Tefas Nedir

12.11.2020
Tefas Nedir

TEFAS kısaca piyasada yer alan fonların alım satımının gerçekleştirildiği bir elektronik sistemdir. Açılımı ‘Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’ olan TEFAS, Takasbank ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Sistemde yer alan aracı kurumlar fon alım – satım işlemlerinin gerçekleşmesine aracı olmaktadırlar. Piyasadaki tüm aracı kurumlar, bankalar ve portföy yönetimine aracılık eden şirketlerin TEFAS’a üye olması zorunludur. Bunun en temel sebebi de tüm yatırım fonlarının tek elden sorunsuz bir şekilde alım – satım işlemlerinin gerçekleştirilmek istenmesidir.

TEFAS’ta İşlem Gören Materyaller

TEFAS’ta işlem gören yatırım aracı olarak sadece yatırım fonları öne çıkmaktadır. Menkul kıymet yatırım fonları dışında kalan ve Borsa İstanbul’da işlem gören Borsa Yatırım Fonları ve gayrimenkul fonları TEFAS’da işlem görmemektedir. Bunun dışında Bireysel Emeklilik Fonları da yine bu platform içerisinde işleme tabi değildir.

Fon kurucularının isteği doğrultusunda TEFAS’ta para piyasası fonları ve bono fonları da işleme tabi olabilir. Piyasada yer alan tüm menkul kıymet yatırım fonları tüm aracı kurumlar tarafından müşterilere satılmak zorundadır. A bankası kendi fonlarını satışa sunarak B bankasının fonlarını müşterilerine satmama gibi bir imkâna sahip olamayacaktır. Diğer aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin aktif menkul kıymet fonlarının tamamını müşterilerine sunması gerekmektedir. Yatırım fonlarının alım – satımında kesilecek olan masraf ve fon yönetim ücreti gibi kesintileri banka veya aracı kurum belirlemektedir. Her fonun kendisine ait olan yıllık belirli miktarda yönetim ücreti yer almaktadır. Bu miktar yasal olarak her yıl yatırımcılardan kesilmektedir.

TEFAS’ta Yer Alan Fonların Alım – Satım İşlemleri

TEFAS’ta yer alan yatırım fonlarının alım – satım işlemleri aracı kurumlar ile gerçekleştirilmektedir. Bu fon alım – satım işlemleri belirlenen süre zarfında yapılır. Bazı yatırım fonlarında al – sat emirleri aynı gün gerçekleşirken bazılarında 2 veya 3 iş günü kadar sürebilmekte ve bu süre zarfında yatırım fonu alım – satım bedeli hesaba geçmektedir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

TEFAS Nedir TEFAS Ne Demek Ne Zaman Kuruldu – iş portföy elektrikli araçlar karma fon tefas – en çok kazandıran fonlar – tefas fon tavsiyesi

Yatırım fonu alım – satım işlemleri, gerçekleşen kesintiler sonrasında banka veya aracı kurum hesabına aktarılmaktadır. Fon türüne göre minimum alış limiti uygulanabilmektedir. Bazı fonlarda minimum 1 adet alım yapabilirken bazılarında yatırım yapabilmek için en az 1000 adet almanız gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.