Nedir

SEO Nedir ve SEO Nasıl Yapılır

seo nedir ve seo nasil yapilir 5459

Search engine optimizationun kısaltması olan bu ifade Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamında kullanılmaktadır. Gerçekleştirilecek olan SEO süreci web sitelerinin arama motorları üzerinde ücretsiz, doğal ve editoryal şekilde trafik akışının oluşması sürecini oluşturmaktadır. Doğal aramalar büyük ölçekli trafik oluşturulmasını ve sitenin ön plana çıkmasını sağlamanın yolunu ifade etmektedir.

SEO işlemin gerçekleştirileceği web sitesinin üst sıralara yükselmesi ve gerçekleştirilen arama sonuçlarında öne çıkmasında etkili oluyor. Gerçekleştirilecek olan bu çalışmaları şeklinde de ifade edilebilmektedir. Arama motoru optimizasyonu web sitelerinde gerçekleştirilecek olan bütün işlemleri anlatırken site içi ve dışı olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Google SEO

Google web sitelerinin popülerlik kazanmaya başladığını, ziyaretçi sayısının arttığını, siteyle ilgili link veya bilgilendirme paylaşımları noktasında belirlemektedir. Gerçekleştirilen paylaşım yolları ve sayıları arttıkça sitenin popülaritesi daha sağlam ve organik hal alıyor. Web sitelerinin popüler olup olmadıkları açıldıklarından itibaren mevcut ana dek gerçekleştirdikleri gelişim değerlendirilerek arama motorlarında gerçekleştirilen arama motorlarına direkt olarak aktarılmaktadır. Bu noktada Google ve diğer pek çok arama motorunun gerçekleştirdiği web siteleri sıralamaları çeşitli kriterlere göre sıralanmaktadır. Bu kriterler;

  • Uygunluk,
  • Yetki,
  • Kullanışlılık şeklinde gruplandırılabilmektedir.

Uygunluk kriteri web sitesinin arama ve web sitesi başlıkları ile karşılaşılan içeriğin birbiriyle örtüşmesini anlatırken yetki Google tarafından içeriklerin güvenilir ve doğru olduğunu belirlemede kullandığı sistemi ifade etmektedir. Kullanışlılık ise içeriklerin konularına uygun olsalar da sitenin kullanışlı olmaması da sitenin ön plana çıkmasına yine engel oluyor.

SEO İpuçları

SEO işlemlerinin reklam olmadığı göz önünde bulundurulması gerekiyor. SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğerini de anahtar kelimelerin araştırılması yer alıyor. Bu çalışmaların diğer bir adımını sitenin kategorisindeki rakiplerin gözden geçirilerek değerlendirilmesi oluşturuyor.

SEO çalışmalarının bir diğer ayağını ise sitelerin planlamasının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi oluşturuyor. Bu aşamada anahtar kelime ve bu kavramlar sitelerin temel taşını oluşturuyor. Tamamlanan bu aşamaların sonrasında sitelerin optimize edilmesi oluşturuyor. Söz konusu aşama arama motorlarında gerçekleştirilen aramaların büyük kısmının akıllı telefonlardan gerçekleştirilmesi nedeniyle sitelerin telefon ve tabletlere de uyumlu olmasını ifade ediyor.

SEO çalışmalarında son aşamalardan bir diğerini ise düzenli bir şekilde içerik üretilmesi yer alıyor. Bu durum sitelerde her gün içerik üretilmesi ya da yayıncılık formatında yürütülmesini ifade etmemektedir. Düzenli içerik üretilmesi belirli periyodlarla içerik yayınlanması SEO sürecinde önemli yer tutuyor.

Bir Yorum Yap