Advertorial

Teminat mektubu nedir? En kolay teminat mektubu hangi bankadan alınır?

t

İş dünyasına yeni başlayanların iş almak için bu zorlu dünyada var olabilmek ve büyüyebilmek için farklı şartların olduğunu görmüşlerdir. Bir iş bir firmaya verilirken özellikle devlet ihalelerinde çok zorlu şartlar yer almaktadır. Bu şartlar, şirketin sermaye değerinin belli bir sınırın üstünde olması veya işi alacak şirketin teknik yeterliliğe sahip olması gibi şartlar olabilir.

Ancak şartların biri var ki gerçekten firmanızın işi yapabileceğine dair en büyük güvence anlamına gelmektedir. Bu şart, teminat mektubudur.

Teminat Mektubu nedir?

Devletin açtığı bir ihaleye girerken firmanın bahse konu işi teslim edebilmesinin güvencesi için ihaleye girme şartı olarak işin teslim edilmemesi halinde ilgili firmanın meydana gelecek zararı karşılayacağına dair bir garanti istenmektedir.

Yine benzer bir garanti devlet dışında bir şirket ile başka şirket arasındaki ticarette de talep edilebilir. Daha önce birbiriyle hiç iş yapmamış iki şirket arasında bir iş anlaşması yapılmadan önce şirketlerden biri tanımadığı şirkete işini verirken yine aksi durumlarda zararlarını karşılamak üzere bir güvence talep edebilir.

İşte şirketin devlete veya iş yapacağı diğer şirkete sunduğu bu güvencenin teknik ismi teminat mektubudur.

Teminat mektubu bir bankanın ilgili şirkete kefil olmasıdır aslına bakılırsa. İlgili şirket talip olduğu işi yapamazsa kurumsal banka hesabının yer aldığı bankadan bu işi yapamadığı takdirde hesabındaki belli bir miktarı meydana gelen zararların tazmini için ödeyeceğini taahhüt eder. Aslında bu taahhüt şirketin bir taahhüdü olmaktan ziyade bankanın garantisi altındadır.

Elbette banka da böyle yüksek miktarları ödemeyi taahhüt etmek için şirkete belli başlı şartlar sunar. Bu nedenle her şirket, bankalardan teminat mektubu alamaz. Nitekim, bir bankanın bir şirkete teminat mektubu verebilmesi mektuptaki bedel yükseldikçe daha da zorlaşmaktadır.

Bu yüzden belli bir işe girecek şirketlerin en kolay teminat mektubu veren banka hangisi arayışı içerisinde olması oldukça normaldir.

En kolay teminat mektubu veren bankaları şu şekilde belirtebiliriz.

Türkiye İş Bankası

İş Bankası, Türkiye’nin en köklü ve itibarlı finans kurumlarından birisi. Haliyle bu bankanın titri olan teminat mektuplarına da muhatapları tarafından ek bir güven duyulması da oldukça normal.

Bu noktada en kolay teminat mektubu veren banka arayanlar için iyi bir haber olarak Türkiye İş Bankasından çok zorlanmadan teminat mektubu alacağınızı söyleyebiliriz. Türkiye İş Bankası, teminat mektubu almak isteyenlere kurumsal şirket hesaplarında mektup bedelinin bir miktar üstünde bakiye olması halinde mektup veriyor. Kurumsal hesap açmak içinse elbette şirketinizin olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası

En kolay teminat mektubu veren bankalardan sayılabilecek Ziraat Bankası, özel olarak çiftçileri desteklemek için kurulsa da dileyen herkesin hizmetinden faydalanabileceği bir banka olarak hizmet veriyor.

Ziraat Bankası tarafından muhataplarına verilen teminat mektupları arasında geçici, kesin, avans ve serbest mektup tipleri yer alıyor. Serbest mektup döviz, dövize endeksli TL veya finansal varlık cinsinden düzenlenebiliyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA da avantajlı teminat mektubu fırsatlarını müşterilerine sunan bankalar arasında yer alıyor.

Garanti Bankasına teminat mektubu almak isteyen taraf, teminat bedeli miktar veya bu miktara eşdeğer bir menkul ya da gayrimenkul kıymet sunduğu takdirde Garanti Bankasından kolayca teminat mektubu alabiliyor.

Bir Yorum Yap