Nedir

Sosyal Bilimler Lisesi Nedir ?

Sosyal Bilimler Lisesi Nedir

Sosyal bilimler alanına merakı olan öğrencilerin tespit edilmesi ve eğitimlerini bu yönde almaları amacı ile kurulmuş olan sosyal bilimler liseleri müfredatlarını ağırlıklı olarak sözel alandan hazırlamaktadır. Sosyal Bilimler Lisesi Nedir ? Araştırılmakta olan bir konudur ve lise eğitimini yapmak üzere tercihte bulunması gereken öğrenciler açısından alternatif olarak ortaya konmuştur. Fen liselerini tercih eden öğrencilerin sayısal alanda eğitimlerine devam ettikleri görülürken sosyal bilimler liseleri de sözel alanda öğrencinin eğitim aldığı ve sonraki mesleki kariyerini belirlerken okuyacağı okulu bu alana göre tercih ettiği eğitim kurumlarıdır. Bu uygulama 2003-2004 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde yürürlüğe girmiştir. İstanbul’da açılan Sosyal Bilimler Lisesi’nin ardından daha sonra farklı illerde de bu okullar açılmaya başlamıştır.

İlginizi çekebilir: Fizyoterapist Maaşları

Sosyal Bilimler Lisesi Mezunları Ne İş Yapar ?

Sosyal Bilimler Lisesi Nedir ? Merak edilirken bu liseler sözel derslere ağırlık veren eğitim kurumlarıdır. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin yükseköğrenim hayatlarına devam edecekleri zaman bölümle ilişkili alanlara yöneldikleri görülmektedir. Mesleki açıdan hukuk, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, edebiyat, tarih, halkla ilişkiler gibi bölümleri tercih eden öğrencileri sosyal bilimler liseleri yetiştirmektedir. Bu liselerin oluşturulma amaçları arasında sosyal bilimler ve edebiyat alanında nitelikli bilim insanları yetiştirmek yer almaktadır. Sosyal bilimler liselerinde ayrıca yabancı dil eğitimine de ayrı bir önem verilmekte ve bu alanda yoğun bir müfredat öğrencilere uygulanmaktadır. Bilimsel ve teknolojik her türlü gelişmenin yakından takip edildiği sosyal bilimler liseleri öğrenciler açısından araştırma ve projelerde yer alma konusunda fırsatlar yaratmaktadır. Kuruluş amaçları arasında ayrıca siyaset ve bürokrasi için nitelikli insan gücü oluşturmak vardır.

Sosyal Bilimler Lisesi

Sosyal bilimler lisesinden mezun olan bireyler yükseköğrenimlerine devam edecekleri zaman birçok alandan tercih yapabilmektedirler. Bu alanlar arasında Hukuk, Maliye, İktisat, İşletme, Halkla İlişkiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Tarih, Coğrafya, Sanat Tarihi, Uluslararası Ticaret, Siyaset Bilimi gibi bölümler yer alır. Bu bölümlerin dışında da sözel alanları ilgilendiren birçok konuda eğitim görmek ve meslek seçimini buna göre yapmak mümkündür. Sosyal Bilimler Lisesi Nedir ? Dendiğinde sosyal bilimlere ilgisi olan öğrenciler tarafından tercih edilmesi gereken bir lise modeli olduğunu söylemek doğru olur. Bu tür okullardan mezun olan adayların nitelikli bir yabancı dil eğitimi alması da mümkün olduğundan birçok alanda çalışmaları mümkündür.

Sosyal bilimler konusunun çok kapsamlı olması sebebi ile öğrenciler liseden sonra üniversite tercihlerini yapacakları zaman daha fazla seçenek ile karşılaşırlar. Sayısal derslere ilgisi az olan öğrenciler açısında sosyal bilimler liselerinin tercih edilmesi öğrencinin menfaatine olan bir durumdur. Bundan dolayı ortaokulun bitmesinden sonra lise tercihi yapılması gerekli olduğunda bireyin kişisel yetenekleri dikkatli bir analizle değerlendirilmelidir. Anne babanın yanı sıra öğrencinin de istekleri ve yetenekleri dikkate alınarak bu tercihlerin yapılması sağlıklı sonuç elde etmek açısından oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: Memur Emekli Maaşları

Bir Yorum Yap