Advertorial

Su Arıtma Sistemleri Nelerdir?

Su Arıtma Sistemleri

Dünyanın en önemli doğal kaynağı olan su kaynakları, çok çeşitli nedenlerden dolayı kirlilik sorunlarıyla karşı karşıyadır. Temiz suya ulaşmanın gittikçe zorlaştığı günümüzde su arıtma sistemleri temiz su kullanmanın hem pratik hem de ekonomik yolunu sunar.

Su arıtma sistemleri şebeke sularının, kaynak suların, atık suların arıtılarak temiz ve hijyenik şekilde kullanılmasını sağlar. Bu açıdan evsel ve endüstriyel su arıtma sistemleri vardır. Evsel sistemlerde pratik su arıtma cihazları kullanılır. Endüstriyel sistemler ise daha karmaşık ve kapsamlı sistemlerdir. 

Ayrıca su arıtma sistemleri arıtma özelliklerine göre de farklı sınıflara ayrılır. Arıtılacak suyun nitelikleri, içeriği, kirlilik derecesi su artma sistemlerinin hangilerinin kullanılması gerektiğini belirler. Deniz suyu, atık su arıtma gibi farklı su kaynak niteliklerine göre arıtma sistemleri tercih edilir. 

Genel olarak su arıtma sistemleri şunlardır:

● Atıksu Arıtma Sistemleri

● Atıksu Geri Kazanım Sistemleri

● Yağmursuyu Arıtma Sistemleri 

● Filtrasyon ve Yumuşatma Grupları

● Reverse Osmos (RO) (Ters Osmoz) Sistemleri

● Ultrafiltrasyon Sistemleri

● Gri Su Arıtma Sistemleri

● Havuz Arıtma Sistemleri

● Nehir Suyu Arıtma Sistemleri

Nerede kullanılırsa kullanılsın su arıtma sistemlerinin kaliteli olması önemlidir. Bu açıdan FAİR ATS Su Arıtma Teknolojileri firması geçmişte gelen bilgi ve deneyimleri ile size en uygun çözümleri en uygun ekonomik fiyatlarla sunar. Su arıtmasına yönelik merak ettiğiniz her konuda firmanın uzman ekipleri size destek olarak sorunlarınıza çözüm olurlar. Su arıtma sistemleri ile ilgili olarak daha detaylı bilgi için Fair ats web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Su Arıtma Sistemi Çeşitleri

Su arıtma sistemleri filtrasyon özelliklerine göre çeşitlere ayrılır. Filtrasyon özellikleri de su kaynağının niteliklerine göre belirlenen özelliklerdir. Suda bulunan bileşenlerin çeşitlerine göre su arıtma sistemi tercihi yapılır. Örneğin; medikal su arıtma istemleri ile deniz suyu arıtma olan sistemleri farklı özellikler taşır. 

Su ve atık sistemlerinde suyun neden arıtılacağı ve arıtılacak suyun içeriği önemlidir. Su arıtma sistemlerinde kullanılan yöntemler şöyle sıralanabilir:

 • Klor ile Dezenfeksiyon ve Oksidasyon
 • Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri
 • Su Yumuşatma Sistemleri
 • Ultraviyole ile Sterilizasyon Sistemleri
 • RO-Reverse Osmos (Ters Osmoz) Sistemleri

Atık Su Arıtma Sistemleri

Atık suların dönüştürülerek yeniden kullanımını sağlayan atık su arıtma sistemleri çeşitli üniteler ile çalışır. Atık suyun içeriği ve nerede kullanılacağına göre ünite tercihleri yapılabilir. Endüstriyel atık sular arıtılarak sulama gibi işlerde kullanılarak sürdürülebilir çevre dostu çözümler elde edilir. Atık su sistemlerinde kullanılan üniteler şunlardır;

 • Fiziksel Arıtma
 • Izgaralar
 • Statik Elekler
 • Yağ Tutucular
 • Çözünmüş Hava Flotasyon Üniteleri (DAF)
 • Çökeltim Havuzları
 • Kimyasal Arıtma
 • Asit Cracking
 • Nötralizasyon Üniteleri
 • Koagülasyon Üniteleri
 • Flokülasyon Üniteleri
 • Kimyasal Durultma Üniteleri
 • Biyolojik Arıtma
 • Aerobik Arıtma Üniteleri
 • Anaerobik Arıtma Üniteleri
 • Membran Biyoreaktör (MBR)

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri

Endüstriyel su arıtma sistemleri atık suyun yeniden kazanımını gerçekleştirmek için kullanılır. İleri filtrasyon sistemleriyle endüstriyel atıklar sudan temizlenir. Endüstriyel su arıtma sistemlerinin üniteleri şu şekilde sıralanabilir; fiziksel arıtma, kimyasal arıtma, biyolojik arıtma, çamur susuzlaştırmanın yanı sıra çamurun bertaraf edildiği tesisleri içerir. Endüstriyel atık su arıtma sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgiyi Fair Ats sayfalarından da öğrenebilir ya da uzmanlarını arayabilirsiniz.

Deniz Suyu Arıtma Sistemleri

Deniz suyunun arıtılarak temiz ve hijyenik hale getirilmesi artan su ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar arasında yer alır. Tuz ve diğer kirleticilerden suyun arındırılması için ters ozmoz sistemleri kullanılır. Günümüzde deniz suyu arıtma sistemleri deniz suyunu tuzdan tamamen arındıran bilmektedir. Deniz suyu ileri teknoloji arıtma ile içme suyu olarak kullanılabilen kaliteli ve temiz suya dönüştürülebilir. Reserve Osmosis sistemleriyle deniz suyu arıtma yüksek kalitede gerçekleştirilebilir.

Su Arıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Su arıtma sistemlerinde yer alan ve önemli bir yeri olan filtrasyon üniteleri ile çalışır. Her bir filtre farklı özelliklerdeki kirletici bileşenleri arıtır. Filtreler fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma yapan farklı ünitelerdir. Suyun niteliklerine göre farklı sistemler tercih edilebilir. Örneğin; deniz suyu arıtmak için ters ozmoz kullanılır. Atık su için daha farklı sistemler kullanılır. Kimyasal içerikli sularda farklı sistemler tercih edilir. Temelde su arıtma sistemleri filtreler aracılı ile çalışır. Filtreler farklı su içeriklerine göre değişebilir. Su arıtma cihazlarında olan filtreler şunlardır:

⮚ Sediment filtre

⮚ Granül aktif karbon filtre

⮚ Membran filtre

⮚ Post mineralize karbon filtre

Sanayi Tipi Su Arıtma Cihazı Nasıl Kullanılır?

Restoran, cafe gibi orta ölçekli işletmelerde ve fabrika gibi büyük ölçekli işletmelerde sanayi tipi su arıtma cihazları tercih edilir. Şebeke suyunu içilebilir, kaliteli ve hijyenik suya dönüştüren sanayi tipi arıtma cihazları kullanışlı cihazlardır. 

Depolama alanı olarak ev tipi su arıtma cihazlarından çok daha fazla kapasiteye sahip olan sanayi tipi cihazlar, hazır içme suyu kullanımını çok daha ekonomik şekilde çözer. İşletmeler için maliyet olarak kazanç sağlar. Sanayi tipi su arıtma cihazları filtrasyon sistemleriyle çalışır. Suyu arıtmak, yumuşatmak ve tat vermek için özel filtreleri bulunur. Cihaz kurulumu yapıldıktan sonra pratik şekilde kullanılabilir. Belli periyotlara filtrelerin değiştirilmesi gerekir.

Su arıtma sistemlerinden hangisi seçilirse seçilsin deneyimli firma tercihi çok önemlidir. Özellikle endüstriyel su arıtma sistemlerinde yatırım maliyetleri oldukça yüksektir. Bu sebeple ihtiyaca bir süreç yönetimi gerekir. Bu açıdan FAİR ATS size özel çözümleri ile aradığınızı sunan deneyimli ve alanında uzman bir firmadır. Yüksek kaliteli ürün ve çözümleri ile su arıtmada en iyiyi kolaylıkla elde edersiniz.

Su Arıtma Sistemlerinin Avantajları

Su arıtma sistemleri çok daha ekonomik şekilde temiz ve kaliteli suya ulaşma imkânı sunar.bu sistemleriyle ekonomik şekilde su arıtma sorununu çözebilirsiniz. Hazır su almak yerine su arıtma sistemlerini kullanmak özellikle işletmelerde büyük kazanç farkı yaratır. Su arıtma sistemleri çevre dostu ve sürdürülebilir sistemlerdir. Atık su arıtma ile atık sular yeniden kullanılabilir. Filtre sistemleri sayesinde şebeke suyu her türlü kirleticilerden arındırılır. Aynı zamanda içme suyu lezzetli ve sağlıklı olur.  

Kaliteli ve temiz su ihtiyacını ekonomi, daha sağlıklı şekilde çözmek için su arıtma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Tüm Türkiye kadar Antalya su arıtma sistemlerinde de kaliteli ve uygun fiyatlı çözümlere ulaşmak için FAİR ATS firmasını arayabilirsiniz. Firmanın size uygun sunduğu çözümler ile maliyetten tasarruf ederek çok daha sağlıklı, temiz ve pratik şekilde su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

1 Yorum

Bir Yorum Yap