SPA Nedir? SPA Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

İnsanlar; yıl boyunca çalışarak para biriktirirler. Çalışma ve para kazanma motivasyonlarınınbaşında iyi bir tatil yapma isteği gelir. Türkiye’de farklı konseptler ile hizmet veren çok sayıda otel bulunur. Otellerin vermiş olduğu hizmetlerden birisi de SPA olarak bilinir. Yazımız sayesinde hem SPA nedir hem de SPA otelleri ne işe yarar sorularına cevap bulabilirsiniz. O halde başlayalım! 

SPA Nedir? 

2022 yılında olduğumuz şu günlerde SPA merkezlerinin öneminin ve popülerliğinin her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Ruhsal ve fiziksel açıdan sorun yaşayan kişiler; söz konusu rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına tedavi olurlar. Ancak, o tedavi her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Bir başka deyişle, destekleyici tedavilere de ihtiyaç duyulur. SPAmerkezleri; yakından takip edenlerin bildiği üzere tedaviye yardımcı terapiler sunan yerlerdir. Müşterilerine hidroterapi, masaj ve bakım gibi seçenekler sunar. SPA bakımı yalnızca sudan ibaret değildir. Bu süreçte, doğal ve şifalı taşların yanı sıra aromatik yağlardan ve profesyonel masaj tekniklerinden yararlanılır. 

Yaz tatili yapmak isteyen insanlar; her şeyden önce otel araştırmasına girerler. Bu noktada, bir otelde SPA hizmetinin sunulması; söz konusu otelin daha çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlar. SPA; masaj ve bakımlar ile desteklenen birtakım uygulamalardır. İnsanlar; SPAsayesinde günlük hayatın stresinden uzaklaşırlar. Kendilerini daha pozitif, enerjik ve güçlü hissederler. SPA; yüz ve cilt bakımı, temizliği gibi seçeneklerin yanı sıra anti selülit tedavisi de içerir. 

SPA Ne İşe Yarar? 

SPA; Selus Per Aqua olarak bilinir. Türkçesi; sudan gelen sağlıktır. İlk defa Roma İmparatorluğu döneminde kullanılan bir terimdir. Başta su ve suya eşlik eden birtakım yağlar ve taşlar ile yapılan bakım ve masajları ifade eder. İnsanlar; SPA sayesinde kendilerini ruhsal ve fiziksel açıdan çok daha iyi hissederler. Hidroterapi adı verilen su ile tedavi yapılması olarak da özetlenebilir. 

SPA; her yaştan insan için gereklidir. Termal turizm ile karıştırılmamalıdır. Sıcak kaplıca suları ile çeşitli hastalıklara çözüm bulunmasından çok daha farklı bir süreçtir. SPA; savaştan dönen askerlerin tedavisi sırasında ortaya çıkan bir kavram olsa da yıllar içerisinde kendisine turizm sektöründe yer bulmuştur. 

SPA Hangi Faydaları ile Öne Çıkar? 

Her şeyden önce, SPA’nın neredeyse her otelde yer alan bir hizmet olduğunu ifade etmeliyiz. Bilhassa dört ve beş yıldızlı otellerin her birisinde SPA hizmetine rastlanır. Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki tatil yerlerinde SPA otelleri mevcuttur. Bunun yanı sıra, SPA faydaları şu şekilde özetlenebilir:

• Vücuttaki elektriği alarak rahatlama sağlar. 

• Toksinleri olabilecek en kısa sürede vücuttan atar. 

• Kasların gevşemesini sağlar. 

• Vücuda ihtiyacı olan enerjiyi kazandırır. 

• Uyku sorununu ortadan kaldırır. 

• Selülitleri ortadan kaldırarak vücudu forma sokar. 

• Strese bağlı olarak ortaya çıkan zihinsel yorgunluğu ortadan kaldırır.

Bir Yorum Yap