Sıfır Engelli Araç Fiyatları

Engelli vatandaşlar sıfır araç almak istediklerinde ÖTV indirimi yapılıyor. Bu şekilde almak istedikleri araç fiyatı çok daha ekonomik aralıklara gelebiliyor. Bu haktan yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar 5 yılda bir bu haklarını kullanabiliyorlar. Bu alanda sıfır engelli araç fiyatları daha indirimli olarak satın alınabiliyor. Engelli vatandaşlar için yapılan bu kampanya oldukça fazla rağbet görüyor. Ancak seçilen otomobilin sıfır km olması ve en fazla 1.6 motor hacmine sahip olması gereklidir. Bu şekilde araç fiyatı üzerinden yüzde 40 oranında bir indirim elde edilecektir.

İlginizi çekebilir: Engelli Maaşları

Engelli Sıfır Araç Fiyatları

Engelli vatandaşlar sıfır araç satın almak istediklerinde sunulan ÖTV indiriminden faydalanarak çok da ekonomik fiyat aralıklarında sıfır engelli araç fiyatları ile araç satın alabilirler. Bu indirimden faydalanabilmeleri için bazı şartların sağlanması gereklidir. Özellikle ÖTV Kanunundan belirtilen araç türleri arasından seçim yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu araçlar arasında 1.6 m veya daha altında motor silindir hacmine sahip otomobil, ATV, arazi taşıtları, panelvan tercih edilmelidir. Eşya taşımada kullanılan araç tiplerinde ise 2.8 motor silindir hacmine kadar olan türlerde ÖTV indirimli geçerlidir. Ayrıca Türk Gümrük Tarife cetvelinde 87.11 pozisyonunda yer alan motosikletlerde bu kapsamda değerlendirilebilir.

Sıfır Engelli Araç Fiyatları 2023

Engelli bireyler ÖTV indiriminden faydalanabilmek için engelli raporlarının yüzde 40 ve üzerinde olması gereklidir. Engelli raporu yüzde 90 ve üzerinde olan kişilerde ise kendileri dışında 3. Dereceye kadar yakınları da bu indirimlerden yararlanabiliyor. Şartlar arasında engel sebebi baz alınmaz. Bu özellikleri taşıyan bireyler çok daha uygun fiyat aralıklarında sıfır engelli araç fiyatları ile seçtikleri aracı satın alabilirler. Engellilere özel araçlarda fiyat listesi yapılır. Her yıl modellerde ve araç özelliklerinde değişiklikler olabilir. ÖTV oranları araçların silindir hacmine göre belirlenir. 1.6 motor silindir hacmine sahip bir otomobilde satış bedeli 250 bin TL ise aracın ham bedeli 132 bin TL olur. Bu ham bedel üzerinden yüzde 18 KDV hesaplanır ve ham bedel üzerine ekleme yapılır.

Engelli vatandaşlar sıfır araç almak istediklerinde öncelikle fiyat araştırması yapmalıdır. Fiyatlar bazı durumlarda bayiden bayiye bile değişebiliyor. Seçilen aracın modeli ve özellikleri de fiyatı belirleyen bir diğer unsurdur. Bayiler bu alanda engelli vatandaşlar için özel kampanyalar düzenleyebiliyor. ÖTV muafiyetli anahtar teslim fiyat listeleri hazırlanmakta ve engelli bireyler internet üzerinden araştırmalar yaparak ta almak istedikleri otomobilin marka ve modeline karar verebilirler. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre 1.1.2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde her türlü vergiler dahil olmak üzere satın alınacak otomobilin 330800 TL’yi aşmaması gereklidir. Bu alanda sıfır engelli araç fiyatları son kanuna göre sadece araçların fiyatları üzerinden değerlendirilecektir.

ÖTV bir mal ya da maktu üzerinden oransal olarak talep edilen harcama vergisi olarak tanımlanabilir. Vücut fonksiyonlarının yüzde 40 oranında bir kaybı bulunan T.C. vatandaşları engelli aylığı alabilecekleri gibi bu şekildeki vergi indirimlerinden faydalanabilirler. Aynı şekilde motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti de sıfır engelli araç fiyatları içerisinde daha uygun taşıt almalarını sağlayacak bir seçenektir. Motorlu taşıtlar vergisi araçların yaş, tür ve silindir hacmine bağlı olarak hesaplanan bir vergi türüdür. Bu vergi ocak ve temmuz aylarında ödenir. Bu vergi içinde engelliler özel istisnalar bulunur. Tüm bu indirimler engellilerin hayatını daha kolaylaştırabilmek adına yapılmaktadır. Kullanılabilen bu indirim oranları ile engelli bireyler daha bütçelerine göre araç seçimleri yapabilir ve indirimli fiyat aralıklarında araç sahibi olabilir.

Sıfır Engelli Araç Fiyatları 2023 Ne Kadar ?

Engelli vatandaşlar için yapılan bu kampanya oldukça fazla rağbet görüyor. Ancak seçilen otomobilin sıfır km olması ve en fazla 1.6 motor hacmine sahip olması gereklidir. Bu şekilde araç fiyatı üzerinden yüzde 40 oranında bir indirim elde edilecektir.

Engelli Sıfır Araç Fiyatları Nedir ?

Engelli vatandaşlar sıfır araç satın almak istediklerinde sunulan ÖTV indiriminden faydalanarak çok da ekonomik fiyat aralıklarında sıfır engelli araç fiyatları ile araç satın alabilirler.

Bir Yorum Yap