T1 Nedir , Borsada T1 Ne Demek ?

Borsada T1 ve T2 Ne demek? ? Borsada t1 ve t2 ya da T+1 ve T+2 nedir? diye soruyorsanız; sıklıkla sorulan bu soruya makalemde cevap vermeye çalışacağı. Borsada T1 ve T2. Bu gün işleyeceğimiz konu Borsada T1 ne demek ve T2 ne demek olacak. Ayrıca T3 ve T0 nedir? Bu konulara da göz atacağız. Bunun yanında çoğu kişi mesaj ile veya site üzerinden sürekli bana borsada işlem yaptım, hisselerimi sattım, ama sattığım hisselerin parası ne zaman hesabıma yatar diye soruyorlar? Hisse satışından gelen para ne zaman hesaba yatar bunu da öğrenmiş olacağız. Çünkü T1 ve T2 gibi ifadeler tam olarak bunu anlatıyor.

Borsada T nedir?

İlk önce en temelden başlayalım. Borsada yapılan her işlem ya da piyasada yapılan her işlem zaman cinsinden de ifade edilir. çünkü yatırımlarımızı zaman içinde bize ne kadar kazandıracak diye hesaplarız. Demek ki zaman yatırım için önemlidir. İşte T dediğimiz şey de İngilizce Time kelimesinin ilk harfinden gelir. T= Time.

Eğer bir piyasada T işaretini görüyorsanız işlem yaptınız günü ifade ediyordur. Yani mesela 10 Mart 2023 tarihindesiniz ve öğlen işlem yaptınız. Banka size dediki para hesabınıza T zamanda geçer. Bu aynı gün anlamına gelir. Yani gün içinde hesabınıza para geçecek demektir. Eğer 11 Mart’da olsaydınız T; 11 Mart’ı ifade edecekti.

T harfi aynı günü; T +1 işlem yapılan günden 1 gün sonrayı ; T +2 işlem yapılan günden 2 gün sonrayı ifade eder.

Mesela 10 Mart’da işlem yaptınız ve firma size T+2 hesabınıza para girecek dedi. Bu 10 mart +2 gün yani 12 Mart demek!

NOT: Tabi bir de şu durum var mesela 10 Mart Cuma gününe denk geliyor ama hafta sonu tatil! Eğer hafta sonu tatil olan bir piyasadan bahsediyorsak (Mesela Borsa İstanbul) O zaman hafta sonunu atlayıp 2 gün eklemeniz gerekecek. Yani 14 Mart olacak!

Borsada T1 Nedir?

Borsada t1 takas gününü ifade eder. Yatırımcıların hisse senedi satışı sonrası paralarının ne zaman çekilebilir olacağını gösterir. T1 hesap bakiyesinde görünen miktar, paranın 1 gün sonra çekilebilir, kullanılabilir olduğunu gösterir.

Brüt takas uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedinin alınması halinde satış işlemi yine T+1 şeklinde gerçekleşir. Brüt takas uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedini bugün alırsanız aynı gün satamazsınız. En erken ertesi işlem gününde yani t+1 şeklinde satış yaparsınız.

Bir Yorum Yap