Dizi HaberleriGüncel Haberler

Son 10 Yılın En İyi Filmleri Hangileridir, Konuları Nelerdir?

Son 10 yılın en iyi filmleri listesi sayesinde yakın zamanda gösterilmiş ancak kurgusu, oyunculukları ya da farklı çekim teknikleri ile hafızalarda yer edinmiş filmleri öğrenebilirsiniz. Özel oyunculukların yanında baştan sona kaliteli bir şekilde yapılmış olan bu filmler sayesinde yeni filmleri öğrenebilir ya da tekrar izleme imkânı bulabilirsiniz.

Başlangıç (Inception) 2010

Konusu ve görselleri ile son 10 yılın en iyi filmleri arasında bulunan Başlangıç, hem usta oyuncuları bir araya getirmesi hem de izleyici film boyunca merakta bırakan detayları ile güncelliğini hâlâ koruyan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Sonundaki belirsizlik sayesinde tam olarak filmin ne olduğuna dair tartışmalar da hâlâ sürüyor. Filmin baş karakteri olan Dominick, yetenekli bir hırsızdır ve neredeyse soyamadığı hiçbir şey yoktur. Ancak onun yeteneği rüya sırasında insanların bilinçaltına girerek önemli sırlarını çalmaktır. Son kurbanı ise bir iş adamıdır. Bilinçaltına girdiği sırada ise ölen eşi Mal’i burada gören Domincik bu durumdan çok etkilenir ve çalma girişimi başarısız olur. Ancak bu durum onu tüm kıtalarda aranan bir kaçak konumuna getirmiştir. Kurtuluşu için de riskli ancak gerekli olan son bir iş kendisine ayarlar. Şimdi zihinden bilgileri çalmayacak, onun yerine yeni bir fikir yerleştirecektir.

Boyhood 2014

Sadece uzun gösterim süresi ile birlikte değil, aynı zamanda baş rol oyuncusunun 12 yıl boyunca gösterdiği performans ile de öne çıkan Boyhood bir büyüme öyküsü. Filmin etkileyici senaryosuna ise yönetmenin çekimleri için tam 12 yıl boyunca çalışmış olması başarısını arttırıyor. Pek çok eleştirmene göre günümüzde yapılan destansı filmlerin başında gelen Boyhood, yetişme süresinde çocukların iç dünyasına da etkili bir bakış fırlatarak temel büyüme sorunları üzerine odaklanıyor. Aynı zamanda yakın dönem Amerika tarihinden de kesitler aktaran film, bu sayede farklı bir deneyim yaratıyor.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Bu da oldu! Kendilerini dezenfekte ettirdiler

Ayrıca en iyi korku filmleri Türkçe dublaj yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Roma 2018

Yönetmenliğini Alfonsı Cuaron’un yapmış olduğu Roma, epik bir film olarak tüm eleştirmenlerden olumlu notlar aldı. Son 10 yılın en iyi filmleri listesine çoktan üst sıralardan giriş yapmış olan Roma, bir kadının yaşamından zorluklar aktardığı gibi aynı zamanda film Meksika’da geçmesine rağmen film kurgusu ile de dikkat çekiyor. Sadece konusu için değil aynı zamanda çekim teknikleri ile de öne çıkan film, bu özellikleri ile birlikte etkileyici bir görsel şölen sunuyor.

Bir Zamanlar Anadolu’da 2011

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve senaryosunu yazdığı Bir Zamanlar Anadolu’da; Türkiye’nin taşralarını göstermenin yanında kaliteli oyunculukları ve çekim teknikleri ile öne çıkıyor. Taşrada gerçekleştirilen bir cinayeti araştırmak üzere görevlendirilen polis, doktor ve savcı ile birlikte katilin de yolculuğuna odaklanan filmin büyük bir çoğunluğu yolda geçiyor. Tüm karakterler üzerine film, yolda geçmesine rağmen iyi bir bakış atabiliyor ve karakterlerin yaşamlarındaki eksiklikler, cesedin peşinde oluşları ile açığa çıkıyor. Etkileyici taşra manzaraları ile taşra insanın çaresizliğini yönetmen etkileyici bir şekilde ekrana yansıtıyor.

A Separation 2011

İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin çok beğenilen filmi; temelde bir ayrılık hikayesi olsa da polisiye örgüsü ile izleyiciyi sonuna kadar ekran başında tutabiliyor. Filmin az ancak yerinde kullanılan müzikleri ise daha etkileyici bir atmosfer yaratırken, bir taraftan da seyirci masumiyet kavramı üzerine düşünüyor.

Joker 2019

Batman evreninin en çok bilinen kötü karakteri olan Joker üzerine çekilen bu film; 2019 yılında çekilmesine karşılık son 10 yılın en iyi filmleri arasında kendisine özel bir yer bulabildi. Filmin karakteri Arthur Fleck, toplumsal bağlarını yitirmiş, kalabalıklar içinde huzursuz olan birisidir. Ancak bu durumunun kendisinin değil toplumun bir sorunu olduğunu çok geçmeden görecek ve Joker’e doğru dönüşecektir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Cristiano Ronaldo Coronavirus Şüphesi ile Karantinaya Alındı

1917 (2019)

Farklı çekim tekniği ile savaş filmleri arasında kendisine özel bir yer edinmiş olan 1917 filmi hem savaşta yaşanan acımasızlığa ve çaresizliğe odaklanırken bir taraftan da seyirciye tek solukta bitirebileceği bir savaş filmi sunuyor. Müzikleri ve oyunculukları ile de öne çıkan film, pek çok eleştirmene göre savaş filmlerinde son yıllarda çekilen en iyi filmler arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı