Son dönemde popüler olan VPN ne anlama geliyor?

Son dönemde popüler olan VPN ne anlama geliyor? Sorusu sıklıkla sorulmaya başladı. VPN nedir? Kısaca özetlemek gerekirse VPN; İnternette gerçekleştirdiğiniz her harekette dijital izler bırakmadan, gizliliğinizi koruyarak kısıtlama ve takip olmaksızın tüm internet sitelerine özgürce erişmenizi sağlayan bir sunucu alt yapısıdır. Bu hizmeti en iyi şekilde alabileceğiniz güvenli VPN sağlayıcılara ihtiyacınız vardır. Bitdefender VPN bu deneyimi sizlere en güvenli bir şekilde sunuyor.

İnternette gizliliğinizi koruyarak dolaşmak, kişisel mahremiyeti korumak ve bilgiye kısıtlama getirmeksizin sınırsız erişim sağlamak amacıyla tercih edilen VPN’ler son zamanlarda internet sitelerinin çeşitli sebepler ile erişime kapatılması ve internet sağlayıcılarına gelen kısıtlamalar ile gündeme gelmişti.

VPN, Sanal Özel Ağ‘ın kısaltılmasını tanımlamaktadır. VPN aracılığıyla tüm ağlara uzaktan erişim sağlanır. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için bağlanacağınız ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür.

VPN istemcisinin çalışma şekli, TCP/IP (tünel protokolleri) tabanlı sanal bir bağlantı noktasına sanal bir arama yoluyla gerçekleşir.

VPN istemcisi, İnternette bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal bir noktadan noktaya bağlantı kurarak, kaynağına ya da uzaktan erişime geçmek istediği sunucusunun kimlik bilgilerini kontrol eder ve doğrulamadan sonra VPN istemcisiyle uzaktan erişime geçtiği sunucuyla veri akışı gerçekleşir.

Verilerin, akışı sırasında bölümden bölüme bağlantı gibi üst bilgi kullanılarak ayrılır. Üst bilgi verilerinin bitiş noktasına erişimleri için paylaşılan veya ortak ağ üzerinden yönlendirmelerini sağlar.

Özel ağ bağlantısını taklit etmek için transfer edilen veriler şifreleme yoluyla saklanır. Bu sayede ortak ağ üzerinden hiç kimse tarafından ele geçirilen veriler ele geçirilemez. 

VPN’ nin İki çeşit bağlantısı vardır. Biri uzaktan erişim VPN, diğeri ise siteden siteye erişim VPN’dir.

Uzaktan erişim VPN bağlantıları, evden çalışan ya da yolculuk esnasında iş yerinde olamayan kullanıcıların İnternet üzerinden özel ağ üzerindeki sunucuya erişme kolaylığı sağlar. 

Siteden siteye VPN ise bağlantıları farklı iş yerleri arasında veya farklı kurumlar arasında ortak bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletişimi sağlamaz. VPN bağlantısı çalışma şekli olarak WAN (Wide Area Network) bağlantısı gibi çalışır. WAN bağlantısı ülkeler, kıtalar gibi uzun mesafeler arasında iletişimi sağlayan ağ çeşididir. Bu Ağlar, İnternet üzerinden verileri bir yönlendirici ile diğer bir yönlendiriciye iletir. Yönlendiricilere göre VPN bağlantısı, veri bağlantı yapısı olarak işlev görmektedir.

Bir Yorum Yap