Advertorial

SEO Nedir? Arama Motorlarında Yükselmek İçin Neler Yapılmalı?

Dijital pazarlamanın yaygınlaşması ve artık her işletmenin adımını internete atması ile birlikte Google’da üst sıralarda yer almak için araştırma yapan kullanıcıların karşınıza SEO diye bir kavram çıkmaktadır. Peki, nedir bu SEO?

SEO, İngilizcede “Search Engine Optimization” olarak açılan bir kavramdır. SEO’yu Türkçeye çevirmek gerekirse de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak direkt çevirebiliriz. Arama motoru optimizasyonu dediğimiz şey, belli bir arama motorunda yine belli kelimeler grubunda yükselmek için yapılan çalışmalara verilen genel bir addır. Arama motorunun sıralama kriterlerine uygun olarak yapılan çalışmalar sonucunda, web sitesinin hedeflenen anahtar kelimede üst sıralarda yer alması beklenmektedir.

Bu çalışmalar, SEO uzmanları ya da SEO ajansları ile anlaşılarak yürütülmektedir. İşletmeler kendileri de SEO yapabilirler ancak çoğu işletme sahibi kendi alanlarında bilgili ve tecrübeli oldukları için SEO işlemini de aynı şekilde bu sektörde tecrübeli olan SEO uzmanlarına ya da SEO ajanslarına işi bırakmaktadırlar. Durum bu şekilde olunca da işletmeler SEO ajansları ile çalışacağı için hangi koşullara dikkat etmeleri gerekiyor hemen aşağıdan bir bakalım…

SEO Ajansı seçerken nelere dikkat etmeli?

İşletmeler haklı olarak en iyi SEO ajansını bulmaya çalışıyor. Bu aşamalarda da internet üzerinde İzmir’de faaliyet gösteren bir işletme ise Google’da “İzmit SEO” tarzında aramalar yaparak, o bölgede hizmet veren SEO ajansları ile karşılaşıyor. Tabi ki bu noktada organik sonuçlarla o sıralarda yer alan ajanslar olabilir, reklamlar ile de direkt ödeme yaparak üst sıralarda yer alan ajanslar olabilir. Bunlardan organik sonuçlarda yer alan SEO ajansı çok daha başarılıdır gibi yorumlar yapılabilir ancak tabi ki tek kriter bu olmamalıdır. Öncelikle hem bu şekilde araştırarak ajans tespit etmek hem de bu ajansları ayrı ayrı detaylı olarak marka araştırması yapmak gerekmektedir. 

Marka araştırması yaptıktan sonra biraz da pazar araştırmasını derinleştirmek gerekiyor. Tespit ettiğimiz bu dijital pazarlama ajansları ile iletişime geçerek tam olarak ihtiyaçlarımızın ne olduğunu beraber tespit etmeli ve bunları ajansla tartışmalı, ardından bizler için sunacakları SEO hizmetinin ücretlerinin ne olacağını değerlendirmemiz gerekmektedir. Birçok ajans ile aynı şekilde iletişime geçtikten ve detayları öğrendikten sonra(tabi ki bu nokta tamamen size kalmış), bütçenize uygun olarak çalışmaya başlayacağınız SEO ajansını seçebilir ve çalışmalara başlayabilirsiniz.

2022 SEO Hizmeti Fiyatları Hangi Aralıklardadır?

Tabi ki asıl can alıcı nokta SEO hizmetinin fiyatları konusundadır. Şimdi burada oldukça fazla değişkenler ortaya çıkmaktadır. Burada SEO ajansının maliyetleri, tamamen sizin projeniz ve tam olarak hangi sektörde rekabet gösterdiğiniz ile alakalı olarak değişiklik gösteriyor. Bundan ötürü de kesin fiyatlar vermek oldukça zor. Nasıl Google Ads üzerinden reklam vermek istediğinizde “ayakkabı” kelimesi ile “nike airmax 36 numara ayakkabı” kelimesi arasında reklam vermek istediğinizde oldukça TBM farkı var ise, SEO’da da aynı şekilde her iki kelimede de rekabet farkları bulunmaktadır.

Ortalama Türkiye’de freelancer olarak bir SEO uzmanı ile çalışmak isterseniz, yukarıdaki sektörel rekabet şartlarına bağlı olarak değişkenleri dikkate alarak, 1000 TL’den başlayan fiyatlarla SEO danışmanlığı hizmeti alabileceğinizi söylemek mümkündür.

Bir Yorum Yap