Advertorial

Şarjlı pil nedir, nasıl çalışır, nasıl anlaşılır?

On yıl önce nikad ve nikel metal hidrit şarj edilebilir piller, telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda oldukça yaygındı, ancak daha hafif, daha küçük mobil ünitelerde daha fazla enerji için talep arttı ve yerini şarj edilebilir lityum iyon piller devraldı. Lityum pazar hakimiyetini hafif olmasına borçludur. Periyodik tablodaki üç numarada, aynı ağırlık ve hacim için daha fazla enerji depolamasına gerçekten yardımcı olan en hafif metaldir.

Akıllı telefonlar, tabletler ve yeni dizüstü bilgisayarların tümü lityum iyon piller kullanır. Elektrikli otomobiller ve lityum iyon piller kullanan güneş enerjisi depolama sistemleri teknolojinin son ürünleridir. Şarj edilebilir pil, bir veya daha fazla elektrokimyasal hücreden oluşan elektrik pilidir. Şarj edilebilir piller tek kullanımlık pillere göre daha düşük çevresel etkiye ve toplam kullanım maliyetine sahiptir.

Şarjlı pil nedir? Şarjlı piller nasıl çalışır?

Şarj edilebilir piller, tek kullanımlık piller gibi, pozitif ve negatif elektrotlardaki kimyasal reaksiyonlarla güç cihazlarını çalıştırır. Bu reaksiyonlar, pozitif yüklü iyonların pil içindeki bir elektrottan diğerine hareket etmesine ve negatif elektronların devre içindeki tellerden geçerek akım üretmesine izin verir. Yaşlanma, elektrotlardaki kimyasal değişikliklerden kaynaklanır. Pozitif elektrot katı bir yumru değildir. Lityum bazlı malzemenin mikroskopik parçacıklarından oluşur. Zamanla parçacıklar birleşir ve daha büyük topaklar oluşturur. Yeniden şarj etme, lityum iyonlarının tamamını negatif elektroda geri göndermez ve bazı iyonlar pozitif elektroda yapışır. Böylece zamanla bataryada daha az pozitif lityum iyonu vardır.

Tüm piller gibi, şarj edilebilir piller bir anot, bir katot ve bir elektrolitten oluşur. Şarj sırasında, anot malzemesi oksitlenir, elektronlar üretilir ve katot azaltılır ve elektron tüketilir. Bu elektronlar harici devrede akım akışını oluşturur. Elektrolit, lityum-iyon ve nikel-kadmiyum hücrelerinde olduğu gibi elektrotlar arasındaki dahili iyon akışı için basit bir tampon görevi görebilir veya kurşun-asit hücrelerinde olduğu gibi elektrokimyasal reaksiyonda aktif katılımcı olabilir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Desi Ev Alarm Sistemleri

Şarjlı Lityum İyon Pillerin Kullanımı

Onların şarjını tamamen boşaltmayın. Kullanım ömrünü kısaltır. Kimyaları yaklaşık 45 santigrat derecenin üzerinde çalışmaz ve yüksek sıcaklıkta çalışma ömrünü kısaltır. Kapatmadan önce yaklaşık yarısına kadar şarj edin. Tam şarj, elektrot malzemesine baskı yapar. Yangın ve patlama riski lityum iyon pillerle sınırlı değildir. Kurşun-asit aküler, benzin kutuları ve diğer tüm enerji yoğun malzemeler de patlayabilir.

Portatif pilleri hafif hale getirme baskısı, lityum iyon piller için ekstra risk oluşturur. Pilin pozitif ve negatif elektrotlarını ayrı tutan ayırıcılar gibi bileşenler, pil ağırlığını düşürmek için ince yapılmıştır, ancak delinirlerse elektrotlar arasında kısa devre oluşabilir ve hızlı bir şekilde ısıtabilir. Kısa mesafedeki bir kıvılcım yangına neden olabilir ve ısı yükseldikçe basınç artışı pilin patlamasına neden olabilir.

Şarjlı Liytum İyon Pil alırken nelere dikkat edilmelidir?

Satın aldığınızda üretim tarihini kontrol edin. İlk günden itibaren şarj tutma kapasitesini kaybetmeye başlarlar. Yapıldıkları andan itibaren, lityum iyon piller şarj etme ve zaman içinde bir voltaj üretme yeteneklerini kaybetmeye başlar. Buna yaşlanma denir ve kullanılsın ya da kullanılmasın olur, bu yüzden bir lityum iyon pil satın aldığınızda üretim tarihini kontrol edin.

Örneğin sarjlı pil çeşitleri https://www.elektimo.com/kategori/sarjli-piller adresinde mevcuttur. Buradan oldukça ucuz fiyatlara satın almanız mümkündür.

Şarjlı piller için çeşitli kimyasal kombinasyonları yaygın olarak kullanılmaktadır. Farklı tipler arasında kurşun-asit, nikel-kadmiyum, nikel-metal hidrit, lityum-iyon, lityum-iyon polimer ve şarj edilebilir alkalin piller bulunur. Taşınabilir elektronikler için en popüler şarj edilebilir pil türlerinden biri Lityum İyon pillerdir. Lityum iyon piller NiCd pillere göre daha pahalıdır, ancak daha küçük ve daha hafifken daha geniş sıcaklık aralığında çalışır.

Sarj edilebilir pil nasıl anlaşılır?

Bir pilin sarjlı pil olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Bunun için pilin üzerinde mAh değeri yazıp yazmadığına bakmalısınız. Çünkü bütün sarjlı pillerin üzerinde mAh değeri yazmaktadır. Bu değeri görürseniz elinizdeki pil sarj edilebilir bir pildir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Anneler Gününde Ne Alınır
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı