Teknoloji

Syntax hatası

syntax hatasi 15961

Syntax hatası, yazılımcılar tarafından bilinen popüler hatalardan biridir. Kabaca özetlemek gerekirse Syntax, kod yazarken sözdizimizde hata oluşması ve programın sizi uyarmasıdır. Syntax hataları, genellikle derleyiciler tarafından kullanıcılara bildirilir. Programdan doğru çıktı alabilmek için bu hatanın giderilmesi gerekiyor.

Programlama da günlük kullandığımız dil bilgisi gibi benzer kurallar vardır. Şayet kullanıcı kural hatası yaparsa derleyici hemen hata verecektir. Örneğin nasıl cümlenin sonuna nokta koyuyorsak, yazılımda da bazı değişmez kurallar vardır.

Popüler Syntax Hataları

Genellikle noktalama işaretleri ile oluşurlar. Mesela Php dilinde bazı satırların sonunda ‘;’ işareti koymak gerekiyor eğer koymaz ise derleyici syntax hatasını yapıştırıcaktır. Benzer durum pythonda da vardır mesela döngü içeren if,else gibi kalıplardan hemen sonra ‘:’ koymazsak yine syntax hatası verecektir. Bunun dışında yorum satırı dediğimiz, o satırı yorumlayan yazıların başına ‘#’ gibi yorum olduğunu belirtmezsek de bu hatalar kaçınılmaz olur.

Bir proje için saatlerinizi harcayıp hata aldığınızda, bu hatanın syntax olduğunu görünce genellikle yazılımcıları çıldırtan bir hatadır.

Bir Yorum Yap