Teknoloji

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir ?

telefondan virus nasil temizlenir 5484

Akıllı cihazlar en çok kullanılan teknolojik aletler arasında yer alıyor. Artan kullanım oranı işletim sistemlerinde pek çok virüs yazılımının ortaya çıkmasına neden oluyor. Cep telefonlarını bu gibi kötü yazılımlara karşı korumak oldukça önemli olsa da virüs bulaştığında telefondan virüs nasıl temizlenir araştırmaları yapmaya başlanır. Telefonlardan virüs temizlemek için kullanılabilecek anti- virüs programları bulunur. Bu programlarla telefonlarınızı daha güvenli kullanmak mümkün olabilir. Cep telefonlarına virüs farklı şekillerde bulaşabilir. Bu durumlar şu şekilde listelenebilir:

  • Kaynağı belirsiz uygulamalardan virüs bulaşabilir. Uygulamaları olduğu gibi kopyalayan hackerler, korsan uygulamalar ile virüs yayılmasını sağlıyor.
  • Telefonlara indirilen uygulamalarda verilen izinlerde hackerlerin işlerini kolaylaştırıyor.
  • Güvensiz sitelerden indirilen dosyalar, virüs yayılması için zemin oluşturabiliyor. Özellikle güvenli olmayan sitelerden dosya indirme işlemleri yapılmaması çok önemlidir.

Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir

Telefon kullanımlarında her ne kadar dikkatli olursanız olun bazı durumlarda virüs bulaşmasının önüne geçilemeyebiliyor. Bu durumlarda akıllı cihazınıza virüs bulaştığını sık sık çıkan pop- up ve reklamlardan anlayabilirsiniz. Özellikle veri kullanımının artması, bazı uygulamaların çökmesi, cihazınıza kendi kendine widget yüklenmesi ve batarya tüketimi artışı da cihazınıza bulaşan virüsün habercisi olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında telefondan virüs nasıl temizlenir araştırmaları yaptığınızda çeşitli anti virüs programları ile karşılaşırsınız. Avast, Kaspersky, Eset, Norton gibi anti virüs firmalarının akıllı cihazlar için geliştirdiği uygulamaları indirerek cihazlarınızda güvenlik duvarı oluşturabilirsiniz. Uygulamalar üzerinden tarama yaptırarak cihazınızda yer alan tüm zararlı uygulamalar temizlenebilir.

Akıllı cihazınız için anti- virüs programı indirilemiyor ise ikinci bir metot olarak cihazınızdaki tüm uygulamaları ve kayıtları yedekleyerek cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu şekilde cihaz tamamen temizlenir ve tekrar yükleme yaparken yedekleme yaptığınız alandan bilgilerinizi geri yükleme yapabilirsiniz. Bazı basit reklam virüslerini telefondan virüs nasıl temizlenir araştırmalarınızda ise tarayıcı ön belleğini temizleyerek cihazınızı bu virüslerden temizleyebileceğinizi görebilirsiniz. Bu şekilde basit virüslerden kurtulmanın en etkili yolu bu şekilde tarayıcı belleği temizleyerek olacaktır. Bazı telefonlarda menülerine göre farklı isimlerle verileri temizle, butonu bulabilirsiniz. Ekranda yer alan butonu açtığınızda uyarıları onaylayarak telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz. Bu şekilde tehlikeli ve inatçı diğer virüslerden kurtulabilir, Android uygulamaları ile problemlerinizi çözebilirsiniz.

Akıllı Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir

Kötü amaçlı uygulamalar ve virüsler cihazlarınıza pek çok zarar verebilir. Özellikle telefonunuzdan Premium servislere abone olması ve ücretli SMS göndermesi büyük zararlar oluşturabilir. Telefon konuşmalarının kayıt edilip farklı kişilerin eline verilmesi, verilerinizi toplaması, olağan dışı SMS ücretleri ile beklenmedik faturalar ortaya çıkmasına da neden olabilir. Bu durumlarda telefondan virüs nasıl temizlenir araştırmalarınızda İOS ve Android sistemlerinde internet geçmiş verilerini temizleyerek virüs temizliğine başlayabilirsiniz. Yapılan yedeklerden geri yükleme işlemi yapabilir, tamamen fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Daha profesyonel bir destek için mutlaka anti virüs uygulamalarını yükleyebilir ve güvenlik duvarı oluşturarak daha güvenli kullanımlar elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Whatsapp karanlık mod nasıl açılır ?

Bir Yorum Yap