DOLAR

8,3974$%-0.38

EURO

10,1754%-1.02

GRAM ALTIN

508,36%-1,17

ÇEYREK ALTIN

8.125,90%-1,41

BİTCOİN

314899฿%-2.49418

ETHEREUM

20801Ξ%-4.30681

a

Stayjer Maaşı 2021 , Stayjer Maaşı Ne Kadar ?

Stayjer Maaşı 2021 , Stayjer Maaşı Ne Kadar ?

Staj, eğitim öğretim hayatında edinilen teorik bilgileri gerçek çalışma alanında pratik uygulamaya geçirebilmek için yapılan bir çeşit öğrenme yoludur. Çalışma hayatının ilk aşaması olan staj dönemi, lise ya da yüksek lisans diplomasının ardından yapılmaktadır. Öğrencilerin çalışma hayatına adapte olabilmesi ve bilgilerinin teorikten pratiğe geçirilebilmesi adına yapılan stajlar, meslek öğrenme aşaması için büyük önem taşımaktadır. Üniversite mezunu stajyerler alanları doğrultusunda; hastane, şantiye, otel veya okul gibi alanlarda stajyerlik yapabilirler. Aynı zamanda ülkemizde meslek lisesinden mezun olan öğrenciler için; muhasebe, çocuk gelişimi, bilişim destek ve restorasyon gibi alanlarda lisans diploması almadan staj yapma imkânı vardır. Ülkemizde staj alanı zorunlu ve zorunlu olmayan olmak üzere ikiye ayrılır. Zorunlu tutulmayan stajlarda öğrencilerin stajyer maaşı işverenin belirlediği tutar kadar ödenir.

İlginizi çekebilir: Mübaşir Maaşı

Yazı İçeriği

Stayjer Maaşı

Bir çeşit deneysel öğrenme yolu olan stajyerlik süreci, kariyer hedeflerinin ilk adımını oluşturmaktadır. Uygulamalı deneyime sahip olunan bu süreç, yapılması planlanan kariyer alanı ile öğrenci arasında ilk profesyonel bağlantıyı sağlar. Stajyer görevleri, iş sahasına göre farklılık göstermektedir. Ancak tüm meslek alanlarında stajyerlerin belirli başlı sorumlulukları bulunmaktadır. Not almak, dosyaları tutmak, belgeleri düzenlemek, faks çekmek, toplantılara katılmanın yanı sıra web yazışmalarını, telefon çağrılarını ve e-postaları da yönetmekle görevli olan stajyerlerin aldıkları ücreti etkileyen bazı faktörler bulunur. Stajyer maaşı, nerede ve nasıl yapıldığına göre değişmektedir. Okudukları okulda zorunlu olmadığı halde staj yapan öğrencilere çalışılan yer ücret ödemek zorunda değilken; 3308 sayılı mesleki eğitim kânununa göre zorunlu staj alanlarında bu ücret asgari maaşın en az yüzde otuzu kadardır. Gönüllü staj alanında ise stajyerler normal bir çalışan olarak görülür ve şirketler altlarında çalıştırdıkları stajyerlere asgari tutarın altında ödeme yapamazlar. 2021 yılında belirlenen kapsamda stajyerlerin aldıkları ücretler şu şekildedir:

  1. Zorunlu Stajyer Maaşı: 767.1 TL
  2. Gönüllü Stajyer Maaşı: 2.825 TL
  3. Zorunlu Olmayan Stajyer Maaşı: Çalışılacak yerin belirlediği tutar kadar.

Yukarıda görüldüğü üzere gönüllü stajyerler tam asgari ücret alırken, zorunlu staj yapan öğrenciler asgari ücretin %30’ u kadar stajyer maaşı almaktadır. Belirlenen 767 TL, 3308 sayılı kânun kapsamınca şirketlerin vermek zorunda olduğu minimum ücret tutarıdır. Bu ücret içerisinden öğrenci devamsızlığı olma durumda belli bir ücret kesilir; bu tutar resmî tatiller ve hafta sonları hariç gün başına 25.57 TL olarak belirlenmiştir.

Meslek lisesi öğrencilerinin mezun olabilmek için en az 40 gün staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye’ de Lisans öğretiminde aranan minimum zorunlu staj süresi ise 60 gündür. Bu kapsamda stajyer öğrenciler 30 iş günü genel 30 iş günü ise mesleki staj yaparlar. Son olarak gönüllü staj süresi 20 iş günü olarak yapılmaktadır. Okulları zorunlu tutmadığı halde staj yapmak isteyen öğrenciler, çalışacakları yerin kendilerine vereceği ücreti alırlar. Bu kapsamda şirketler stajyer maaşı olarak hiç ödeme yapmama hakkına sahiptir.

Kariyer hayatının ilk ve en önemli süreci olan stajyerlik, teorik bilgilerin deneysel çalışma alanına aktarılma sürecidir. Bu süreçte okullarını bitiren öğrenciler eğitim yılları boyunca öğrendikleri bilgileri uygulamak için fırsat bulurlar. Mesleki liselerden ya da seçtikleri yükseköğrenim bölümünden mezun olacak öğrencilerin yaptığı stajlar okul zorunluluğu kapsamında veya zorunlu olmadan yapılabilir. Türkiye’de birçok çalışma alanı, staj yapmamış kişilere iş imkânı tanımamaktadır. Bunun için öğrenciler kariyerlerinin geri kalanında hem iş bulabilmek hem de deneyim kazanmak için staj yaparlar. Stajyer maaşı, zorunlu, zorunlu olmayan ve gönüllü staj alanlarına göre değişmektedir. Eğitim öğretim hayatını tamamlayan öğrenci, stajyerlik yaparken hem yapması gereken sorumlulukları yerine getirir hem de mesleki alanda çalışma hayatını görür.

Stajyer maaşları 2021 yılında ne kadar ?

Stajyer maaşı 2021 yılında 767.1 TL dir.

Stajyer ne kadar maaş alıyor ?

Stajyer maaşı 767.1 TL dir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

En Düşük Emekli Maaşı 2021 , En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0