Dekorasyon

Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

studyo daire nasil dekore edilir 19078

Büyük şehirlerde yapılan yeni binaların çoğunda stüdyo daireler de mevcut. Özellikle yalnız yaşayanların ve öğrencilerin tercihi olan bu ufak daireleri efektif kullanmanın yollarına ve stüdyo daire nasıl dekore edilir konusuna değindiğimiz bu makalede ihtiyacınız olan tüm detayları bulacaksınız.

Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

Stüdyo daireler çoğunlukla tek kişinin yaşadığı ancak bazen çiftlerin de tercih edebildiği ufak ancak doğru döşendiğinde oldukça kullanışlı bir hale gelen mekanlardır. Stüdyo daire dekorasyonu yapmadan önce temelde ihtiyaç duyulan eşyaların belirlenmesinde fayda var. İster büyük bir ev dekorasyonu olsun ister 1+0 stüdyo daire dekorasyonu olsun her evin bir yatak, bir oturma alanı, mutfak alanı ve kıyafet dolabına ihtiyacı olacaktır.

Ev dekorasyonunda temel ihtiyaçları belirlerken olmazsa olmazlara ek olarak kişisel ihtiyaçlarımızı da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Örneğin evden çalışıyorsanız ve zamanınızın çoğunu evde geçiriyorsanız, stüdyo daire dekorasyon örnekleri arasından çalışma alanı da olanları değerlendirmek doğru olacaktır.

Oturma alanını planlamak

Stüdyo daire dekorasyon modelleri arasında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri katlanabilir eşyalardır. Katlanabilir eşyalar çoğunlukla modüler yataklar ve koltuklar olarak karşımıza çıkıyor. Ufak alanları efektif kullanabilmeyi sağlayan L koltukları, katlandığında yatak olabilen koltukları ve geniş kollu koltukları görmek mümkün. Her ne kadar yalnız başınıza yaşıyor olsanız bile, örneğin 1+0 daire dekorasyonu yaparken gelecek misafirlerinizin de rahatlıkla oturabilmesini sağlayabileceğiniz yatak olabilen bir koltuk almak doğru olacaktır. 1+0 daireler kendiniz için ufak bile olsa bir yatak odası yaratabilmenize olanak sağlayacağından, gelen misafirleriniz için oturma alanını yatak odasına çevirmenize de olanak sunacaktır.

Stüdyo daire dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun en net cevabı sadeliktir. Dar bir alanda çok fazla objenin olması gözü yorarak zamanla evde çok fazla dağınıklık olmasına da sebep olacaktır. Stüdyo daire iç dekorasyon ve düzenlemelerinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de separatörlerdir. Separatörler çoğunlukla mutfak alanı ve oturma alanını birbirinden ayıran, odanın farklı bölümlerinin olduğunu vurgulamaya yarayan çözümler olarak karşımıza çıkıyor. Eğer stüdyo dairenizin durma alanını mutfak alanından ayırmak istiyorsanız katlanan masaları tercih edebilir, gerektiğinde açarak büyük bir masa elde etme şansı da bulabilirsiniz. Katlanan masanın altına konumlayacağınız tabureler ile ihtiyaç durumunda kullanabileceğiniz yeni oturma alanları da elde etmiş olacaksınız.

Kapak 1
Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir? 3

Yatma alanını planlamak

Eğer planlamasını yaptığınız bir 1+1 stüdyo daire dekorasyonu ise yatak odanız ayrı bir yerdedir ve odanın genişliğine uygun olacak bir yatak ve bir de dolap alarak oturma alanı ile yatak odası alanını birbirinden rahatlıkla ayırabilirsiniz. Ancak stüdyo daireniz 1+0 ise oturma alanı ve yatak odası alanı aynı yerde olacağından, gündüz koltuk gece yatak olarak kullanabileceğiniz bir planlama yapmanız gerekecektir. Küçük stüdyo daire dekorasyon ve tasarımı yaparken uyku sırasında sizi rahatsız etmeyecek formda bir koltuk seçebilir ve hatta stüdyo daireler düşünülerek üretilmiş özel formlardaki yatak olabilen koltukları seçebilirsiniz.

Stüdyo daire nasıl dekore edilir sorusunun cevaplarından biri de saklama alanları ve dolaplarla ilgili olacaktır. Sıklıkla kullandığınız eşyalarınızı koyabileceğiniz dekoratif bir dolap ve daha az kullandıklarınızı koyabileceğiniz bir saklama alanına ihtiyacınız olabilir. Ufak dairelerde bunu yapmanın en iyi yolları bazalar, yüklükler, masa altı sandıkları, koltuk altı sandıkları olacaktır.

Stüdyo daireler için renk ve obje seçimi

Eğer stüdyo daire dekorasyonu fikirler alırken kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmazsanız uzun vadede kullanışsız bir evle baş başa kalmanız kaçınılmazdır. Gün boyunca ev içinde neler yapacağınıza, hobilerinize ve evden çalışma sistemindeyseniz, nasıl bir alana ihtiyacınız olacağını düşünmenizde fayda var. Katlanabilir veya sabit bir çalışma masası aldığınızda evin hangi açıdan güneş aldığına dikkat ederek konumlamanızda fayda var. Stüdyo daire dekorasyon planlaması yaparken dikkat edilmesi gereken başka bir husus da aydınlatmadır. Evinizin gün içinde alacağı ışığı da değerlendirerek, çok koyu olmayan renkleri, farklı duvarlarda farklı renklere yer vererek kontrast yakalamayı ve evi olduğundan daha geniş göstermenizi sağlayacak ayna gibi dekoratif objeleri kollanabilirsiniz.

Açıkçası stüdyo daire dekorasyonu nasıl olmalı sorunun kaçınılmaz cevaplarından biri boy aynaları diğeri de raflar olacaktır. Raflar sayesinde eşyalarınızı minimum yer kaplayacak şekilde konumlayabilir, aynalar sayesinde de mekana derinlik kazandırmış olursunuz. Sarkıt saksılar ve tavandan sarkan süs objeleri de stüdyo dairelerin vazgeçilmez aksesuarları arasında sıralanmaktadır.

Bir Yorum Yap