DOLAR

8,3985$%-0.41

EURO

10,1738%-1.09

GRAM ALTIN

506,16%-1,60

ÇEYREK ALTIN

8.117,81%-1,65

BİTCOİN

313759฿%3.56886

ETHEREUM

20185Ξ%-1.62319

a

Tek Ders Sınavı Nedir ?

Tek Ders Sınavı Nedir ? diye bakıp tanım yaparsak, öğrencilerin kayıtlı olduğu lisans ya da ön lisans programlarında, Ağırlıklı olarak genel not ortalamasının 2.00 ve üzerinde olan derslerde öğrencinin, bir adet başarısız (FF/FD/K notlu) dersi olduğundan mezun olamaması veya ağırlıklı genel not ortalamasının 2.00’ın altında olmasına karşılık, transkriptinde başarısız olan not (FF/FD/K) olmayan kişilerin, DD/DC notlu dersinden tek ders sınav sonucuyla başarılı olarak “Y” notu alması durumunda AGNO’su (Ağırlıklı Not Ortalaması) 2.00 ve üzerine çıkararak mezun duruma gelen öğrencilere  tanınan bir sınav hakkıdır.

Özetle bakarsak tek ders sınavı, üniversitelerde kaydı bulunan öğrencilerin, üniversitelerin lisan ya da önlisans programlarına göre kendi planladıkları ders kotasını doldurmadan  mezuniyetleri geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple öğrenciler yıl olarak programlarını bitirseler de okulla ilişkilerini bitiremeyebilirler. Bu noktada öğrencinin üniversiteden mezun olabilmesi için geçmesi gereken bir ders var ise ve bu dersi geçemediği için mezun olamıyorsa bu duruma tek ders sınavı olarak adlandırılır. Özellikle kişinin başarı ortalaması 2.00 olan dönemde geçme notunun üstünde olsa bile tek ders sınavına girme mecburiyetindedir. Öğrencinin zaten genel not ortalaması (AGNO) 2.00 notunun altında ise kesinlikle başarı ortalamasını belirlenen bu sayıya taşımalıdır.

İlginizi çekebilir : Görsel İletişim Tasarımı Nedir ?

Yazı İçeriği

Açıköğretim Tek Ders Sınavı

Açıköğretim sistemini uygulayan üniversitelerin Açıköğretim tek ders sınavı için belirli ölçütlere dayanan sınav yönetmeliği ve tek ders sınav uygulamaları bulunmaktadır. Tek Ders Sınavı Nedir ? kapsamında bu şartları ve esasları incelersek ilk olarak;

  1. Örgün programlarda devam koşulunu yerine getirmiş olan bireylerin, tek dersten FF veya YZ harf notu alması ve mezuniyet için gereken tüm derslerini tamamlamış olduğu halde genel not ortalaması (GNO) 2.00’ın altında kalmasıyla, tamalayacağı tek bir dersin sınavıyla GNO’sunu 2.00 ve üstüne çıkarabileceği tespit edildiği takdirde öğrenciye tek ders sınavı yapılır. Bu sınav sürecinde başarılı olamayan öğrenciler, Üniversite kayıtlarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmiş olması ve gerekli birimlere başvuruda bulunmak şartıyla; ilgili dersi açıldığı dönemde tekrar dersi alabilir veya bir sonraki yıl yapılacak tek ders sınavına tekrar girebilir.
  2. Tek ders sınavına girebilmek için gerekli koşulları taşıyan öğrencilerin, akademik takvimde duyurulup belirtilen tek ders sınav tarihinden 5 iş günü öncesine kadar öğrenim ve eğitim gördüğü ilgili fakülteye dilekçe ile başvurmaları gerekir.
  3. Eğer ki, öğrenci daha önce almadığı veya devamsızlıktan kaldığı ders için tek ders sınav hakkına sahip değildir.
  4. İlgili birimin yönetim kurulu, başvuruları inceleyip birimde tek ders sınavı yapılacak dersleri belirlemektedir. Birimler tarafından belirlenen derslere göre, Üniversite Yönetim Kurulu kararı ve Rektörlük onayıyla tek ders sınavı yapılabilmektedir. Tümüyle uygulamalı dersler ve dönem sonu sınavı uygulamalı olarak yapılan derslere tek ders sınavı yapılmamaktadır.
  5. Tek ders sınavında ders geçme notu 50 puandır.
  6. Tek ders sınavı sonunda alınan başarı puanı, aşağıdaki harf notu aralıkları sistemine göre harf notuna çevrilmektedir.
Başarı NotuHarf Notu
0-49,99FF/YZ
50-54,99CC/YT
55-59,99CB/YT
60-64,99BC/YT
65-69,99BB/YT
70-74,99BA/YT
75-79,99AB/YT
80-100AA/YT

AÖF Tek Ders Sınavı Ne Zaman ?

AÖF Tek Ders Sınavı Ne Zaman ? diye sorulacak olunursa , Sınavın yapılacağı tarih ile ilgili net bir bilgi vermek çokta doğru olmamaktadır. Sınav bilgisi ve tarihleri,  genellikle öğrencinin kayıtlı yada girmek istediği üniversitenin akademik takviminden yapılacak olan duyurular ile belirlenir. Bu yüzden ilgili kişilerin girmek istedikleri okulları takip etmeleri önemlidir.  Ama genellikle bakıldığında, AÖF tek ders sınavı, güz sınavı sonrasında ya da bahar dönemi sınavları sonrasında belirlenen tarihlerler arasında gerçekleşmektedir. bu soruyu da cevaplayarak AÖF Tek Ders Sınavını ilgili başlıklar altında ele alıp Tek Ders Sınavı Nedir ? sorusuna cevap vererek ayrıntıyla incelemiş bulunduk.

İlginizi çekebilir: Küçük Ünlü Uyumu Nedir ?

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nedir ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0