangıçta da söylediğimiz gibi ülkenizde erişim izni bulunmayan veya henüz kullanıma sunulmamış siteler için farklı ülkeler üzerinden bağlanmak suretiyle size özel yollar açma işinde de gayet mantıklı bir seçim. Peki bu bizim ne işimize yarar ki, diye soruyor olabilirsiniz. Şöyle bir örnek verelim size. Amerika’da yayımlanmaya başlayan bir dizi ilginizi çekti ve bu diziyi izlemek istiyorsunuz. Ancak dizi Netflix yapımı ve henüz sizin yaşadığınız ülkede gösterim izni verilmemiş. Bu durumda bu iznin verilmesini mi bekleyeceksiniz? Diyelim ki beklediniz, peki ya bu diziyi ülkenizde gösterime sunmak Netflix’in gündemine bile gelmezse? İşte böyle durumlarda beklemek istemiyorsanız bir numaralı yardımcınız kaliteli bir VPN uygulaması olacaktır.

VPN ile uygun fiyat avantajlarından yararlanın

VPN uygulamalarının cebinize katkı sağlayabileceği konusuna da kısaca değinmek isteriz. Örneğin; yaz boyunca evde oturup dizi izlemek yerine bu sene uzun bir tatile çıkmak istiyorsunuz, fiyatları araştırmaya başladınız ve bir Ege turu dikkatinizi çekti. Fiyatı ne kadar makul görünürse görünsün, yine de bir VPN uygulamasından aynı turu başka ülkeler üzerinden de araştırmanızı tavsiye ederiz. Nitekim, turizm şirketleri otel, gezi turları gibi fiyatlandırmalarında coğrafi konumu da dikkate alıyorlar. Tüm şartları aynı olduğu halde, bir tatil programı için Türkiye’den erişim sağlayan müşterilerine daha pahalı satış fiyatları sunarken, bir başka ülkeden -örneğin Rusya’dan- bağlantı kuran müşterilerine daha uygun fiyatla sunabiliyorlar. Bu da hiç göz ardı edilecek bir durum olmasa gerek.

VPN ile detaylı araştırmalar yapın

VPN uygulamalarının kullanıcılarına sağladığı bir özellik daha var ki özellikle araştırmayı sevenlerin çok işine yarayacağı kanaatindeyiz. İlginçtir ki kullandığınız arama motorları da size bulunduğunuz konuma göre belli sonuçları gösteriyor ve belli sonuçları da ya göstermiyor ya da bunlara çok ileri sayfalarda yer veriyor. Yani aynı kelimelerle yaptığınız aramalar farklı ülkelerde farklı sonuçlar şeklinde görünüyor. İşte burada; aynı konuya farklı açılardan yaklaşanlar veya bunları farklı değerlendirenlerle ilgili bilgi toplamak isteyenlerin başvuracakları ilk adres VPN olmalı. VPN uygulamaları adeta farklı ülkelerden bağlantılarda çıkan sonuçları karşılaştırma ve analiz etme imkanı sunuyor.

VPN’de güvenlik, VPN ile güvenlik

VPN’nin gizlilik esaslı çalışma yöntemi sayesinde size ait bilgileri internet servis sağlayıcısına aktarmadığı gibi, anonim IP adresleri kullanarak da girdiğiniz sitelerde sizden herhangi bir iz kalmasını da engelliyor. Ayrıca VPN uygulamaları, halka açık wifi bağlantılı ortak ağ bulunan yerlerde güvenliğinizi üst düzeye çıkarmak adına yalnızca sizin kullanabileceğiniz bir tünel kapsama ve erişim ağı oluşturuyor. Böylece uçta uca şifreleme yöntemiyle herkesin erişimine açık bir ortamda siz kendinize ait bir sanal ağ içerisinde kişisel verilerinizi ve banka hesaplarınızı daha güvenli bir şekilde kullanma imkanına kavuşmuş oluyorsunuz.

Windows’ta VPN yardım paneli

VPN ile ilgili son olarak Windows’ta yer alan bir özelliğe değinmemizin yararlı olacağını düşünüyoruz. Windows 10 ve üzeri sistemler ile Android 9 ve üzeri sistemlerde geçerli olan bu özelliğin adı, VPN ekleme. VPN uygulamalarına daha kolay ulaşabilmenizi sağlayan bu özellik, bir VPN uygulamasını nasıl bulacağınızdan bu uygulamanın kurulumuna kadar tüm aşamalarda size yol gösteriyor.

VPN ve VPN uygulaması hakkında sizlere temel bilgiler vermeye çalıştığımız bu yazımızda kısa da olsa VPN’de güvenlik konusundan da bahsettik. Yazımızın okuyan herkes için faydalı olmasını dileriz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere internete bağlı ve web’de güvende kalın.

Bir Yorum Yap