Nedir

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nedir ?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nedir

Meslek yüksekokullarının iki yıllık Tıbbi Görüntüleme Teknikeri bölümlerinden mezun olan adayların bu mesleği yapması mümkün olurken Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nedir ? Sorusu merak edilmektedir. Bu bölümden mezun olan adayların hangi işleri yapacağı ve çalışma alanları da merak edilenler arasında yer alır. Meslek mensuplarının devlete ya da özel sektöre bağlı sağlık kuruluşlarında çalıştığı görülmektedir. Uzman bir doktor gözetiminde vazifelerini yerine getiren Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri çeşitli tedavileri gören hastalar için teknik cihazların kullanılmasında çalışırlar. Bilgisayarlı Tomografi, Mamografi, Magnetik Rezonans gibi teknik bilgi gerektiren cihazların hazırlanma ve kullanım aşamalarında bu meslek mensuplarının hizmetlerinden yararlanılır. Hastaların çekimleri yapılacağı zaman cihazların kontrol edilmesi, kullanıma hazır hale gelmesi, aksaklık yaşanmasını engelleyici önlemlerin alınması da Tıbbi Görüntüleme Teknikerinin görevleri arasında yer alır.

İlginizi çekebilir: Synaptics Pointing Device Driver Nedir ?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nedir ? Diye sorulduğunda bu meslek mensuplarının görüntüleme cihazları gibi teknik yeterlilik gerektiren araçların kullanımından sorumlu oldukları görülmektedir. Bu mesleği yapan kişilerin kamu hastaneleri ya da özel sektörde görev yapan hastaneler, sağlık kuruluşları gibi yerlerde çalıştıkları görülmektedir. Buralarda kullanılan ve teknik özelliklere sahip cihazların her tür bakım ve kullanımından sorumludurlar. Bu kişilerin çalışma alanları radyoloji bölümüdür. Bu bölümden mezun olan ve çalışmaya başlayan adaylar devlet kurumlarında işe başladıklarında maaşları hizmet yılına ve tecrübelerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Özel sektörde çalışanlar açısından da tecrübeye bağlı olarak ücretlendirme yapıldığı görülmektedir. Özel hastanelerde 3500-5000 TL aralığında bir ücretlendirme söz konusu olurken devlet kurumlarında bu rakam 4500 TL civarındadır. Çalışma süresi 10 yıldan fazla olan çalışanların ise 5500 TL maaş almaları mümkündür. Bunun yanı sıra hastanelerde döner sermaye uygulamasına bağlı olarak da maaşlara eklemeler yapılmaktadır. Bundan dolayı da belirgin bir maaştan söz etmek mümkün olmaz.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Ne İş Yapar ?

Bu mesleği yapmak isteyen adaylar özel hastaneler ya da devlet hastaneleri gibi kurumlarda çalışabilmektedirler. Ayrıca özel tıp merkezleri ya da üniversite hastaneleri de çalışabilecekleri yerler arasındadır. Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nedir ? Merak edilirken bu bölüm mezunlarının hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılan teknik cihazlardan sorumlu oldukları görülmektedir. İki yıllık önlisans programlarından mezun olan adayların çekilen görüntüleri rapor haline getirerek uzman doktora iletmesi gerekmektedir. Aynı zamanda cihazların kullanılmasından da onlar sorumludur. İki yıllık önlisans programını bitiren adaylar dilerlerse dikey geçiş sınavına girerek lisans eğitimi de alabilmektedirler. Lisans eğitimi almak isteyen adayların dikey geçiş sınavına göre yerleşebilecekleri bölümler Hemşirelik veya Hemşirelik Sağlık Hizmetleri bölümleridir. Radyoloji departmanında çalışmaları sebebi ile Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri çekilen görüntüleri yorumlayarak rapor haline getirirler. Bu raporlarda elde edilecek bilgiyi de sözlü olarak uzman doktora iletmekle yükümlüdürler. Özverili çalışma koşullarına sahip olan meslekler arasında yer alan bu bölümü tercih etmeyi planlayan adayların meslek hakkında araştırma yapması tercih aşamasında kendilerine yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Hilye-i Şerif Nedir ?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Özel hastanelerde Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri 3.500-5.000 arası maaş alırken, devlet kurumlarında 4.500 civarında maaş almaktadırlar.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Kaç Yıl Okur?

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri üniversitelerin 2 yıllık ön lisans bölümünü bitirmektedirler.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Hemşireliğe Geçiş Yapabilir Mi?

Evet. Tıbbi görüntüleme teknikerleri dikey geçiş yaparak hemşirelik bölümüne geçebilirler.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*