Nedir

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir ?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir ?

Temel havacılık bilgisi eğitimlerinin verildiği bir bölüm olan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği merak edilen meslekler arasında yer alırken Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir ? Bölümü tercih etmek isteyenlerin araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bu bölümü okuyan adayların yerli ve yabancı şirketlerde çalışması mümkündür. Yabancı dil eğitiminin yanı sıra temel havacılık eğitimleri de bölümde verilen eğitimler arasında yer almaktadır. Günümüzde havacılık sektörünün hızla geliştiği görülürken bu alanda çalışacak yetişmiş iş gücüne duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Havacılık endüstrisi sivil hava ulaştırma işletmeciliği açısından donanımlı personele ihtiyaç duyarken bu alandaki eğitimlerin verildiği okullar Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümleridir. Üniversiteler Meslek Yüksekokulları bünyelerinde bu tür eğitimleri vermektedir. Bölüm 2 yıllıktır ve önlisans olarak eğitim alınmaktadır. Sektöre ara eleman yetiştiren bu bölümden mezun olunduğunda işletme ve temel havacılık konularında yetkinlik elde edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Polikistik Over Sendromu Nedir

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar ?

Bu bölümde okumayı planlayan öğrencilerin merak ettikleri arasında Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir ? Sorusu yer alırken 2 yıllık bir eğitimin ardından dikey geçiş sınavına girerek bölüm lisans düzeyinde de tamamlanabilmektedir. Öğrenciler bu sınava girerek yeterli puanı aldıkları durumlarda 4 yıllık üniversitelerin işletme, lojistik, seyahat işletmeciliği, turizm işletmeciliği, ulaştırma ve lojistik gibi bölümlerine geçerek eğitimlerini bu yönde de tamamlayabilmektedirler. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünden mezun olan adaylar havaalanında çalışabilmektedirler. Sivil havacılık ile ilgili olan her tür hizmette bu mezunlardan yararlanılabilmektedir. Havaalanları, havaalanı yer hizmetleri, havaalanı şirketleri gibi birçok alanda mezunların iş bulması mümkündür. Bölüm mezunlarının sivil havacılık sektöründe operasyon bölümleri veya yolcuya hizmet verilen departmanlarda çalışabildiği görülmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği İş İmkanları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünden 2 yıllık ön lisans eğitimi alan adaylar sivil havacılıkla ilgili özel sektörde yer alan işletmelerde iş bulma şansına sahip olurlar. Devlet kurumlarında çalışmak isteyen kişilerin ise KPSS sınavına girerek yeterli puanı alması gerekmektedir. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir ? Öğrenciler tarafından araştırılan bir konudur ve istendiği takdirde 2 yıllık ön lisans eğitimi 4 yıllık lisans düzeyine de çıkarılabilmektedir. 2 yıllık Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü bitiren adayların havaalanlarında ve havayolu şirketlerinde iş bulması mümkün olmaktadır. Sivil havacılığı ilgilendiren birçok özel şirkete başvuru yapıldığında bu meslekle ilgili çalışılacak bir departmanla karşılaşmak mümkündür. Bölümde okutulan birçok ders vardır ve aynı zamanda yabancı dil dersleri de oldukça önemlidir. Bu tür mesleklerde aranan önemli özelliklerden biri de yabancı dilde yetkinlik olmaktadır.

Mesleğin çalışma koşulları yabancı dil konusunda yetkinliği gerekli kılmaktadır. Mezun olan adayların havaalanlarında yer hizmetleri bölümlerinde ya da farklı departmanlarda iş bulması mümkündür. Üniversitelerin Mesleki Yüksekokul düzeyinde eğitim veren 2 yıllık ön lisans bölümlerinin ardından 4 yıllık üniversitelerde eğitimin devam etmesi dikey geçiş sınavı ile mümkün olurken farklı mesleki alanlara yönelmek de bu sayede söz konusu olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Work and Travel Nedir

Bir Yorum Yap