Nedir

Sma Tip 1 Nedir ?

sma tip 1 nedir 6658

Oldukça nadir görülen hastalık türlerinde olan SMA rahatsızlığı genetik bir hastalıktır ve vücutta yer alan sistemlerde ortaya çıkmaktadır. SMA Tip 1 Nedir ? Konuyu merak edenlerin sorduğu sualler arasında yer alırken bu hastalık merkezi sinir sistemini, periferik sinir sistemini, iskelet kas sistemini etkilemektedir. Hastalık motor nöron hastalığıdır ve kalıtsal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Vücutta yer alan sinir hücreleri çoğunluğu omurilikte yer alır, sinir hücrelerinden gönderilen sinyallerin kaslar tarafından alınamaması bu hastalığa yol açmaktadır. Kaslar sinir hücrelerinden gelen sinyalleri alamadıklarında kullanılamadıkları için zayıflamaya başlarlar. Küçülen kaslar kullanım konusunda hastada sorunlar yaşatır. Bu hastalığın oluşmasında etkili olan neden ise SMN motor nöronunda ortaya çıkan protein eksikliğidir. SMA hastalığı 1’den 4’e kadar kategorize edilmektedir. Bu kategori edilme hastalığın başlangıç yaşı, yayılma durumu dikkate alınarak yapılmaktadır. Her bireyde farklı özellikler göstermesi kişinin hareket kabiliyetinde farklılıklar oluşmasına neden olur.

İlginizi çekebilir: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir

SMA Tip 1 Ne Kadar Yaşar ?

SMA Tip 1 adı verilen durum doğumda ya da bebeklik döneminde ilk semptomların görüldüğü evredir. Bu grupta yer alan hastalar SMA Tip 1 hastası olarak kabul edilir. SMA Tip 1 Nedir ? Hastalık ile ilgili sorulanlar arasında yer alırken gençlik döneminde ortaya çıkan semptomlar Tip 2, Tip 3 olarak adlandırılır. Hastalığın geç başlaması motor fonksiyonların o kadar az etkilenmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı erken dönemde başlayan hastalık belirtileri kişilerin motor fonksiyonlarının daha fazla zarar görmesine yol açmaktadır. SMA Tip 1 hastalığı doğumun ardından bebeklik döneminde 6 ay -1 yıl aralığında ortaya çıkmaktadır. Bu tür bebekler oldukça zayıf olurlar ve nefes alma zorluğu yaşadıkları görülür. SMA Tip 1 hastası olan bebeklerin gelişim evrelerinde zorluklar vardır ve kendi başlarına oturamamaktadırlar. Bu hastalığa sahip olan çocukların birkaç yıl yaşaması mümkün olmaktadır.

SMA Tip 1 Hastalığı Sebepleri

SMA Tip 1 hastalığı doğuştan gelen bir rahatsızlıktır ve genetik özellikler taşır. Bu hastalığın yol açtığı etkilerden biri de kaslar üzerinde oluşan kontrol kaybıdır. SMA Tip 1 Nedir ? Sorusu için verilecek yanıtlardan biri bu rahatsızlığın bebek doğduktan sonra ilk 6 ay ve 1 yıl aralığında ortaya çıktığıdır. Tip 1’in bebeklik döneminde ortaya çıkması sebebi ile çocuğun nefes almada yaşadığı güçlük solunum kaslarındaki zayıflıktan kaynaklanır. Bundan dolayı hastalığa sahip olan çocukların mekanik havalandırma cihazlarına gereksinimi olur. Beslenmeleri için de beslenme tüpleri kullanılır. Bu sebeplere bağlı olarak da SMA Tip 1 hastası olan çocukların yaşam süreleri kısa olmaktadır. Solunum kasları zayıf olduğunda yeterli hava vücuda alınamaz bu durum vücut üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Solunum yetmezliği ve kalpte oluşacak hasarlar solunum kaslarının zayıflığına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerdir. Bu hasarlar hasta açısından riskli durumların oluşmasına yol açar.

İlginizi çekebilir: Karbon Ayak İzi Nedir

Bir Yorum Yap